Kaksi kolmesta suomalaisesta on huolissaan tietoliikenneverkkojen hakkeroinnista
Maailmantilanne on herättänyt suomalaisissa huolta tietoliikenneverkkojen turvallisuudesta. Valokuitunen muistuttaa, että maan alle rakennettavien valokuitukaapeleiden katkeaminen ei aiheuta tietoturvariskiä, eikä kaapeleita voi hakkeroida etänä.

Valokuitusen teettämän kyselytutkimuksen* mukaan suomalaisista kaikkiaan 70 prosenttia pelkää, että joku taho voisi hakkeroida Suomessa olevia tietoliikenneverkkoja. Yli 60-vuotiaista näin ajattelee jopa 80 prosenttia.
Kotinettinsä turvallisuutta rajatilanteen kiristymisen takia on pohtinut 39 prosenttia vastaajista. Pohjois- ja Itä-Suomessa luku nousee peräti 45 prosenttiin.
- Suurempi huoli erityisesti Itä-Suomessa on ymmärrettävää rajan läheisyyden takia. Hybridivaikuttamisen uhasta on alettu puhua enemmän ja sillä on luonnollisesti vaikutusta. Myös meille on tullut tänä vuonna enemmän kyselyitä tietoturva-asioista, pohtii Valokuitusen toimitusjohtaja Heikki Kaunisto.
Valokuituverkkoja asentava Valokuitunen muistuttaa, että maan alle asennettavien valokuitukaapeleiden katkeaminen ei aiheuta tietoturvariskiä. Valokuitunen puoltaa kuitenkin 70 senttimetrin asennussyvyyttä aina, kun se on mahdollista, koska riittävä asennussyvyys edesauttaa sitä, että valokuitu ei katkea esimerkiksi teiden muiden huolto- ja kunnostustöiden yhteydessä.
- Jos puhutaan pelkästään valokuidun kaapeliverkosta, se on itsessään täysin tietoturvallinen. Valokuitukaapelin katkeaminen aiheuttaa vain nettiyhteyden katkeamisen, mutta ei tietoturvariskiä, koska kaapelista ei saa tietoa ulos, Kaunisto sanoo.
Siinä missä mobiiliverkot ovat alttiimpia ulkoisille tekijöille, kuten säänvaihteluille tai tahalliselle häiritsemiselle, ovat valokuituverkot paremmin suojassa maan alla. Lisäksi valokuitu on mobiiliyhteyksiä vähemmän altis tietomurroille, sillä se käyttää tiedonsiirtoon valoa, josta datan kaappaaminen etänä on mahdotonta.
Netinkäyttäjällä on kuitenkin aina oma vastuu laitteidensa tietoturvasta, kodin nettiyhteyden toteutustavasta riippumatta.
- Jokaisen on tärkeää huolehtia nettiin yhteydessä olevien laitteiden tietoturvasta ja varmistaa, että myös kodin reititin hyödyntää vahvaa suojausprotokollaa. Ohjelmistopäivitykset, palomuurit ja virustorjuntaohjelmat kuntoon ja vahvat salasanat käyttöön. Näillä pääsee jo pitkälle, Kaunisto neuvoo.
* Valokuitunen Oy teetti tammikuussa 2024 YouGovilla kyselyn, jossa selvitettiin suomalaisten tietämystä valokuituyhteyksiin ja sellaisen hankintaan liittyvistä asioista sekä mielipiteitä liittyen tietoliikenneyhteyksien tärkeyteen, turvallisuuteen ja omistuspohjaan. Tiedot kerättiin YouGovin kuluttajapaneelissa 2.1-4.1.2024. Tutkimuksen kohderyhmään kuuluivat täysi-ikäiset suomalaiset. Kokonaisvastaajamäärä oli 1 003.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki KaunistoToimitusjohtajaValokuitunen Oy
heikki.kaunisto@valokuitunen.fiKirsi JännesViestintäpäällikköValokuitunen Oy
Puh:050 564 4645kirsi.jannes@valokuitunen.fiKuvat
Tietoa julkaisijasta: Valokuitunen on toimialansa markkinajohtaja
Valokuitunen Oy rakentaa nopeita ja luotettavia valokuituyhteyksiä pientaloihin ja yrityksiin ympäri Suomen. Valokuitu takaa parhaan mahdollisen nettiyhteyden kaikissa tilanteissa ja mahdollistaa sujuvan digiarjen. Kytkemme pientalojen yhteydet Telian Avoin Kuitu -runkoverkkoon. Asiakkaamme voivat valita verkon laajasta valikoimasta itselleen sopivat netti- ja lisäpalvelut ja kilpailuttaa niitä rajattomasti. Valokuitunen on markkinajohtaja – verkkomme kattaa vuoden 2024 lopussa noin 400 000 kotitaloutta Suomessa. Meillä työskentelee yli sata ammattilaista arvojemme rohkeus, ilo ja luottamus mukaisesti. Valokuiturakentamisemme työllistää kymmeniä urakointiyrityksiä ympäri maan. Vuonna 2020 perustettu Valokuitunen on suomalaisen CapManin (60 %) ja pohjoismaisen Telian (40 %) omistama yritys.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Valokuitunen Oy
Heinävedelle valmistumassa lisää valokuituverkkoa – yhteydet käyttöön syksyllä myös kunnan vuokra-asunnoissa2.7.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
Valokuitunen rakentaa Heinävedelle valokuituverkkoa. Verkkoa rakennetaan kunnan omistamiin vuokra-asuntoihin sekä yksityisasiakkaille. Valokuidun runkoverkkoa on kaivettu reilusti yli kilometrin verran kirkonkylällä, ja työt etenevät hyvin. Syksyn aikana alueella alkavat valokuitujen käyttöönotot.
Lapin kirkonkylään rakennetaan laajasti valokuituverkkoa tänä kesänä30.6.2025 07:18:00 EEST | Tiedote
Rauman Lapin kirkonkylä saa tänä vuonna nopeat valokuituyhteydet, kun Valokuitunen rakentaa laajasti avointa valokuituverkkoa kylään. Raumalla on ennestään neljällä alueella Valokuitusen valokuitusaatavuus.
Tutkimus: Kesä siirtää etätyöt parvekkeelle, laiturille tai jopa ulkohuussiin26.6.2025 07:04:00 EEST | Tiedote
Tuore Digiarki-tutkimus paljastaa, että kesä muuttaa suomalaisten etätyörutiineja. Viidennes työssäkäyvistä kertoo lisäävänsä etätyöskentelyä kesäaikaan. Aurinko houkuttelee ahertajat ulkoilmaan ja joka kolmas siirtääkin etätyöpisteensä kodin parvekkeelle tai terassille. Joka kymmenes on tehnyt etätöitä rannalla tai ravintolan terassilla – rohkeimmat ovat vieneet läppärinsä jopa ulkohuussiin asti.
Varkauteen on tulossa avointa valokuitua – nyt Valokuitunen aloittaa ostamassaan verkossa päätelaitteiden vaihdot23.6.2025 06:35:00 EEST | Tiedote
Valokuitunen osti Telialta viime vuoden lopussa Varkauteen sijoittuvaa valokuituverkkoa. Asiakkaiden kodeissa Varkaudessa aloitetaan nyt valokuituverkon päätelaitteiden vaihdot. Uudet laitteet mahdollistavat myöhemmin sen, että kaikkien asiakkaiden valokuituyhteydet voidaan siirtää avoimeen kuituun eli verkko muutetaan avoimeksi.
Ähtärissä vaihdetaan nyt valokuituverkon päätelaitteita19.6.2025 06:45:00 EEST | Tiedote
Valokuitunen osti Telialta viime vuoden lopussa Ähtäriinkin sijoittuvaa valokuituverkkoa. Asiakkaiden kodeissa Ähtärissä on nyt ryhdytty vaihtamaan päätelaitteita, jotka tuovat valokuituyhteyden kotiin. Uudet laitteet mahdollistavat sen, että kaikkien asiakkaiden valokuituyhteydet voidaan siirtää myöhemmin avoimeen kuituun eli verkko muutetaan avoimeksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme