Kokoomuksen varapuheenjohtaja Partanen Vihreiden vaihtoehdosta: Suomella ei ole varaa Virran vasemmistolaiseen talouspolitiikkaan
Sofia Virta tarjosi Vihreitä hallitukseen Perussuomalaisten sijaan ja kertoi lähettäneensä vaihtoehtobudjettinsa tutustuttavaksi Petteri Orpolle. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Partasen mukaan Suomella ei ole varaa Virran vasemmistolaiseen talouspolitiikkaan.

Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partasen mukaan hallitus ei aio ryhtyä tekemään vasemmistolaista talouspolitiikkaa.
”Vaihtoehtobudjettinsa mukaan Vihreät sopeuttaisivat julkista taloutta vain miljardin menoleikkauksilla, kahden miljardin veronkiristyksillä ja jättämällä loput ennustettua nopeamman talouskasvun varaan. Tämä Vihreiden asenne on juuri se syy, miksi julkinen talous on päässyt rempalleen. He tuudittautuvat ajatukseen, että ennusteita nopeampi talouskasvu hoitaa velkaantumisen. Mantraa on käytetty tekosyynä välttää sopeutukset ja talouden uudistukset. Tähän Suomella ei ole varaa”, Partanen sanoo.
Partasen mukaan kokoomuksen ja vihreiden ero näkyi selkeästi viime kesän rajalakiäänestyksessä.
”Kaikkein paljastavinta vihreiden aatteesta oli äänestäminen rajalakia vastaan. Hallitukselle suomalaisten turvallisuus on ensisijaista, siitä emme tule tinkimään”, Partanen toteaa.
Partasen mukaan Vihreiden kasvutoimet eivät juuri eroa vasemmistoliiton vastaavista.
”Näin paljon talouskasvuun luottavalla puolueella luulisi olevan pitkä lista jykeviä kasvutoimia – mutta ei. Päinvastoin Vihreät ovat esittäneet jopa talouskasvua suoraan hidastavia veronkiristyksiä. Muiden vasemmistopuolueiden kanssa Vihreät ovat valmiita jopa puolen miljardin yritysverojen kiristyksiin. Vihreiden talouspolitiikan pintaa raaputtamalla alta paljastuu tulipunainen ydin”, Partanen sanoo.
”Vaihtoehtobudjettikin lepää kyseenalaisten oletusten varassa. 100 miljoonan euron osalta Vihreät nojaa vanhaan tuttuun taikaseinään, eli harmaaseen talouteen. Hallituksella ei ole varaa laskea hyvinvointipalveluiden tulevaisuutta pelkän epärealististen säästötoiveiden varaan”, Partanen sanoo.
Partanen muistuttaa Vihreitä siitä, että 9 miljardin sopeutus on vähimmäistaso, josta Vihreät ovat todella kaukana.
”Pääministeri oli kohtelias sanoessaan, ettei muista vihreiden vaihtoehdon sisältöä. Sellaista ei voi muistaa, mitä ei koskaan ole julkaistu. Vihreät eivät koskaan ole esittäneet vaihtoehtoa yhdeksän miljardin sopeutukselle”, Partanen huomauttaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Karoliina PartanenKansanedustaja
Savo-Karjalan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kopra: Hyvä, että soten rikkojat haluavat tulla sitä myös korjaamaan16.11.2025 19:35:41 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan on myönteistä, että soten täysin keskeneräiseksi jättänyt oppositio haluaa osallistua soten korjaamiseen. Kopra kuitenkin muistuttaa, että rakenneongelmia ei ratkaista kaatamalla lisää rahaa kaikille alueille. Oppositiolla konkreettiset keinot ovat hukassa ja siksi Kopra kannustaa myös oppositiota odottamaan alivaltiosihteeri Marina Erholan loppuraporttia, kuten pääministerikin on todennut.
Finanssipoliittinen työryhmä käynnistää laajan keskustelun taloudesta ja julkisen talouden vahvistamisesta15.11.2025 10:30:00 EET | Tiedote
Finanssipoliittinen parlamentaarinen työryhmä toivoo laajaa yhteiskunnallista keskustelua taloudesta ja käynnistää avoimen kuulemiskierroksen julkisen talouden vahvistamisesta, kasvupolitiikasta ja velkakestävyydestä.
Kokoomuksen Kopra: Eikö oppositiolla ole soteen koskaan muuta ratkaisua kuin lisää rahaa?13.11.2025 17:59:09 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan opposition esitys alijäämien kattamisajan pidentämisestä kaikilla alueilla on vastuutonta ongelmien pitkittämistä. Orpon hallitus tekee sen, mitä aiemmat eivät tehneet – korjaa soten ongelmat juurisyistä lähtien ilman, että veronmaksajilta loppuvat rahat. Pelkkä rahan kaataminen ei auta, jos ongelmat ovat rakenteellisia.
Kokoomuksen Kauma: Julkisen sektorin ostokuitit julkisiksi – veronmaksajien rahoilla tehtyjen hankintojen läpinäkyvyys kasvaa13.11.2025 17:54:42 EET | Tiedote
Hallitus tekee historiallisen uudistuksen: jatkossa kuka tahansa voi tarkastella julkisen sektorin ostolaskuja keskitetysti yhdessä verkkopalvelussa. Uudistus avaa 37 miljardin euron hankintojen kokonaisuuden kansalaisten ja yritysten nähtäväksi, lisää kilpailua ja mahdollistaa merkittäviä säästöjä veronmaksajille.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä valitsi kaksi uutta viestinnän asiantuntijaa13.11.2025 15:30:32 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä valitsi ryhmäkokouksessaan 13.11.2025 Tuomas Stöckelin ja Vilma Kujalan viestinnän asiantuntijoiksi täydentämään viestintätiimiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme