ERC-miljoonarahoituksella pyritään luomaan yhtenäistävä matemaattinen teoria Charles Darwinin 1800-luvulla kehittämästä seksuaalivalinnan teoriasta
18.12.2024 07:10:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Euroopan tutkimusneuvosto ERC on myöntänyt Jyväskylän yliopiston bio- ja ympäristötieteiden apulaisprofessori Jussi Lehtoselle merkittävän ERC Consolidator Grant -rahoituksen. Viisivuotinen rahoitus on arvoltaan noin 1,8 miljoonaa euroa. Matemaattiseen evoluutiobiologiaan kuuluva tutkimus keskittyy yhtenäistämään kiisteltyä seksuaalivalinnan tutkimuskenttää kehittämällä yhtenäisen matemaattisen viitekehyksen, joka kattaa kaikki seksuaalivalinnan merkittävät teoriat.

Jyväskylän yliopiston bio- ja ympäristötieteen laitoksen apulaisprofessori Jussi Lehtosen tavoitteena on yhtenäistää yhden evoluutiobiologian merkittävimmän osa-alueen, seksuaalivalinnan teoria matemaattisen mallinnuksen kautta.
Seksuaalivalinta on laajalti kiistelty aihe
Charles Darwinin tunnetuin vuonna 1859 ilmestynyt kirja, “Lajien synty”, käsitteli luonnonvalintaa ja vuonna 1871 julkaistu “Ihmisen polveutuminen ja sukupuolivalinta” käsitteli niin sanottua seksuaalivalintaa. Karkeasti ajatellen, evoluutiobiologiassa seksuaalivalinta on lisääntymiseen liittyvä osa valintaa, kun taas luonnonvalinta on muihin ominaisuuksiin liittyvä valinta. Perinteisesti seksuaalivalinnan ajatellaan selittävän erikoisia ilmiöitä kuten riikinkukon liioiteltua pyrstöä, joka toimii seksuaalivalinnan kohteena. Nyky-ymmärryksen valossa käsite on kuitenkin paljon laajempi, ja kattaa esimerkiksi sukusolujen evoluution, ja vuorovaikutukset sukusolujen ja koko eliön tasolla tapahtuvan evoluution välillä.
- Aihe on kuitenkin laajalti kiistelty, ja monia tutkimuksia on kyseenalaistettu. Edes määritelmistä, kuten sukupuolten tai seksuaalivalinnan määritelmästä olla yksimielisiä. Teoreettisesta näkökulmasta näitä kiistoja hankaloittaa se, että matemaattiset mallit eivät ole yhtenäisiä eivätkä välttämättä perustu samoihin oletuksiin keskenään, kertoo apulaisprofessori Jussi Lehtonen Jyväskylän yliopistolta.
Tutkimusta tehdään yhteistyössä eri alojen asiantuntijoiden kanssa
Lehtosen ERC-projektin “Unified theory of sexual selection” päämääränä on kehittää yhtenäinen seksuaalivalinnan matemaattinen teoria, joka yhdistää aiemmat mallit yhtenäisen matemaattisen rakenteen kautta.
- Projektini on hyvin poikkitieteellinen sisältäen kansainvälistä yhteistyötä paitsi biologien, myös matemaatikon ja tieteen filosofien kanssa. Biofysikaalisten mallien avulla voidaan yhdistää sukusolujen tasolla tapahtuvat prosessit klassisiin seksuaalivalinnan kysymyksiin. Kausaalimallinnuksen menetelmien avulla varmistetaan, että malleista ja niiden yhteyksistä klassisiin malleihin saadaan mahdollisimman kattava ymmärrys, selventää Lehtonen.
Euroopan tutkimusneuvoston ERC-rahoitus on yksi Euroopan arvostetuimmista rahoituksista. Consolidator Grant -rahoitusta myönnetään uransa keskivaiheessa oleville tutkijoille. Korkean tieteellisen tason lisäksi hakemuksilta vaaditaan tiedettä uudistavia näkökulmia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Apulaisprofessori Jussi Lehtosen, jussi.o.i.lehtonen@jyu.fi, +358504366600
Elina LeskinenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 461 7880elina.leskinen@jyu.fiKuvat

Linkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Euroopan vanhat metsät puntarissa Brysselissä: Tutkijat ja EU-päättäjät saman pöydän ääressä keskustelemassa23.9.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Miten Euroopan jäljellä olevat vanhat metsät tunnistetaan ja miten niiden suojelu voidaan varmistaa? Tervetuloa seuraamaan etänä 29.9.2026 järjestettävää tilaisuutta, jossa pohjoismaiset ja baltialaiset tutkijat esittelevät uuden tutkimukseen perustuvan viitekehyksen vanhojen metsien tunnistamiseen Pohjois-Euroopassa. Tilaisuudessa tarkastellaan myös Euroopan unionin mahdollisuuksia varmistaa, että jäsenmaat toteuttavat unionin biodiversiteettitavoitteita yhdenmukaisesti ja tieteelliseen näyttöön perustuen.
Jyväskylän yliopisto kutsuu keskisuomalaiset mukaan laajaan terveystutkimukseen23.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto on käynnistänyt laajan tutkimuksen, jossa kerätään tietoa keskisuomalaisten elämäntavoista. Kutsu kyselytutkimukseen lähetetään kaikille Keski-Suomen Biopankkiin näytteen ja yhteydenottoluvan antaneille henkilöille syksyn aikana. Tutkimukseen voi edelleen tulla mukaan antamalla biopankkinäytteen syksyn aikana. Erityisesti tutkimukseen toivotaan mukaan lisää työikäisiä ja nuoria aikuisia.
Nuoret aikuiset jakavat väärää tietoa sosiaalisista syistä, eivät tietämättömyydestä22.9.2026 12:03:58 EEST | Tiedote
Nuoret aikuiset jakavat sosiaalisen median väärää tietoa ennen kaikkea siksi, että se palvelee heidän sosiaalisia tarpeitaan – eivät sen takia, että he eivät osaisi käyttää mediaa. Tämä selviää Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun professori Vilma Luoma-ahon ja Oklahoman yliopiston apulaisprofessori Xiaochen Zhangin tuoreesta kansainvälisestä tutkimuksesta, joka julkaistiin arvostetussa Information, Communication & Society -tiedelehdessä.
Viisi vinkkiä Tutkijoiden yön ohjelmasta – näitä ei kannata ohittaa!22.9.2026 10:49:34 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yö palaa Jyväskylään jälleen perjantaina 25.9.2026 ja mukana on yliopiston lisäksi myös Jyväskylän ammattikorkeakoulu Jamk. Luvassa on monipuolista ja opettavaista tekemistä kaikenikäisille tiedonjanoisille.
Herätä uteliaisuutesi Tutkijoiden yössä – Ohjelmatarjontaa yhdeksällä paikkakunnalla ympäri Suomen!21.9.2026 14:05:00 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yö on vuosittain järjestettävä tiedetapahtuma, jossa tutkijat ympäri Eurooppaa avaavat ovensa kaikenikäisille tiedonjanoisille. Tänä vuonna tutkijat avaavat ovensa laboratorioiden uumeniin Jyväskylässä, Oulussa, Helsingissä, Hämeenlinnassa, Kuopiossa, Joensuussa, Porissa, Sodankylässä ja Tampereella perjantaina 25.9.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme