Naisjohtajien mentorointiohjelman kymmenes kausi alkoi – jo yli 400 johtajanaista käynyt koulutuksen
Keskuskauppakamarin järjestämän Naisjohtajien mentorointiohjelmaa on järjestetty jo vuodesta 2012 ja sen kymmenes ”tuotantokausi” alkoi maanantaina. Reilussa kymmenessä vuodessa ohjelman on läpikäynyt yli 400 johtajapolullaan etenemään haluavaa naista.

Naisjohtajien mentorointiohjelman tarkoituksena on vauhdittaa konkreettisella tavalla naisia eteenpäin johtajaurallaan aina liiketoiminnan johtotehtäviin ja pörssiyritysten hallituksiin asti. Ohjelmaan osallistuu kerrallaan noin 40 uransa keskivaiheilla olevaa, johtamisesta kiinnostunutta naista.
”Naisjohtajaohjelman alkuperäisenä tavoitteena on ollut, että yritykset saavat parhaat mahdolliset henkilöt johtoonsa. On ollutkin huikea nähdä vuosien varrella, miten mentorointiohjelmaan osallistuneet naiset ovat kehittyneet ja edenneet urallaan. Lisäksi ohjelman ympärille rakentunut verkosto ja moninaiset ystävyyssuhteet ovat tarjonneet monille apua niin ammatillisesti kuin muutenkin elämässä”, sanoo ohjelmasta vastaava Keskuskauppakamarin palvelujohtaja Mari Hakkarainen.
Naisjohtajaohjelman lisäksi Keskuskauppakamari kokoaa vuosittain tilaston naisten osuudesta pörssiyhtiöiden hallituksissa. Naisten osuus pörssiyhtiöiden hallituksissa on vuosien myötä noussut ja on nyt noin kolmannes. Kesällä 2026 voimaan tulevat pörssiyhtiöiden hallitusten sukupuolikiintiödirektiivit edellyttävät, että pörssiyhtiöiden hallituksissa olisi tasapuolinen sukupuolijakauma. Tämä edellyttäisi Suomessa noin 60 naista lisää pörssiyhtiöiden hallituksiin.
Hakkaraisen mukaan vuosien varrella on ollut keskustelua siitä, tarvitaanko erillistä ohjelmaa johtajiksi haluaville naisille.
”Naisten määrä pörssiyhtiöiden hallituksissa on kasvanut koko ajan, mikä on erittäin hieno asia. Yhä edelleen naiset ovat kuitenkin aliedustettuina paitsi hallituksissa, myös yritysten toimitusjohtajina sekä liiketoimintajohdossa. Tämä ohjelma on varmasti osaltaan auttanut edistämään naisten etenemistä urallaan, mutta vielä on tehtävää”, Hakkarainen sanoo.
Hakkarainen muistuttaa, että itsesäätelyn ja lainsäädännön ohella on myös luotava sellaista ilmapiiriä, joka kannustaa naisia etenemään urallaan.
"Yrityksissä on tärkeää kiinnittää huomiota naisten urapolkuihin, jotta ne nykyistä useammin johtaisivat tukitoimintojen johtotehtävien sijaan kohti liiketoimintojen johtotehtäviä ja toimitusjohtajuutta. Tässäkin naisjohtajien mentorointiohjelma on apuna”, Hakkarainen sanoo.
Lue lisää Naisjohtajien mentorointiohjelmasta täältä: Naisjohtajien mentorointiohjelma - Keskuskauppakamari
Yhteyshenkilöt
Mari HakkarainenPalvelujohtaja
mari.hakkarainen@chamber.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Ihmisarvoa loukkaava mainos sai huomautuksen MENiltä30.6.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
Mainonnan eettinen neuvosto antoi harvinaisen huomautuksen somealustalla julkaistulle mainokselle. Mainoksen katsottiin loukkaavan ihmisarvoa ja olevan siten hyvän tavan vastainen. Viimeksi vastaavantyyppisestä mainoksesta on annettu huomautus vuonna 2007.
Pääekonomisti: Ei merkkejä luottamuksen paranemisesta – kotitalouksien arviot ”hehtaarikaupalla” ekonomisteja synkemmät27.6.2025 08:53:23 EEST | Tiedote
Kotitalouksien luottamus talouteen on edelleen kehnoa, ja arvio Suomen talouden kehityksestä on ”hehtaarikaupalla” synkempi kuin tyypillisissä ekonomistiennusteissa. Tilastokeskuksen kesäkuun tilastossa luottamusindikaattori sai arvon -8,6. Pitkän aikavälin keskiarvo on -2,7, joten alkukesän tunnelmat olivat selvästi tavanomaista heikompia. Viime kuukausien kuluttajaluottamuksen muutokset ovat olleet vähäisiä, mutta pikemminkin suunta on heikkenevä.
Valtiontukikilpailun jatkuminen Euroopassa on Suomelle huono uutinen – investointien verohyvityksen jatkotarve nyt selvä25.6.2025 16:23:30 EEST | Tiedote
EU:n komission keskiviikkona julkaisemat uudet valtiontukipuitteet puhtaan teollisuuden investoinneille jatkavat sallivaa linjaa jäsenmaiden valtiontukiin vuoteen 2030 asti. Investointien lisäksi jäsenmaat voivat myös tukea teollisuuden sähkön hintaa. Keskuskauppakamari pitää tilannetta reilun kilpailun kannalta huolestuttavana ja Suomelle huonona sekä kannustaa hallitusta valmistelemaan ripeästi investointien verohyvityksen jatkoa.
Pääekonomisti: Hyviä uutisia työttömyydestä – ilmassa todellinen käänne25.6.2025 09:30:52 EEST | Tiedote
Toukokuun työmarkkinatilastojen kokonaisuus on jossain määrin ristiriitainen, mutta myönteistä on, että työttömyydessä nähtiin selkeää paranemista. Työttömyyden osalta ilmassa on aitoa suhdanneluonteista paranemista ja todellista käännettä, sanoo Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.
Keskuskauppakamari: Yhdenvertaisuus on yritykselle kilpailuetu ympäri vuoden - ei vain prideviikolla23.6.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Moni työnantaja ottaa Pride-viikon aikana kantaa yhdenvertaisuuden puolesta, mutta näiden arvojen edistäminen ei saa rajoittua vain yhteen teemaviikkoon. Kyse on pitkäjänteisestä ja arjessa näkyvästä työstä, joka rakentaa turvallisempaa, tasa-arvoisempaa ja osallistavampaa työelämää kaikkina vuodenaikoina.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme