Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopiston Puolestapuhuja-palkinto 2024 Seminaarinmäen mieslaulajille

23.10.2024 15:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa

Jyväskylän yliopistosäätiö on päättänyt luovuttaa vuoden 2024 Jyväskylän yliopiston Puolestapuhuja-palkinnon Semmareille eli Seminaarinmäen mieslaulajille.

Jiri Halttunen

Julkaisuvapaa 23.10.2024 klo 15

Kampuksella perustettu kuoro kantaa yliopiston soihtua jo nimessään ja syntytarinassaan. Vuonna 1989 ryhmä opettajaopiskelijoita halusi tuoda mieskuorolauluun jotain aivan uutta. Seminaarinmäellä alkoi syntyä omaa musiikkia ja oma tavaramerkki: elämysvoimainen, monitaiteinen show, joka ammentaa vaikutteita eri musiikkityyleistä ja teatterista. Kuoro on uudistanut Seminaarinmäellä jo sata vuotta sitten alkanutta suomalaista laulukulttuuria jatkaen seminaarin lehtorien aloittamaa luovaa työtä kuorolaulun ja säveltaiteen hyväksi. Ahkerasti konsertoiva kuoro on vienyt musiikin riemua laajoilla kiertueilla maahamme ja maailmalle. Alusta saakka Semmarit on konsertoinut auliisti myös oman yliopistonsa opiskelijoille ja henkilöstölle antaen inspiroivaa esimerkkiä luovuuden voimasta, johon yhdistyy iloa, taituruutta ja kunnianhimoa. 

Tunnustuksen ja palkintotaulun ”Kansakunnan kynttilä” luovutti Jyväskylän yliopistosäätiön hallituksen varapuheenjohtaja Sanna-Mari Jyräkoski kuoronjohtaja Reima Viitalalle 23.10. pidetyssä ylipiston sidosryhmäseminaarissa.

Jyväskylän yliopistosäätiö myöntää vuosittain yliopiston puolestapuhuja-palkinnon henkilölle tai ryhmälle, joka on ansiokkaasti pitänyt esillä Jyväskylän yliopistoa julkisissa yhteyksissä ja omalla toiminnallaan tukenut yliopiston työtä. Palkinto on Kirsi Neuvosen laatima grafiikkateos Kansakunnan kynttilä, joka kuvaa oppimisen kulttuuria ja koulutusta; samalla sekä suomalaista identiteettiä että antiikin perinnettä.

Lisätietoja:

Jyväskylän yliopistosäätiön hallituksen puheenjohtaja Antti Määttä, antti.maatta@sok.fi ja varapuheenjohtaja Sanna-Mari Jyräkoski, sanna-mari.jyrakoski@yrittajat.fi

Jyväskylän yliopistosäätiön asiamies Anu Mustonen, 050 564 9022, anu.mustonen@jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Väitös: Varhaiskasvatuksen johtamiskulttuuri vaikuttaa uudistusten toteutumiseen23.2.2026 07:15:00 EET | Tiedote

Varhaiskasvatuksen johtaminen on muuttunut viime vuosina aiempaa vaativammaksi. Kehityksen taustalla ovat sekä muuttuneet odotukset varhaiskasvatuksen tehtävästä että koulutuspoliittiset linjaukset. Samalla päiväkotien arkea ovat muovanneet merkittävät rakenteelliset ja poliittiset uudistukset. Väitöstutkimus osoittaa, että muutosten toteutuminen arjessa riippuu ratkaisevasti siitä, miten johtaminen päiväkodeissa toimii.

Yläkoululaiset disinformaation keskellä – tutkimuksessa selvitetään, kuka tunnistaa harhaanjohtavan tiedon ja miksi19.2.2026 11:45:02 EET | Tiedote

Disinformaatio eli tarkoituksellisesti harhaanjohtava tieto on yhä näkyvämpi osa nuorten arkea. Sosiaalisen median kanavat, algoritmit ja nopeasti leviävä sisältö altistavat yläkoululaiset virheelliselle tiedolle päivittäin. Jyväskylän yliopiston tutkimushankkeessa selvitetään, kuinka hyvin nuoret tunnistavat disinformaation ja mitkä tekijät vaikuttavat heidän kykyynsä erottaa tosi valheesta.

Suomen Akatemia rahoittaa musiikin kansainvälisen huippututkijan paluun Jyväskylän yliopistoon19.2.2026 08:30:00 EET | Tiedote

Suomen Akatemia on myöntänyt yhteensä 27,5 miljoonaa euroa Suomen ulkopuolelta kutsuttavien korkeatasoisten tutkijoiden rekrytoimiseen. Jyväskylän yliopistoon myönnettiin 2,5 miljoonan euron rahoitus musiikin huippututkija Tuomas Eerolan rekrytointiin. Rahoituksen turvin kaikkiaan 11 kansainvälistä tutkijaa siirtyy suomalaisiin yliopistoihin professorin tehtäviin ja perustaa niihin tutkimusryhmänsä.

Jyväskylän Kauppalaisseuran Säätiöltä merkittävä tuki Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoululle - Säätiö myönsi apurahoja 265 000 euroa18.2.2026 21:00:00 EET | Tiedote

Jyväskylän Kauppalaisseuran Säätiö sr. on lahjoittanut Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoululle 190 000 euron apurahan 18.2.2026. Apurahatilaisuudessa Säätiö jakoi apurahoja kauppatieteiden opiskeluun sekä korkeakouluasteisen kaupallisen koulutuksen ja liikesivistyksen ylläpitoon ja tukemiseen Jyväskylässä yhteensä 265 000 euroa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye