Vihreät budjettisovusta: Helsinki nostaa tukea taiteelle ja kulttuurille sekä panostaa koulutukseen ja varhaiskasvatukseen vastavoimana hallituksen leikkauksille
Helsingin vuoden 2025 talousarvioehdotus esiteltiin tänään 31.10.2024 pormestariston yhteisessä tiedotustilaisuudessa. Vihreiden tavoitteena talousarvioneuvotteluissa oli nostaa taiteen ja kulttuuriavustusten määrärahoja, saada lisäpanostuksia koulutukseen ja varhaiskasvatukseen sekä jatkaa Helsingin palkkakehitysohjelmaa.

“Saimme neuvoteltua tason noston kulttuurin ja taiteen avustuksiin. Kulttuuriala työllistää paljon ihmisiä Helsingissä ja monipuoliset ja saavutettavat kulttuuripalvelut ovat äärimmäisen tärkeitä kaupunkilaisten hyvinvoinnille. Vaikka Suomen hallitus on tehnyt kylmän arvovalinnan leikata kulttuurista, haluamme Helsingissä osoittaa, että täällä arvostetaan kulttuurin tekijöitä ja heidän tuottamia kulttuuripalveluita”, linjaa vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja Amanda Pasanen.
Suurimmat lisäpanostukset Helsingin valtuustoryhmien välisissä talousarvioneuvotteluissa kohdistuivat jälleen kerran kasvatuksen ja koulutuksen toimialalle. Tänä vuonna koulutuksen lisäpanostuksia haluttiin suunnata erityisesti ammatilliseen koulutukseen.
“Ammatilliseen koulutuksen laadusta on pidettävä kiinni siitä huolimatta, että Petteri Orpon hallitus on päättänyt kohdistaa siihen erityisen suuria leikkauksia. Meillä on Helsingissä pula osaajista ja ammatillisen koulutuksen laatu on jo aiemmin kärsinyt siitä, että lähiopetuksesta on jouduttu tinkimään. Ammatillisen koulutuksen lisäksi varoja lisätään perusopetukseen ja varhaiskasvatukseen tarveperustaisesti sekä oppikirjoihin”, iloitsee Amanda Pasanen.
“Saimme myös neuvoteltua jatkoa Helsingin palkkakehitysohjelmalle, jolla nostetaan työvoimapulasta kärsivien alojen sekä erityisesti pienipalkkaisten alojen palkkoja. Korkeat elinkustannukset ja maan hallituksen leikkauspolitiikka on tehnyt monen pienituloisemman helsinkiläisten arjesta tukalaa. Siksi pidimme tärkeänä sitä, että Helsinki panostaa henkilöstön palkkakehitykseen myös ensi vuonna”, Amanda Pasanen sanoo.
Vihreät piti myös huolen siitä, että hädänalaisten villien eläinten pelastustoiminnalle saatiin lisärahoitus, asukasosallisuuden määrärahoja nostetaan ja että hallituksen leikkausten osuessa erityisen kovaa Helsingin järjestökenttään, lisätään muun muassa mielenterveystyötä tekevien sote-järjestöjen avustuksia.
Talousarvioneuvotteluissa käsiteltiin myös valtiorahoitteisen sosiaali-, terveys- ja pelastustoimialan menoja, vaikka toimialan budjetti onkin erillinen kunta-Helsingin budjetista. Vihreät saivat läpi tavoitteensa siitä, että terveyskeskusmaksuja ei oteta Helsingissä käyttöön ja että perusterveydenhuollon omalääkärimalli 2.0.:n kaltainen omatiimimalli pyritään ottamaan käyttöön kaikilla terveysasemilla. Erityisesti paljon palveluja tarvitseville asiakkaille nimetään jatkuvuutta toteuttava perusterveydenhuollon omalääkäri.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Amanda PasanenHelsingin vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja
Puh:040 9611330amanda.pasanen@gmail.comTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry
Helsingin kouluissa pienennetään ryhmäkokoja ja laitetaan perusasiat kuntoon – vihreät varmisti lasten ja nuorten erityishuomioinnin Helsingin uudessa kaupunkistrategiassa26.6.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin tänään julkistettu kaupunkistrategia painottaa vahvasti lapsia ja nuoria sekä peruskoulun vahvistamista. Vihreät ovat tyytyväisiä siihen, että koulutuksen laatuun ja hyviin lähikouluihin panostetaan nyt ennennäkemättömällä tavalla. Kasvatuksen ja koulutuksen perusrahoitus on turvattu koko strategiakaudeksi aiempaa korkeammalle tasolle.
Vihreät vaativat joukkoliikennejärjestelmän säilyttämistä – infrakorvaussopimus on purettava heti18.6.2025 09:34:22 EEST | Tiedote
Pääkaupunkiseudun joukkoliikennejärjestelmä uhkaa romuttua, koska menettelyä, jossa HSL joutuu korvaamaan kunnille esimerkiksi raitiotieväylien, varikkojen tai muun infran rakentamisen kustannukset eli ns. infrakorvaussopimusta ei ole saatu purettua. HSL joutuu siirtämään kaikki nämä kuntien rakentamiskustannukset lipunhintoihin. Vihreät vaativat välitöntä infrakorvausten ja HSL:n talouden erottamista. Tämä tarkoittaisi joukkoliikenteen lipunhintojen nousukierteen katkaisemista.
Helsingin Vihreiden luottamushenkilövalinnat valtuustokaudelle 2025–202915.5.2025 17:06:44 EEST | Tiedote
Helsingin Vihreiden luottamushenkilövalinnat kaudelle 2025–2029 on tehty. Luottamuspaikkajaosta päätti 10.5.2025 Helsingin Vihreiden toimintatapojen mukaisesti valtuustoryhmä piirihallituksen esityksen perusteella.
Vihreät valitsivat luottamushenkilöitä: Anni Sinnemäki kaupunginvaltuuston toiseksi varapuheenjohtajaksi, Amanda Pasanen valtuustoryhmän puheenjohtajaksi27.4.2025 17:36:53 EEST | Tiedote
Helsingin vihreä valtuustoryhmä valitsi kaupunginvaltuuston toisen varapuheenjohtajan, vihreän valtuustoryhmän puheenjohtajiston, kaupunginhallituksen ja toimialalautakuntien jäsenet sekä joukon muita luottamushenkilöitä kokouksessaan 27.4.2025.
Reetta Vanhanen kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestariksi27.4.2025 14:42:06 EEST | Tiedote
Helsingin vihreä valtuustoryhmä esittää kasvatuksen ja koulutuksen toimialan apulaispormestariksi kaupunginvaltuutettu Reetta Vanhasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme