Maahanmuutolla innovaatioita edistävä vaikutus Suomen teollisuudessa – tukee myös syntyperäisen väestön työllisyyttä
Maahanmuuttajataustaisen työvoiman kasvu parantaa prosessi- ja tuoteinnovaatioita sekä kasvattaa patenttihakemusten määrää Suomen teollisuudessa, paljastaa tuore Etla-tutkimus. Maahanmuuton ei havaittu myöskään vaikuttavan kielteisesti kotimaisten työntekijöiden työllisyyteen. Talouskasvun edistämiseksi tulisi tutkimuksen mukaan lisätä Suomen houkuttelevuutta ulkomaisen työvoiman silmissä.

Tänään julkistetussa Etla-tutkimuksessa“Immigration and Innovation in Finnish Manufacturing Firms” (ETLA Working Papers 124) on selvitetty maahanmuuton ja innovaatiotoiminnan välisiä yhteyksiä Suomen teollisuudessa vuosina 2000–2018. Tutkimuksessa hyödynnetyt, työntekijöiden maahanmuuttotaustoihin, patenttitoimintaan, prosessi- ja tuoteinnovaatioihin sekä innovaatiopanoksiin liittyvät aineistot paljastavat maahanmuuttajataustaisen työvoiman kasvun edistävän yritysten prosessi- ja tuoteinnovaatioita. Lisäksi osaavat maahanmuuttajat kasvattavat yritysten patenttihakemusten määrää.
- Tutkimustulosten perusteella maahanmuutto vaikuttaa vähentävän yritysten ulkoisia T&K-menoja, mikä viittaa siihen, että maahanmuuttajataustaiset työntekijät voivat korvata ulkoisesti hankittuja innovaatiopanoksia, sanoo Etlan tutkimuspäällikkö KTT Terhi Maczulskij.
Tulosten mukaan maahanmuutolla ei myöskään havaittu olevan negatiivisia vaikutuksia kotimaisten työntekijöiden työllisyyteen, vaan maahanmuutto voi tukea myös syntyperäisten työntekijöiden työllisyyttä. Talouskasvun edistämiseksi olisikin tärkeää lisätä Suomen houkuttelevuutta ulkomaisen työvoiman silmissä.
- On myös otettava huomioon kaksi merkittävää, Suomen houkuttelevuutta heikentävää seikkaa työmarkkinoillamme. Ensinnäkin etnisyyteen perustuva rekrytointisyrjintä on edelleen yleistä. Toiseksi, vaikka Suomeen saapuvien maahanmuuttajatyöntekijöiden määrä on kasvanut viime vuosikymmeninä, merkittävä osa, jopa puolet, ulkomaalaisista ammattitaitoisista työntekijöistä lähtee Suomesta jo muutaman vuoden kuluessa, toteaa Maczulskij.
Jotta Suomen talous hyötyisi täysimääräisesti maahanmuuttajatyövoimasta, tarvitaan vielä työtä rekrytointisyrjinnän vähentämiseksi. Lisäksi yrityksiä tulisi kannustaa palkkaamaan maahanmuuttajia, ja tulisi kehittää strategioita työpaikkakulttuurien parantamiseksi niin, että ne tukevat maahanmuuttajien onnistunutta kotouttamista.
KTT, FM, dosentti Terhi Maczulskij on Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen tutkimuspäällikkö, Yrjö Jahnssonin säätiön tutkimusjohtaja sekä IZA:n Research Fellow. Nyt julkaistun tutkimuksen on rahoittanut Business Finland.
Maczulskij, Terhi: Immigration and Innovation in Finnish Manufacturing Firms (ETLA Working Papers 124)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Terhi MaczulskijTutkimuspäällikkö, ETLA
Puh:050-323 0180terhi.maczulskij@etla.fiTytti SulanderViestintäjohtaja, ETLA
Puh:040-505 1241tytti.sulander@etla.fiKuvat

Liitteet
Linkit
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etla
Arkadiankatu 23 B
00100 HELSINKI
09 609 900
http://www.etla.fi
ETLA eli Elinkeinoelämän tutkimuslaitos tutkii, ennustaa ja arvioi. Etla on yksityinen, voittoa tavoittelematon asiantuntijaorganisaatio.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA
Etla: Eurooppa vaarassa jäädä 5G/6G kyydistä – datavetoisen talouden arvonluonti karkaamassa Yhdysvaltoihin ja Aasiaan10.12.2025 08:15:00 EET | Tiedote
Euroopan asema 5G- ja 6G-ekosysteemin arvokkaimmissa osissa heikkenee. Datan, ohjelmistojen ja digitaalisten palvelujen kasvu on kiihdyttänyt teknologisen kilpailun Yhdysvaltojen ja Aasian maiden eduksi, selviää tuoreesta Etla-tutkimuksesta. Euroopan osuus alan globaaleista t&k-investoinneista on jo puolittunut ja raskas EU-sääntely uhkaa hidastaa kilpailukykyä entisestään. 5G- ja 6G-ekosysteemin arvonluonti siirtyy yhä enemmän datan ja ohjelmistojen ympärille, kun taas Euroopassa keskustellaan edelleen verkkojen rakentamisesta.
Etla: Suomen kustannuskilpailukyky kaksijakoinen – vaihtosuhde vetää Suomea alaspäin8.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Suomen kustannuskilpailukyky paranee reilun prosentin tänä vuonna, mutta pakittaa hieman seuraavan kahden vuoden aikana, ennustaa Etla tuoreessa kilpailukykyennusteessaan. Suomen kustannuskilpailukyvyn taso on historiallisen korkea, mutta kun laskelmiin otetaan mukaan vaihtosuhteen kehitys tai tarkastellaan reaalisia yksikkötyökustannuksia, on kilpailukyvyn taso pikemminkin keskinkertainen kuin hyvä. Sekä tuottavuuden että vaihtosuhteen kehitys on ollut Suomessa heikkoa, ja Suomen vaihtosuhde onkin pudonnut selvästi pandemiaa edeltäneestä tasostaan.
Etla: Varhaiskasvatuksen opettajista yhä useammalta puuttuu kelpoisuus1.12.2025 00:01:00 EET | Tiedote
Kelpoisten opettajien osuus kaikista varhaiskasvatuksen opettajista on laskenut viime vuosina Suomessa, vaikka alalla työskentelevien opettajien määrä kokonaisuudessaan on kasvanut. Näin todetaan tänään julkaistussa Etla-tutkimuksessa. Varhaiskasvatuksen opettajana työskentelevien määrä on kasvanut viidenneksellä, mutta kelpoisten opettajien määrä on kasvanut vain kolme prosenttia. Kehityksessä on kuitenkin alueellisia eroja: kelpoisten opettajien osuus on laskenut eniten Uudellamaalla ja Lapissa.
Etla: Teknologiateollisuuden osaajapulan seurauksena Suomen bkt voi supistua jopa 2,2 prosenttia25.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Jos teknologiateollisuuden arvioimaan lisätyövoimatarpeeseen ei pystytä vastaamaan tulevina vuosina, Suomen bkt supistuu prosentin ja vienti 1,8 prosenttia. Jos osaajatarpeen lisäyksen ohella myöskään lähivuosien eläköitymistä ei saada korvattua, uhkaa Suomen bkt laskea jopa yli kaksi prosenttia ja vienti yli neljä prosenttia. Luvut ilmenevät tänään julkistetuista Etlan laskelmista. Työvoiman saatavuus – erityisesti korkeasti koulutetun työvoiman – on ratkaisevan tärkeää teknologiateollisuuden toimialojen kasvun ja koko Suomen talouden elinvoimaisuuden turvaamiseksi tulevina vuosina.
Etla: Korkeasti koulutettujen maahanmuuttajien verohelpotuksia laajennettava ja porrastettava Suomessa vietetyn ajan perusteella18.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ehdottaa korkeasti koulutettujen maahanmuuttajien verohelpotusten laajentamista myös keskituloisille maahan muuttaville asiantuntijoille. Samalla verohelpotukset tulisi porrastaa Suomessa vietetyn ajan perusteella siten, että veroprosentti kasvaa oleskelun pidentyessä. Suomen kannattaisi kehittää kansainvälisille osaajille suunnattua verohuojennusmallia esimerkiksi Hollannin mukaisesti, missä veroetuus voi olla määrätyn ajan jopa 30 prosenttia bruttopalkasta. Tänään julkaistun Etla Muistion mukaan korkeasti koulutettujen maahanmuutto lisää tutkitusti yritysten suorituskykyä, tuottavuutta ja innovaatioita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme