KHO: Laaja joukko toisiinsa liittyviä purkuhakemuksia katsottiin aiheettomiksi
5.11.2024 09:19:45 EET | Korkein hallinto-oikeus | Tiedote
Korkein hallinto-oikeus (KHO) on tänään antamillaan päätöksillä hylännyt 97 samaan asiakokonaisuuteen liittyvää purkuhakemusta. Päätöksistä yksi on julkaistu ennakkopäätöksenä (KHO 2024:116).
Purkuhakemukset kohdistuivat lainvoimaisiksi tulleisiin Verohallinnon, verotuksen oikaisulautakunnan ja hallinto-oikeuden päätöksiin. Kysymys oli erään yhtiön osakkailleen jakamista osingoista, jotka oli näissä päätöksissä tulkittu työpanososingoiksi.
Noin 80 saman yhtiön osakasta oli aikanaan kukin kohdaltaan hakenut muutosta verotukseen valittamalla korkeimpaan hallinto-oikeuteen. Korkein hallinto-oikeus oli tällöin luottamuksensuojaan tukeutuen ratkaissut valitukset muutoksenhakijoiden eduksi (KHO 2023:63). KHO:n tuolloin antamien päätösten mukaan tuli suojata osakkaiden luottamusta siihen, että kysymyksessä ei ollut työpanososinko vaan tavanomainen osinko. Luottamuksen suojaaminen perustui Verohallinnon verotarkastuksen yhteydessä yhtiölle antamaan kannanottoon ja yhtiön ennakonpidätysvelvollisuutta koskevaan alkuperäiseen päätökseen. Merkitystä ei annettu sille, että mainittu yhtiötä koskeva päätös oli myöhemmin kumottu.
Osakkaat, joiden purkuhakemukset nyt ratkaistiin, eivät olleet aikanaan hakeneet muutosta säännönmukaisin muutoksenhakukeinoin joko lainkaan tai ainakaan hakemalla valituslupaa korkeimmasta hallinto-oikeudesta. Heitä koskevat päätökset olivat siis saaneet lainvoiman.
Korkein hallinto-oikeus totesi aiempaan käytäntöönsä viitaten, että lainvoiman saaneen hallintopäätöksen tai hallintotuomioistuimen päätöksen purkaminen sillä perusteella, että lakia on sovellettu ilmeisesti väärin, edellyttää, että lakia on sovellettu selvästi ja kiistatta päätöksen antamisen aikaan vallinneen oikeustilan vastaisesti. Tämän edellytyksen tai muunkaan laissa säädetyn purkuperusteen ei katsottu täyttyneen.
Yhteyshenkilöt
Jasmin Tagviestintäsuunnittelija / kommunikationsplanerarekorkein hallinto-oikeus / högsta förvaltningsdomstolen
Puh:029 5640 211etunimi.sukunimi@oikeus.fiKorkein hallinto-oikeus (KHO) käyttää ylintä tuomiovaltaa hallintolainkäyttöasioissa. Suurin osa korkeimmassa hallinto-oikeudessa ratkaistavista asioista tulee valituksina muista hallintotuomioistuimista. KHO:n päätöksistä ei voi valittaa. www.kho.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Korkein hallinto-oikeus
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee viranomaisen valitusoikeutta27.10.2026 09:10:33 EET | Päätös
Hallinto-oikeus oli jättänyt vahvistamatta sille alistetun sairaalan psykiatrisesta hoidosta vastaavan ylilääkärin tekemän hoidon jatkamista koskevan päätöksen, koska ulkopuolisen lääkärin lausunnon antaneen erikoislääkärin ei voitu katsoa olleen mielenterveyslain 12 a §:n 1 momentissa tarkoitetulla tavalla sairaalan ulkopuolinen ja riippumaton lääkäri. Vaikka HUS-yhtymällä oli ulkopuolisten lääkäreiden järjestämisvastuu, sillä ei katsottu olevan viranomaisena valvottavanaan sellaista hallintoprosessilain 109 §:n 3 momentissa tarkoitettua yleistä etua, jonka perusteella se olisi saanut hakea valittamalla muutosta hallinto-oikeuden päätökseen. Korkeimman hallinto-oikeuden päätös on kokonaisuudessaan luettavissa korkeimman hallinto-oikeuden internetsivustolla. KHO 2026:85 Kort referat på svenska HFD 2026:85
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee henkilökohtaisen tulon verotusta27.10.2026 09:09:43 EET | Päätös
Suomessa asuva ja yleisesti verovelvollinen A oli yleisesti verovelvollinen myös Yhdysvalloissa pysyvän oleskeluluvan (green card) haltijana. A harkitsi pysyvästä oleskeluluvasta luopumista Yhdysvalloissa, minkä seurauksena hänelle määrättäisiin Yhdysvalloissa maastapoistumisvero. A haki keskusverolautakunnalta ennakkoratkaisua tilanteeseen, jossa hän tämän jälkeen luovuttaisi Yhdysvalloissa maastapoistumisverotuksen kohteena olleita arvopapereita ja luovutusta käsiteltäisiin veronalaisena tapahtumana Suomessa.
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee henkilökohtaisen tulon verotusta13.10.2026 09:05:53 EEST | Päätös
B oli vuosina 2020 ja 2021 omistanut Alankomaihin rekisteröidyn yhtiön koko osakekannan. Yhtiö vastasi oikeudelliselta muodoltaan suomalaista osakeyhtiötä. B oli verovuosina 2020 ja 2021 nostanut kyseisestä yhtiöstä osakaslainoja, jotka olivat maksamatta takaisin verovuosien päättyessä.
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee henkilökohtaisen tulon verotusta12.10.2026 09:07:50 EEST | Päätös
A oli ottanut säästöhenkivakuutuksen, jonka päävakuutettuna ja ainoana vakuutettuna oli hänen lapsensa. Säästöhenkivakuutuksen vakuutussäästö oli muodostunut A:n maksamista vakuutusmaksuista ja tuotosta. A:n tarkoituksena oli tehdä osittainen tai kokonainen takaisinosto säästöhenkivakuutuksesta.
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee arvonlisäveroa7.10.2026 09:11:02 EEST | Päätös
Unionin yleiseltä tuomioistuimelta saamansa ennakkoratkaisun perusteella korkein hallinto-oikeus katsoi, että alkuperäisenä luotonantajana toimineen A Oy:n B Oy:lle myymiin lainoihin liittyvät A Oy:n B Oy:lle suorittamat lainan ja vakuuksien hallinnointipalvelut eivät olleet arvonlisäverolain 41 ja 42 §:ssä tarkoitettuja arvonlisäverosta vapautettuja rahoituspalveluja. Korkeimman hallinto-oikeuden päätös on kokonaisuudessaan luettavissa korkeimman hallinto-oikeuden internetsivustolla. KHO 2026:81 Kort referat på svenska HFD 2026:81
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme