Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry käynnistää muutosneuvottelut
21.10.2024 14:11:57 EEST | EHYT | Tiedote
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry käynnistää koko organisaatiota koskevat muutosneuvottelut. Neuvotteluiden perusteena ovat tuotannolliset ja taloudelliset syyt sekä toiminnan uudelleen organisointi. Alustava arvio henkilöstön vähennys- ja muutostarpeesta on 16 työntekijää.
Sosiaali- ja terveysministeriö ilmoitti 5.9.2024 sosiaali- ja terveysalan järjestöihin kohdistuvista määrärahaleikkauksista. Muutosneuvottelut aloitetaan, jotta EHYT pystyy vastaamaan säästötoimenpiteisiin ja sopeuttamaan toimintaansa vuoden 2025 sosiaali- ja terveysministeriön ilmoittaman avustustason ja -linjausten mukaiseksi. Neuvottelut voivat johtaa irtisanomisiin, lomautuksiin tai tehtävänkuvien muutoksiin.
“Järjestömme toiminnasta riippumattomat ulkoiset syyt johtavat siihen, että EHYT on pakotettu aloittamaan yt-lainsäädännön mukaisesti muutosneuvottelut. Neuvotteluiden aikana ja sen jälkeen EHYTin on tärkeää pysyä hyvänä, houkuttelevana ja vaikuttavana ehkäisevän päihdetyön järjestönä”, sanoo Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n toiminnanjohtaja Juha Mikkonen.
EHYTin tekemä ehkäisevä päihdetyö vaikuttaa vuosittain tuhansien lasten ja nuorten elämään, tarjoaa kynnyksetöntä tukea päihdeongelmista kärsiville ihmisille ja heidän läheisilleen sekä nostaa tietoisuuteen päihteiden vaikutuksia ihmisten terveyteen ja hyvinvointiin. Toimintojen supistaminen tuo mukanaan väistämättömiä seurauksia: yksilöiden ja väestöryhmien hyvinvointi heikkenee, ongelmat kärjistyvät ja samalla yhteiskunnalle päihteistä koituvat kustannukset kasvavat.
”Päihdehaittojen ehkäisyyn panostaminen on arvovalinta. Nyt alkoholin kotiinkuljetus halutaan sallia ja nikotiinituotteiden saatavuutta on lisätty. Samalla järjestölähtöisestä terveyden ja hyvinvoinnin edistämisestä ollaan leikkaamassa 130 miljoonaa euroa. Pelkästään alkoholia myydään Suomessa lähes viidellä miljardilla eurolla joka vuosi. Samalla summalla rahoitettaisiin EHYTin nykyisen laajuista toimintaa lähes 1000 vuotta”, Mikkonen huomauttaa.
Päihdejärjestöjen tarjoaman avun ja ehkäisevän työn turvaamiseksi tarvitaan pitkäjänteistä rahoitusta, joka perustuu realistiseen arvioon toiminnan yhteiskunnallisesta tarpeesta. Päihde- ja pelihaitat tulee tunnistaa merkittäväksi uhkaksi suomalaisten hyvinvoinnille ja terveydelle ja niiden ehkäisyyn tulee panostaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Mikkonentoiminnanjohtaja, Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry
Puh:050 527 4780juha.mikkonen@ehyt.fiTietoja julkaisijasta
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry on valtakunnallinen kansalais- ja asiantuntijajärjestö, joka ehkäisee ja vähentää päihde- ja pelihaittoja. EHYT tukee yhteisöjen ja yksilöiden hyvinvointia sekä vahvistaa sosiaalisesti kestävää kehitystä. Työ ulottuu lapsista ja nuorista työ- ja eläkeikäisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta EHYT
Ehkäisevä päihdetyö EHYT: Alkoholin toimitusmyynti hyväksyttiin – Seuraukset osuvat etenkin haavoittuvassa asemassa oleviin23.6.2026 13:23:09 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi 23.6.2026 alkoholin kotiinkuljetuksen ja ulkomaisen etämyynnin sallivan lakimuutoksen 98–77. Ehkäisevä päihdetyö EHYT pitää päätöstä kansanterveyden ja -talouden kannalta vahingollisena. Laki lisää alkoholin saatavuutta ja markkinointia useammasta suunnasta yhtä aikaa tilanteessa, jossa ehkäisevän työn resursseja leikataan. Lisäksi lain myötä Suomelle uhkaa tulla merkittäviä veromenetyksiä. Haitat tulevat kohdistumaan erityisesti niihin, jotka ovat jo ennestään haavoittuvassa asemassa: päihderiippuvaisiin sekä heidän läheisiinsä.
Ehkäisevä päihdetyö EHYT: Alkoholin toimitusmyynti hyväksyttiin – Seuraukset osuvat etenkin haavoittuvassa asemassa oleviin23.6.2026 12:52:43 EEST | Tiedote
Eduskunta hyväksyi 23.6.2026 alkoholin kotiinkuljetuksen ja ulkomaisen etämyynnin sallivan lakimuutoksen 98–77. Ehkäisevä päihdetyö EHYT pitää päätöstä kansanterveyden ja -talouden kannalta vahingollisena. Laki lisää alkoholin saatavuutta ja markkinointia useammasta suunnasta yhtä aikaa tilanteessa, jossa ehkäisevän työn resursseja leikataan. Lisäksi lain myötä Suomelle uhkaa tulla merkittäviä veromenetyksiä. Haitat tulevat kohdistumaan erityisesti niihin, jotka ovat jo ennestään haavoittuvassa asemassa: päihderiippuvaisiin sekä heidän läheisiinsä.
Heroiini palaamassa suomalaisille huumemarkkinoille –nitatseeniopioidit aiheuttavat myös huolta23.6.2026 10:01:00 EEST | Tiedote
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n ylläpitämän nopean huumetiedon verkoston NOPSAn tuore kvartaaliraportti huhti-kesäkuulta 2026 nostaa esiin kolme huolestuttavaa ilmiötä: heroiinin ilmestymisen huumemarkkinoille pitkän tauon jälkeen, protonitatseenin löytymisen kahdelta vainajalta eri puolilta Suomea ja amfetamiinin poikkeuksellisen hyvän saatavuuden.
Valiokuntakäsittelyssä tehdyt alkoholilain muutokset tukevat suomalaisten terveyttä – muutokset notifioitava EU:lle ennen täysistuntoa9.6.2026 11:57:15 EEST | Tiedote
Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry pitää eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan alkoholilakiesitykseen tekemiä muutoksia oikeansuuntaisina. Valiokunta rajasi rajat ylittävän etämyynnin samoihin alkoholipitoisuusrajoihin kuin kotimaisen vähittäismyynnin eli enintään 8,0- ja 5,5-prosenttisiin juomiin, tiukensi etämyynnin verovalvontaa ja asetti alkoholin kotiinkuljetukselle 24 tunnin vähimmäisviiveen tilauksesta. Muutokset vastaavat osaltaan kansanterveydellisiin ja taloudellisiin huoliin, joita alkuperäinen hallituksen esitys herätti. EHYT lähetti 9.6.2026 Euroopan komissiolle kirjeen, jossa se pyytää komissiota kiinnittämään Suomen viranomaisten huomion notifiointivelvollisuuteen ja ilmaisemaan kantansa siihen, edellyttävätkö valiokunnan muutokset uutta notifiointia ennen lakiesityksen hyväksymistä.
EHYT ry:n selvitys: Osa alaikäisistä ja nuorista aikuisista suhtautuu entistä myönteisemmin rahapelaamiseen27.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Valtaosa nuorista ei pidä rahapelaamista trendikkäänä, mutta suhtautuminen siihen on viime vuosina muuttunut hieman aiempaa myönteisemmäksi. Nuorten miesten asenteet ovat naisia myönteisemmät: 18–24-vuotiaista miehistä 50 % pitää rahapelaamista trendikkäänä. Rahapelimainontaan 15–29-vuotiaat suhtautuvat kuitenkin kriittisesti ja tunnistavat siihen liittyviä haittoja. Tulokset selviävät Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry:n Nuorten kulttuuri ja päihteet 2026 * -selvityksestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme