Tampereen yliopisto

KuvaTieto-raportti auttaa kehittämään uusia kuvajournalismin muotoja

Jaa

Tampereen yliopiston uusi tutkimusraportti tarjoaa näkymiä visuaalisen journalismin tulevaisuuteen. Raportin mukaan visuaalista journalismia tulee uudistaa uudet teknologiat ja toimijat huomioiden niin, että luottamusta kuvaan ei horjuteta. Visuaalinen journalismi tulee tulevaisuudessakin olemaan merkittävä uutistiedon lähde.

Tampereen yliopiston viestintätieteiden yksikön tuottama KuvaTieto-raportti tarjoaa näkymiä visuaalisen journalismin tulevaisuuteen.
Tampereen yliopiston viestintätieteiden yksikön tuottama KuvaTieto-raportti tarjoaa näkymiä visuaalisen journalismin tulevaisuuteen. Jonne Renvall / Tampereen yliopisto

Mediakenttä ja käsitys visuaalisesta journalismista ovat muuttuneet monin tavoin digitalisaation myötä. Tampereen yliopiston viestintätieteiden yksikön tuottama KuvaTieto-raportti tarjoaa näkymiä visuaalisen journalismin tulevaisuuteen.

– Media-alalla vallitsee ristiriitainen tilanne: samaan aikaan, kun visuaalisuuden merkitys on kasvanut, perinteisiä kuvaajia on toimituksissa vähemmän. Tartumme tähän ristiriitaisuuteen ymmärtämällä visuaaliset journalistit kuvien ja tiedon välisen suhteen asiantuntijoina, kertoo professori Asko Lehmuskallio.

Yleisön ja journalistisen kuvan välinen luottamussuhde kaipaa uudistamista

Digitaalista kuvaa on helppo tuottaa ja manipuloida, jolloin esimerkiksi tekoälyllä tuotetut kuvat ovat vaarassa sekoittua dokumentaarisiin kuviin.

Raportin löydösten mukaan on entistä tärkeämpää vaalia yleisön luottamusta visuaalisten journalistien kykyyn tuottaa luotettavaa tietoa, vaikka siinä käytettäisiin uusimpia visuaalisia teknologioita. Monenlaisten kuvalähteiden hyödyntäminen päivittäisessä uutistyössä vaatii yhteiskunnallista ajattelukykyä.

– Teknologinen kehitys luo journalisteille paineita opetella jatkuvasti uusia taitoja, mutta teknisten taitojen lisäksi joudutaan tarkistamaan journalistisia työkäytäntöjä ja pohtimaan sellaisia asioita kuten kuvien vastuullisuus, läpinäkyvyys ja moninaisuus. Nämä journalismin arvoihin ja standardeihin liittyvät kysymyksethän eivät sinänsä ole uusia, sanoo tutkija Paula Haara.

KuvaTieto-raportti

  • KuvaTieto-raportti on Åkerlundin mediasäätiön rahoittaman samannimisen hankkeen loppuraportti. KuvaTieto-hankkeessa kehitettiin uusia kuvajournalismin muotoja kiinnittämällä huomio digitaalisen teknologian kehitykseen, media-alan ammatillisiin osaamistarpeisiin ja alaan liittyvään tutkimukseen.
  • Hankkeessa haastateltiin visuaalisuuden ammattilaisia media-alalta sekä visuaalisen viestinnän ja median tutkijoita ja opettajia. Raportti kokoaa haastatteluiden keskeiset löydökset. Lisäksi raportin liitteeseen on koottu esimerkkejä ja ohjeistuksia siitä, mitä visuaalinen journalismi voisi tulevaisuudessa olla.


Lue tutkimusraportti verkosta.

 

Lisätietoja:

Asko Lehmuskallio, professori, Tampereen yliopisto
050 318 7013
asko.lehmuskallio@tuni.fi

Paula Haara, väitöskirjatutkija, Tampereen yliopisto
050 318 7677
paula.haara@tuni.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tampereen yliopisto

Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 22 000 opiskelijaa ja henkilöstöä yli 4 000. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto

Väitös: Korkean tason synteesi mahdollistaa digitaalisten piirien nopeamman suunnittelun29.4.2025 09:56:05 EEST | Tiedote

Korkean tason synteesissä digitaalisia piirejä suunnitellaan yleisillä ohjelmointikielillä. Väitöskirjatutkimuksessaan diplomi-insinööri Sakari Lahti selvitti korkean tason synteesin tuottavuutta ja laatua perinteisiin suunnittelutapoihin verrattuna. Tulosten mukaan menetelmällä voidaan nopeuttaa suunnitteluprojekteja, mutta tulosten laatu saattaa kärsiä ilman korkeaa ammattitaitoa.

Väitös: Oikea-aikainen ohjaus luo turvallisuutta lennonjohtajien koulutuksessa23.4.2025 10:59:36 EEST | Tiedote

Lennonjohtajat ovat vastuullisia ammattilaisia, joiden tehtävänä on varmistaa lentoliikenteen sujuvuus ja turvallisuus. Yhteiskuntatieteiden maisteri Inka Koskela tarkastelee väitöskirjassaan lennonjohtajien koulutusta ja siihen liittyvää ohjaustoimintaa vuorovaikutuksen näkökulmasta. Tutkimus osoittaa ohjauksen merkityksen koulutustilanteissa, joissa harjoitellaan monimutkaisia työtehtäviä turvallisuuskriittisissä olosuhteissa.

Väitös: Valta-asema selittää presidentin kansansuosiota Euroopan puolipresidentiaalisissa maissa23.4.2025 10:18:54 EEST | Tiedote

YTM Maarika Kujanen tutki väitöskirjassaan presidentin suosiota ja julkista asemaa Euroopan puolipresidentiaalisissa maissa. Kujasen tutkimustulokset osoittavat, että presidentin heikompi valta-asema selittää paitsi presidentin korkeampaa suosiota suhteessa muihin poliittisiin instituutioihin myös sitä, missä määrin presidentin suosio reagoi poliittisessa ympäristössä tapahtuviin muutoksiin. Toisaalta myös puoluepoliittisella ulottuvuudella sekä presidentin ja pääministerin välisellä vuorovaikutuksella on merkitystä, eikä presidentin suosiollinen asema päivänpolitiikan ulkopuolella suojele valtaoikeuksiltaan heikompiakaan presidenttejä loputtomasti.

Väitös: Opettajat ovat keskeisessä roolissa oppilaiden opiskeluinnon tukemisessa – myös vertaisilla ja vanhemmilla on vaikutusta23.4.2025 08:15:00 EEST | Tiedote

Kasvatustieteen maisteri Pihla Rautanen tutki väitöskirjassaan alakoululaisten opiskeluunsa kokemaa sosiaalista tukea opettajalta, vertaisilta ja vanhemmilta sekä tuen yhteyksiä oppilaiden opiskeluintoon. Koulutyön kokeminen itselle tärkeäksi ja innostavaksi vahvistaa oppimista ja myönteisiä suhteita opettajiin ja vertaisiin koulussa. Sillä voi olla kauaskantoisia vaikutuksia myös myöhempään osallisuuteen yhteiskunnassa aikuisena.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye