Oulun yliopiston saama valtionrahoitus kasvaa noin 10 miljoonaa euroa ensi vuonna
Oulun yliopisto saa ensi vuonna noin 10 miljoonaa euroa enemmän valtionrahoitusta kuin tänä vuonna. Alustavan laskelman mukaan opetus- ja kulttuuriministeriön Oulun yliopistolle myöntämä valtionrahoitus on 178 miljoonaa euroa vuodelle 2025.

”Rahoituksen kasvuun vaikuttavat sekä tulostemme parantuminen että muutokset valtion rahoitusmallissa. Käänne, jonka olemme yliopistona yhdessä saaneet aikaan tutkimustoiminnan tuloksellisuudessa, on erittäin merkittävä yliopiston tulevaisuuden näkymien kannalta. Ilahduttavasti myös koulutuksen osuus on kääntynyt nousuun”, sanoo Oulun yliopiston rehtori Jouko Niinimäki.
Oulun yliopiston saama osuus on noin 9,5 prosenttia yliopistojen valtakunnallisesta tulosrahoituksesta. Osuus on korkeampi kuin kertaakaan niinä kahtenatoista vuonna, kun rahoitusmalli on ollut nykyisen kaltainen. Yliopistojen rahoituksessa siirryttiin vuonna 2013 vahvemmin tulosmittareihin.
Valtionrahoituksesta 81 prosenttia kohdennetaan yliopistoille laskennallisella rahoitusmallilla, jota on hieman muokattu alkavalle kaudelle 2025–2028. Rahoituksesta 44 prosenttia muodostuu koulutuksen tulosmittareiden ja 37 prosenttia tutkimuksen tulosmittareiden perusteella. Laskennan perusteena käytetään kolmen edellisen vuoden koulutuksen ja tutkimuksen tilastoja.
Valtionrahoitukseen sisältyy myös strategiarahoitusta, jota yliopisto saa vuosina 2025–2028 yhteensä 67,2 miljoonaa euroa.
”Strategiarahoituksesta merkittävä osuus kohdennetaan profiilimme vahvistamiseen, tutkimuksen uusiutumiseen ja vaikuttavuuteen. Uudistamme tutkijakoulutusta, edistämme nuorten tutkijoiden urakehitystä ja satsaamme tutkijarekrytointiin sekä tutkimuksen infrastruktuureihin”, kertoo yliopiston tutkimusvararehtori Taina Pihlajaniemi.
Koulutuksen strategisessa kehittämisessä tavoitteena on, että aiempaa suurempi osa opintonsa aloittavista opiskelijoista saa opintonsa päätökseen tavoiteajassa. Oppimispolkuja kehitetään sujuvammiksi ja opiskelijoiden ohjausta vahvistetaan. Lisäksi tuetaan sekä suomalaisten opiskelijoiden kansainvälistymistä että kansainvälisten opiskelijoiden kiinnittymistä alueelle ja Suomeen myös valmistumisen jälkeen.
Osaajapulaan Oulun yliopisto vastaa muun muassa opettajankoulutuksella, lääkärinkoulutuksella ja tarjoamalla täydentävää koulutusta ulkomailla opintonsa suorittaneille, jotta osaaminen vastaa viranomaisten vaatimuksia.
Oulun yliopiston valtakunnallisia tehtäviä ovat edelleen saamen kielen ja kulttuurin opetus ja tutkimus, Sodankylän geofysiikan observatorio sisältäen avaruustutkimuksen sekä mikroyrittäjyyden tutkimus ja koulutus. Valtakunnallisissa tehtävissä osoitetaan rahoitus myös Kajaanin yliopistokeskukselle sekä harjoittelukoulu Oulun normaalikoululle. Valtakunnallisten tehtävien rahoitus vuosille 2025–2028 on yhteensä 43,3 miljoonaa euroa.
Yliopiston talouden haasteina ovat olleet rakenteellinen alijäämä ja kasvavat kustannukset.
Korkeakoulujen ja tiedelaitosten ohjaus, rahoitus ja sopimukset
Lisätietoja:
Viestintäjohtaja Marja Jokinen, puh. 050 581 0264, marja.jokinen@oulu.fi
Talousjohtaja Pekka Riuttanen, puh. 040 543 2707, pekka.riuttanen@oulu.fi
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Oulun yliopisto ja Oulun ammattikorkeakoulu mukana valtakunnallisessa Opin.fi-palvelussa – suomalaisten korkeakoulujen avoimia opintoja nyt yhdessä paikassa7.5.2025 05:52:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopisto ja Oulun ammattikorkeakoulu Oamk ovat mukana uudessa valtakunnallisessa Opin.fi-palvelussa, joka kokoaa korkeakoulujen avoimia opintoja yhteen paikkaan. Maksuton palvelu tekee opintojen löytämisestä ja vertailusta helppoa ja kiinnostavaa. Opinnot ovat tarjolla joustavasti kaikenikäisille, monet ajasta ja paikasta riippumatta. Opiskeltavaa löytyy esimerkiksi kestävästä kehityksestä uusiin teknologioihin ja hyvinvoinnista terveyteen ja turvallisuusalaan.
Johtavien suomalaisyritysten 6G-hankkeessa kehitetään tulevaisuuden verkkoja6.5.2025 06:36:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten yritysten ja akateemisten sidosryhmien uudessa hankkeessa tavoitteena on nopeuttaa 5G- ja 6G-verkkojen radiotaajuusteknologioiden suunnittelua.
Polvien rakenteellisia muutoksia havaitaan yleisesti jo kolmekymppisillä – oireita ei välttämättä ole5.5.2025 05:50:00 EEST | Tiedote
Polven magneettikuvissa havaittavat lievät rakenteelliset muutokset ovat yleisiä jo kolmekymppisillä aikuisilla – myös ilman polvikipuja tai muita oireita. Oulun yliopiston tutkimuksessa yli puolella 33-vuotiaista löytyi merkkejä nivelvaurioista. Korkea painoindeksi oli yleisin nivelmuutoksiin liittyvä tekijä.
Matti Latva-ahosta tutkimusvararehtori ja Petteri Alahuhdasta yhteistyösuhteiden vararehtori Oulun yliopistoon29.4.2025 15:32:25 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston hallitus on valinnut kokouksessaan 29.4.2025 tutkimusvararehtoriksi tekniikan tohtori Matti Latva-ahon ja yhteistyösuhteiden vararehtoriksi filosofian tohtori Petteri Alahuhdan.
Ferritiinitasot eivät näytä liittyvän merkittävästi PCOS-naisten hedelmällisyyteen tai aineenvaihdunnalliseen terveyteen24.4.2025 05:35:00 EEST | Tiedote
Ferritiinitasot ovat munasarjojen monirakkulaoireyhtymää (PCOS) sairastavilla naisilla keskimäärin korkeammat kuin verrokeilla, mutta tällä ei ole merkittävää vaikutusta heidän hedelmällisyyteensä tai metaboliseen terveydentilaansa. Myöskään raudanpuutteella ei vaikuta olevan yhteyttä PCOS-naisten lapsettomuuteen. Tulokset perustuvat Oulun yliopistossa tehtyyn tutkimukseen, jossa selvitettiin ferritiinitasojen merkitystä PCOS-naisten terveydelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme