Kuluttajien luottamus heikkeni entisestään joulukuussa
30.12.2024 08:01:22 EET | Tilastokeskus | Tiedote
Kuluttajien luottamusindikaattori painui joulukuussa alimmilleen sitten kevään 2024.
Arviot sekä kuluttajien oman että Suomen talouden nykytilasta heikkenivät edelliskuuhun verrattuna.
”Joulukuussa jo kaksi kolmasosaa kuluttajista ajatteli, että Suomen talous on nyt huonommassa kunnossa kuin vuosi sitten”, Tilastokeskuksen yliaktuaari Pertti Kangassalo kertoo.
Suomen taloustilanteen paranemiseen seuraavan vuoden aikana uskoi vain noin viidesosa kuluttajista.
Ajankohtaa pidettiin edelleen hyvin epäedullisena kestotavaroiden ostamiselle.
”Yksityisestä kulutuksesta on toivottu piristystä Suomen taloudelle, mutta luottamusindikaattorin perusteella tilanne näyttää heikolta. Joulukuussa rahankäyttöaikeita kulutukseen oli entistäkin niukemmin”, Kangassalo sanoo.
Kuluttajista ainoastaan 11 prosenttia piti ajankohtaa otollisena hintaville hankinnoille. Asunnon- tai autonostoaikeita oli aiempaa harvemmalla.
Kangassalon mukaan työttömyyden pelko hillitsee nyt kulutusaikeita.
”Kuluttajien kuva yleisestä työttömyyskehityksestä on synkentynyt alkuvuoteen verrattuna. Joulukuussa 60 prosenttia uskoi, että työttömyys tulee lisääntymään seuraavan vuoden aikana.”
Entistä useampi näkee työttömyyden nyt myös henkilökohtaisena uhkana.
”Joulukuussa lähes kolmannes kuluttajista arvioi, että riski työttömyydestä on kohonnut heidän omalla kohdallaan.”
Kuluttamisen sijaan rahaa laitetaankin nyt mieluummin säästöön. Joulukuussa entistä useampi piti ajankohtaa otollisena säästämiseen. Lainanottoaikeita oli aiempaa harvemmalla.
Kuluttajien arviot kyselyhetken inflaatiosta ja hintojen muutoksesta vuoden kuluttua nousivat jälleen ja olivat melko korkeat.
”Kaksi kolmasosaa kuluttajista oli sitä mieltä, että hinnat ovat nousseet vuodessa paljon tai melko paljon, ja yli puolet odotti hintojen nousevan vähintään samaa vauhtia myös tulevina kuukausina”, Kangassalo kertoo.
Kuluttajat arvioivat, että hinnat ovat nousseet 5,3 prosenttia edellisvuoden joulukuusta.
Tilastokeskuksen mittaama inflaatio oli marraskuussa 1,0 prosenttia.
”Reaalisesti inflaatio on hidastunut, ja korot ovat laskeneet, joten ostovoima on parantunut. Kuluttajien kuva tilanteesta on kuitenkin toisenlainen. Rahaa ehkä olisi jo käyttää, mutta sitä laitetaan nyt mieluummin säästöön”, Kangassalo sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pertti KangassaloYliaktuaari
Puh:029 551 3598pertti.kangassalo@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Kaupan liikevaihto jäi joulukuussa miinukselle30.1.2026 08:01:58 EET | Tiedote
Koko kaupan työpäiväkorjattu liikevaihto laski vuoden 2025 joulukuussa 0,2 % vuodentakaisesta. Myynnin määrä supistui tätäkin enemmän, 0,7 %.
Pahoinpitelyjen määrä nousi ennätystasolle vuonna 2025 – myymälävarkauksien aalto jatkuu30.1.2026 08:01:34 EET | Tiedote
Viranomaisten tietoon tulleiden pahoinpitelyjen määrä kasvoi viime vuonna yli 7 %:lla edeltävästä vuodesta. Pahoinpitelyjä ilmoitettiin kaikkiaan 44 600, mikä on suurin koskaan tilastoitu määrä.
Työttömyys jatkoi nousuaan joulukuussa – Länsirannikolla parhaita työllisyysasteita 202527.1.2026 08:03:16 EET | Tiedote
Työttömyystilanne pysyi synkkänä joulukuussa: 15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli 10,7 %. Luku oli aavistuksen korkeampi kuin kuukautta aiemmin ja näin ollen jälleen korkein nykyisessä, vuodesta 2009 alkavassa trendisarjassa.
Maahanmuutto väheni reilusti vuonna 2025 – syntyvyys nousi hieman22.1.2026 08:08:08 EET | Tiedote
Maahanmuutto Suomeen laski toista vuotta peräkkäin. Ulkomailta muutti Suomeen vuoden 2025 aikana 50 060 henkeä.
Konkurssien määrä jatkoi joulukuussa kasvuaan – vuosi 2025 synkin sitten 90-luvun lamavuosien16.1.2026 08:01:29 EET | Tiedote
Joulukuussa pantiin vireille 360 konkurssia, mikä on 34 % enemmän kuin vastaavaan aikaan vuotta aiemmin. Henkilöstön määrä konkurssiin haetuissa yrityksissä oli noin 1 200, eli noin 18 % edellisvuotista suurempi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme