Sakkoja yritysjohdolle autonostimien tarkastusten laiminlyönnistä
Kanta-Hämeen käräjäoikeus tuomitsi työturvallisuusrikoksesta yrityksen hallituksen puheenjohtajan sekä toimitusjohtajan/hallituksen varsinaisen jäsenen molemmat 50 päiväsakon sakkorangaistuksiin. Lisäksi yhtiölle määrättiin 8.000 euron suuruinen yhteisösakko. Käräjäoikeus antoi tuomionsa 17.9.2024.
Tuomio liittyi yhtiön laiminlyönteihin suorittaa autonostimille sekä vuosittaisia että perusteellisia määräaikaistarkastuksia useamman vuoden ajalta. Vastaajat myönsivät laiminlyönnit, paitsi yhden vuoden osalta, jolloin he katsoivat, että määräaikaistarkastukset oli tehty, mutta heillä ei ollut esittää tarkastuspöytäkirjoja väitetyiksi tehdyistä tarkastuksista. Vastaajat katsoivat virheekseen sen, etteivät olleet sopineet keskenään, kumpi on vastuussa määräaikaistarkastuksista.
Autonostimien tarkastukset tehtävä ajallaan ja pöytäkirjat oltava saatavilla
Käräjäoikeus katsoi tuomiossaan, että toimitusjohtajalla on asemansa perusteella ollut velvollisuus huolehtia siitä, että autonostimien vuosittaiset määräaikaistarkastukset tehdään asianmukaisesti, perusteellisesti ja ajallaan. Sen vuoden osalta, jolta ei ollut esittää tarkastuspöytäkirjoja, käräjäoikeus katsoin, että väite joidenkin nostimien tarkastamisesta kyseiseltä vuodelta oli jäänyt ainoastaan hallituksen puheenjohtajan muistikuvien ja väitteen varaan. Käräjäoikeus totesi, että asiaa koskeva lainsäädäntö edellyttää, että tarkastuspöytäkirja on yrityksen toimipaikassa nähtävillä. Nyt ei näin ollut, eikä tarkastuspöytäkirjaa ollut toimitettu myöhemminkään poliisille, syyttäjälle tai tuomioistuimelle.
Käräjäoikeus tuomitsi yritykselle syyttäjän vaatiman suuruisen yhteisösakon
Perusteluina yhteisösakolle ja sen määrälle käräjäoikeus totesi muun muassa, että yrityksen toimialana on autojen korjaus ja nostimet ovat keskeisessä asemassa yrityksen liiketoiminnassa. Laiminlyömällä tarkastukset yritys on laiminlyönyt työntekijöiden turvallisuudesta huolehtimisen. Laiminlyönti ei ollut vähäinen, koska laiminlyönnit olivat jatkuneet vuodesta 2014. Määräaikaistarkastukset on tehty vasta aluehallintoviraston kehotusten jälkeen. Yrityksellä oli aiemmin vakituinen määräaikaishuoltojen tekijä, ja tämän huoltoyhtiön lopettaessa toiminnan määräaikaishuoltojen tilaaminen oli unohtunut. Syynä tähän oli muun muassa se, että yrityksellä oli paljon töitä, jolloin tarkastukset olivat jääneet asianmukaisesti vuosittain suorittamatta.
Yritys määrättiin menettämään rikoksella saatu hyöty valtiolle
Käräjäoikeus tuomitsi yrityksen menettämään valtiolle rikoksen tuottamana taloudellisena hyötynä 2 669 euroa. Hyötyvaatimus perustui siihen etuun, jonka yritys oli saanut laiminlyömällä vuosittaiset määräaikaistarkastukset. Yrityksen hallituksen puheenjohtaja ja toimitusjohtaja molemmat hyväksyivät haastehakemuksen mukaisen laskelman rikoshyödystä. Rikoshyöty oli aiheutunut siitä, että vuosittaisia määräaikaistarkastuksia ei ollut asianmukaisesti suoritettu.
Kanta-Hämeen käräjäoikeuden tuomio 24/134528 asiassa R 24/291. Tuomio on lainvoimainen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juristi Anna-Maija Heino, Etelä-Suomen aluehallintoviraston työsuojelun vastuualue
puh. 02950 016 657, etunimi.sukunimi@avi.fi
Työsuojeluhallinto
Työsuojelu − tervettä työtä!
Työsuojeluviranomaisena huolehdimme siitä, että työ Suomessa on terveellistä, turvallista ja reilua. Valvomme työn tekemistä työpaikoilla. Annamme myös ohjausta ja neuvontaa sekä kannustamme työpaikkoja omaehtoiseen, ennaltaehkäisevään työsuojelutyöhön.
Työsuojeluhallinnon verkkopalvelu Tyosuojelu.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket
Työtapaturmasta kuljettimella sekä päivä- että yhteisösakkoja25.4.2025 08:23:19 EEST | Tiedote
Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi 14.3.2025 kuljetusalalla toimivan Ajomestarit Oy:n sekä varastoinnin alalla toimivan Rengaslinja Oy:n työturvallisuusrikoksesta, kummankin 6 500 euron yhteisösakkoon. Lisäksi käräjäoikeus tuomitsi neljä edellä mainittujen yritysten edustajaa 13 päiväsakon sakkorangaistuksiin vammantuottamuksesta ja työturvallisuusrikoksesta.
Jordbrukens producentorganisationer oroar sig för företagarnas ork och tillsynsbesökens rimlighet - aktuellt att skydda sig mot djursjukdomar24.4.2025 17:00:00 EEST | Pressmeddelande
Producentorganisationerna för jordbruken samlades till Regionförvaltningsverket i Västra och Inre Finlands Forum för gårdstillsyn och tillstånd på onsdagen 23.4.2025. Aktuella frågor som togs upp var djurhållningsregistren, beredskapen för djursjukdomar och olika tillsyns- och arbetarskyddsrutiner. Producentorganisationerna oroade sig för de ökade vildsvinsbestånden och den ekonomiska åtstramningens konsekvenser för näringen.
Maatilojen tuottajajärjestöillä huolta yrittäjien jaksamisesta ja valvontojen kohtuullisuudesta – eläintaudeilta suojautuminen ajankohtaista24.4.2025 17:00:00 EEST | Tiedote
Maatilojen tuottajajärjestöt kokoontuivat Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintoviraston Tilavalvonta- ja lupafoorumiin keskiviikkona 23.4.2025. Ajankohtaisiksi aiheiksi nousivat eläintenpitorekisterit, eläintauteihin varautuminen sekä erinäiset valvonta- ja työsuojelukäytänteet. Tuottajajärjestöjen huolena olivat kasvaneet villisikakannat sekä talouden kiristymisen vaikutus elinkeinoon.
Pohjois-Savon hyvinvointialueelle ohjausta vammaispalveluiden järjestämisestä ja omavalvonnasta24.4.2025 08:01:00 EEST | Tiedote
Itä-Suomen aluehallintovirasto antoi 17.4.2025 valvontapäätöksen, joka koskee Pohjois-Savon hyvinvointialueen vammaispalvelujen päätöksentekoa, palvelutarpeen arviointia, asiakasasiakirjamerkintöjä, palvelujen omavalvontaa sekä omaishoidon tuen resursseja.
Kattotyömaiden työturvallisuuspuutteista sakkoja vastuuhenkilöille ja yhtiölle23.4.2025 09:38:31 EEST | Tiedote
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi rakennusalalla toimivan yhtiön työnantajan edustajat sakkorangaistuksiin työturvallisuusrikoksista. Toimitusjohtaja tuomittiin 80 päiväsakon yhteiseen sakkorangaistukseen kolmesta työturvallisuusrikoksesta ja toinen työnjohtaja 20 päiväsakon yhteiseen sakkorangaistukseen kahdesta työturvallisuusrikoksesta. Toinen työnjohtaja tuomittiin 25 päiväsakon sakkorangaistukseen työturvallisuusrikoksesta. Lisäksi käräjäoikeus tuomitsi yhtiön maksamaan 15 000 euron yhteisösakon. Käräjäoikeus antoi tuomionsa 19.3.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme