Demarinaiset

Kutsu medialle: Sosialidemokraattisten Naisten 17. liittokokous Seinäjoella 9.-10.11.2024

30.10.2024 15:31:53 EET | Demarinaiset | Tiedote

Jaa
Demarinaisten 17. liittokokous pidetään Seinäjoella 9.-10.11.2024.
Demarinaisten 17. liittokokous pidetään Seinäjoella 9.-10.11.2024.

Arvoisa median edustaja,

lämpimästi tervetuloa Sosialidemokraattisten Naisten 17. liittokokoukseen lauantaina 9.11. klo 12.00 alkaen Seinäjoelle hotelli Sorsanpesään (Törnäväntie 27). Liittokokous päättyy sunnuntaina 10.11. noin klo 16.00 uuden puheenjohtajan linjapuheeseen.

Tarjolla on myös lounas klo 11.00 ennen kokouksen alkua.

Liittokokouksessa käsitellään sääntöjen 13§ mukaiset asiat, kuten valitaan liiton puheenjohtaja, varapuheenjohtajat ja hallitus sekä käsitellään liittokokoukselle valmistellut sääntömuutokset.

Voit lukea liittokokouksesta lisää Demarinaisten verkkosivuilla.

Pyydämme ystävällisesti ilmoittautumaan tilaisuuteen ennakkoon tämän lomakkeen kautta 4.11. klo 23 mennessä.

Jos sinulla tulee muutoksia osallistumiseen tai sinulla on kysymyksiä liittyen liittokokoukseen, voit olla yhteydessä Demarinaisten poliittiseen suunnittelijaan Sanna Oksaseen sähköpostitse (sanna.oksanen@sdp.fi). 

Liittokokouksen yhteydessä järjestetään myös toritilaisuus Seinäjoen torilla lauantaina 9.11. klo 10.15 alkaen. Paikalla ovat puolueen puheenjohtaja Antti Lindtman, puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi, Demarinaisten ja SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppurainen, europarlamentaarikko Maria Guzenina ja SDP:n kansanedustaja Kim Berg. Lue lisää tästä SDP:n sivuilla.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Demarinaisten 17. liittokokous pidetään Seinäjoella 9.-10.11.2024.
Demarinaisten 17. liittokokous pidetään Seinäjoella 9.-10.11.2024.
Lataa

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset

Tekijöiden palvelut kuntoon väkivallan kitkemiseksi30.1.2026 13:41:14 EET | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Pihla Keto-Huovinen kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa (30.1.2026) keinoista puuttua aiempaa tehokkaammin lähisuhdeväkivaltaan. Hän esittää, että sekä lähestymiskiellon rikkomisesta että laittomasta uhkauksesta annettavia rangaistuksia tulisi koventaa. Keto-Huovisen mukaan esimerkiksi lähestymiskiellon rikkomisesta ei pitäisi enää selvitä pelkillä sakoilla. SDP:n kansanedustaja ja Demarinaisten puheenjohtaja Helena Marttila pitää ehdotusta perusteltuna, mutta samalla muistuttaa, ettei pelkät rangaistuksien koventamiset riitä.

Vuoden 2025 Demarinaisten tasa-arvotyön palkinto Oikeutta Vendille-liikkeelle16.12.2025 10:24:36 EET | Tiedote

Demarinaisten tasa-arvotyön palkinto jaetaan syksyisin ajankohtaiselle ja aktiiviselle toimijalle tai taholle, joka on edistänyt tasa-arvoa yhteiskunnassa. Demarinaiset on jakaneet tasa-arvotyön palkintoa jo vuodesta 2021 alkaen ja se on aikaisemmin myönnetty Plan Internationalille, Monika-Naiset liitto ry:lle, Vailla vakinaista asuntoa ry:lle ja viime vuonna Ensi- ja turvakotien liitolle ja Riitta Särkelälle pitkästä työstään liitossa. Tänä vuonna Demarinaiset myöntävät tasa-arvotyön palkinnon Oikeutta Vendille-liikkeelle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye