Helsinki valmistautuu kunnostamaan Lapinlahden sairaalan
Helsingin kaupunki ryhtyy valmistelemaan Lapinlahden entisen sairaalan peruskorjausta. Jos kaupunginvaltuusto päättää, että remontti toteutetaan, rakennustyöt voivat näillä näkymin alkaa syksyllä 2026.
Helsingin kaupunki ryhtyy suunnittelemaan Lapinlahden sairaalan peruskorjauksen toteuttamista kaupungin omana hankkeena. Suunniteltava peruskorjaus koskee entisen sairaalan päärakennusta, Venetsia-sivurakennusta sekä huolto- ja saunarakennuksia.
Kulttuuri- ja rakennushistoriallisesti arvokas Lapinlahden sairaala on odottanut peruskorjausta pitkään. Viisi vuotta sitten järjestetty konseptikilpailu tähtäsi ratkaisuun, jossa kiinteistö olisi kunnostettu pääosin yksityisin varoin. Kaupunginhallitus hylkäsi silloisen myyntisuunnitelman, ja jatkosuunnittelussa mukana ollut ostajaehdokas vetäytyi sittemmin hankkeesta kokonaan.
Viime vuonna tehdyt laajat kuntotutkimukset vahvistavat, että rakennusten korjausta on edistettävä aktiivisesti tai niiden säilyminen on uhattuna. Osa tiloista on poistettu käytöstä turvallisuusriskin vuoksi.
Jotta rakennus saadaan kunnostettua, kaupunkiympäristön toimiala valmistelee poliittiseen päätöksentekoon ehdotusta siitä, että peruskorjaus toteutetaan julkisin varoin.
Tavoitteena peruskorjauksen aloittaminen vuonna 2026
Helsingin kaupunginhallitus linjasi vuonna 2020, miten Lapinlahden aluetta tulee kehittää. Entisen sairaalan tulevalle käytölle hahmoteltiin päätöksen pohjalta toimintakonsepti. Sen mukaan Lapinlahdessa olisi jatkossakin tiloja mielenterveys-, kansalaisjärjestö- ja kulttuuritoiminnalle. Näiden lisäksi tiloihin on suunniteltu hostellia.
Helsingin kaupunki tutkii suunnittelun edetessä, millainen toimintakonsepti sairaalaan on mahdollista toteuttaa kaupungin omana hankkeena, eli missä käytössä tilat ovat remontin jälkeen. Aiemmin luotua konseptia hyödynnetään suunnittelun lähtökohtana.
Suunnittelun yhteydessä ratkaistaan myös, millainen Lapinlahden rakennusten omistus- ja operointimalli on peruskorjauksen jälkeen.
Jos suunnittelu etenee hahmotellussa aikataulussa, Helsingin kaupunginvaltuusto voi tehdä vuonna 2025 periaatepäätöksen peruskorjaushankkeen toteuttamisesta. Tavoitteena on, että peruskorjaus voisi alkaa tarkemman suunnittelun jälkeen syksyllä 2026.
Suunnittelun yhteydessä on tarkoitus tehdä myös asemakaavamuutos, koska nykyisessä kaavassa tilat on osoitettu sosiaali- ja terveystoimintaan.
Toiminta jatkuu korjausten suunnittelun aikana
Arkkitehti C. L. Engelin suunnittelema Lapinlahden sairaalan päärakennus valmistui 1841. Sairaalakäyttö päättyi vuonna 2008. Sen jälkeen tiloissa sairaalassa on ollut muun muassa yrittäjien, taiteilijoiden ja ryhmien toimintatiloja, kahvila ja museo. Päävuokralaisia ovat Lapinlahden Lähde ja Osuuskunta Lapinlahden tilajakamo.
Päävuokralaisten ja neljän muun yhteisön perustama Lapinlahti-säätiö on ehdottanut kaupungille vaihtoehtoista ratkaisua rakennusten kunnostamiseksi. Ehdotuksen mukaan rakennukset korjattaisiin neljässä vaiheessa seitsemän vuoden aikana. Kaupunki ja säätiö perustaisivat kiinteistöosakeyhtiön, jossa kaupunki olisi pääosakas.
Kaupungin arvio on, että säätiön ehdottama rahoitusmalli sisältää epävarmuuksia, ja että ehdotettu etenemistapa vaatisi pitkää jatkosuunnittelua. Korjausten ollessa kiireellisiä niitä on järkevää edistää kaupungin omana hankkeena Lapinlahti-säätiön tekemän ehdotuksen sijaan.
Vielä ei ole varmaa, korjataanko Lapinlahden sairaala yhdellä kertaa vai vaiheittain. Tavoitteena on, että nykyinen toiminta tiloissa voi jatkua peruskorjaukseen asti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Peruskorjauksen suunnittelu
Mari Koskinen, projektinjohtaja
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Puh. 09 310 37530
mari.koskinen@hel.fi
Kuvat
Linkit
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
PL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611
http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
En utredning som Helsingfors stad låtit göra visar med vilka åtgärder staden kan nå målen för att minska utsläppen från trafik24.1.2025 10:05:42 EET | Pressmeddelande
Helsingfors stad har låtit göra en omfattande utredning som identifierar de effektivaste åtgärderna för att nå målen för att minska utsläppen från trafik senast 2030. Det krävs åtgärder eftersom över 60 procent av utsläppen i Helsingfors enligt uppskattningen kommer från trafiken senast 2030. År 2023 var motsvarande siffra 27 procent. Utredningen presenteras i stadsmiljönämnden tisdagen den 28 januari.
Helsingin selvitys osoittaa, millä keinoilla kaupunki voi saavuttaa liikenteen päästövähennystavoitteet24.1.2025 10:05:42 EET | Tiedote
Helsingin kaupunki on teettänyt laajan selvityksen, jossa tunnistettiin tehokkaimmat toimenpiteet liikenteen päästövähennystavoitteiden saavuttamiseksi vuoteen 2030 mennessä. Toimenpiteitä tarvitaan, sillä arvion mukaan yli 60 prosenttia Helsingin kaikista päästöistä tulee liikenteestä vuoteen 2030 mennessä. Vuonna 2023 vastaava luku oli 27 prosenttia. Selvitys esitellään kaupunkiympäristölautakunnalle tiistaina 28. tammikuuta.
Rakennusten ja yleisten alueiden jaoston päätöstiedote 23.1.202523.1.2025 17:35:29 EET | Tiedote
Helsingin kaupunkiympäristölautakunnan rakennusten ja yleisten alueiden jaosto kokoontui torstaina 23.1.2025. Kokouksen päätöstiedote (yhteenveto tehdyistä päätöksistä) on julkaistu kaupungin verkkosivuilla: Päätöstiedote » Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen. Rakennusten ja yleisten alueiden jaoston seuraava kokous on torstaina 6.2.2025.
Herttoniemenrannan, Herttoniemen yritysalueen ja Roihuvuoren alueella kaadetaan puita turvallisuussyistä22.1.2025 10:22:15 EET | Tiedote
Helsingin kaupunki kaataa huonokuntoisia ja muilla tavoin vaaraa aiheuttavia puita Herttoniemenrannan, Herttoniemen yritysalueen ja Roihuvuoren alueella. Työt keskittyvät ulkoilureittien varsille ja tonttien reunoille.
Kaupunkiympäristölautakunnan päätöstiedote 21.1.202521.1.2025 18:58:32 EET | Tiedote
Helsingin kaupunkiympäristölautakunta kokoontui tiistaina 21.1.2025 Päätöstiedote on julkaistu kaupungin verkkosivuilla. Päätöstiedote 21.1.2025 Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme