Keski-Suomen vieraslajikatsaus kesältä 2024
Keski-Suomen ELY-keskus on koonnut yhteenvedon kesän 2024 vieraslajikatsauksesta. Haitallisiksi säädettyjen vieraslajien torjuntaa on tehty eri puolilla Keski-Suomea.

ELY-keskuksen viranomaisvalvontana pahimmille jättiputkikohteille on tehty kolme maastokatselmusta, jotka kattoivat yhteensä kahdeksan kiinteistöä. Maastokatselmuksella todetaan haitalliseksi säädettyjen vieraslajien esiintymisen laajuus, tehdyt torjuntatoimet ja niiden riittävyys, neuvotaan tarvittavissa torjunnan jatkotoimissa ja arvioidaan tarvittaessa myös mahdollisten pakkokeinojen (uhkasakko, teettämisuhka) tarve. Lisäksi jättiputkikohteille laadittiin viisi uutta kirjallista selvityspyyntöä.
Neuvontaa ja torjuntaohjeita annettiin kaikkiaan noin 30 kohteelle. Yhteistyötä tehtiin myös muiden organisaatioiden, kuten ympäristövalvonnan, kunnossapidon ja suunnittelun, kuntien ja Väyläviraston kanssa. Kohteet vaihtelivat jätevedenpuhdistamoista ja kaatopaikoista maanteiden ja rautateiden varsille sekä pihoille. Vieraslajiteema on ollut mukana myös lähes kaikissa kaavalausunnoissa, ja useimpien hankkeiden lähtötiedoissa selvitetään nykyään myös haitalliseksi säädettyjen vieraslajien tilanne.
Keski-Suomen ELY-keskuksen luontoyksikkö suoritti lupiinin torjuntatoimenpiteitä uhanalaisten lajien kasvupaikoilla Joutsassa, Multialla, Petäjävedellä, Äänekoskella, Jämsässä ja Jyväskylässä. Torjuntaa tehtiin seuraavien uhanalaisten lajien kasvu- ja elinpaikoilla:
- Ketokatkero (Gentianella campestris)
- Ahokirkiruoho (Gymnadenia conopsea subsp. conopsea)
- Harjuajuruoho (Thymus serpyllum subsp. serpyllum)
- Kangaskeltanosulkanen (Oxyptilus ericetorum)
Helmi-elinympäristöohjelman vieraslajitoimet
Vieraslajien torjuntaa tehdään myös Helmi-elinympäristöohjelman puitteissa siten, että haitalliseksi säädetyt vieraslajit pyritään hävittämään kaikilta kohteilta, joilla Helmi-ohjelmassa tehdään muita ennallistamis- ja kunnostustoimia.
Vuonna 2024 perinnebiotooppien ennallistamis- ja kunnostustoimien yhteydessä perinnebiotoopeilla torjuttiin lupiinia (2 kohdetta), jättiputkea (2 kohdetta), kurtturuusua (2 kohde) ja jättipalsamia (1 kohde). Isosorsimoa torjuttiin kahdella kohteella: Pitkäruohon suojelualueella Jyväskylässä, sekä Ylin-lammen suojelualueella Karstulassa.
Vieraskasvilajien torjunnan lisäksi Suomen riistakeskus on koordinoinut minkin ja supikoiran tehopyyntiä kolmella Natura 2000 -suojelualueisiin kuuluvalla lintuvedellä Keski-Suomessa:
- Eerolanlahden – Rautpohjanlahden suojelualue, Jyväskylä
- Pyhäjärven suojelualue, Äänekoski ja Konnevesi
- Lapinjärven suojelualue, Laukaa
Havaitse, tunnista, ilmoita ja torju – vieraslajien torjuntaa tehdään yhdessä
ELY-keskukset pyrkivät jatkossakin torjumaan haitallisia vieraslajiesiintymiä resurssiensa puitteissa. Vieraslajien torjunta on kuitenkin aina ensisijaisesti maanomistajan vastuulla.
Haitallisiksi säädettyjä vieraslajeja ovat muun muassa jättiputki, lupiini, jättipalsami, espanjansiruetana ja kurtturuusu. Vieraslajit uhkaavat paikallista biodiversiteettiä valtaamalla elintilaa alkuperäisiltä lajeilta ja muuttamalla ekosysteemejä.
Kansalliseen vieraslajiportaaliin on koottu yhteen osoitteeseen tietoa vieraslajeista ja niiden hävittämisestä. Sivustolta löytyy mm. ohjeista vieraslajien torjuntaan ja hävittämiseen. Portaalin kautta voi myös ilmoittaa vieraslajihavainnosta.
Neuvontaa vieraslajeihin liittyen tarjoaa ELY-keskusten valtakunnallinen ympäristöasioiden asiakaspalvelu:
- Ympäristöasioiden asiakaspalvelu (ely-keskus.fi)
- p. 0295 020 900, ma-pe 9–16
- ympariston.asiakaspalvelu@ely-keskus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina LehtinenBiologiKeski-Suomen ELY-keskus
Puh:0295 024 741elina.lehtinen@ely-keskus.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
ELY-keskuksen elinkeinokatsaus: Keski-Suomen yritystoimintaan ja maaseudun kehittämiseen sekä työpaikkojen täyttämiseen lähes 122 miljoonaa euroa vuonna 202410.2.2025 09:00:15 EET | Tiedote
Vuosi 2024 oli merkittävä rahoitusvuosi Keski-Suomessa. ELY-keskus myönsi vuoden 2024 aikana lähes 122 miljoonaa euroa rahoitusta, joka mahdollisti merkittäviä investointeja maaseudun kehittämiseen, yritystoiminnan kasvuun ja työllisyyden edistämiseen. Maakunnan kestävää kasvua ja kilpailukykyä vahvistaviin TKI-toimiin panostettiin näkyvästi. Maatalouden investointitukia haettiin edellisvuotta innokkaammin. Yritysrahoitusta puolestaan haettiin hieman ennakoitua vähemmän. Työllisyydenhoidossa panostettiin työnantajien kanssa järjestettävään yhteishankintakoulutukseen.
Keski-Suomen tulvariskialueet on nimetty5.2.2025 11:42:10 EET | Tiedote
Maa- ja metsätalousministeriö hyväksyi Keski-Suomen ELY-keskuksen ehdotuksen, jossa maakuntaan ei nimetty yhtään merkittävää tulvariskialuetta. Sen sijaan on tunnistettu kaksi aluetta, joilla vesistötulvasta on arvioitu aiheutuvan vahingollisia seurauksia. Nämä alueet ovat Jyväskylän keskustaajama ja Keuruun keskusta ympäristöineen.
Pohjoisen Päijänteen luontohelmet – Keski-Suomen ensimmäinen Helmi-keskittymä28.1.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Keski-Suomi on saanut ensimmäisen Helmi-keskittymänsä: Pohjoisen Päijänteen luontohelmet. Alueella on runsaasti arvokkaita luontokohteita, mutta rikkaasta luonnosta huolimatta monet seudun elinympäristöistä ovat ennallistamisen tai luonnonhoidon tarpeessa. Helmi-keskittymän ansiosta laajalla yhteistyöllä alueen toimenpiteiden vaikuttavuutta saadaan lisättyä ja resurssit käytettyä tehokkaasti.
Rantaväylällä Mattilanniemen risteysalueen maaperätutkimukset jatkuvat vielä ainakin kuluvan viikon27.1.2025 15:03:47 EET | Tiedote
Kairaamalla tehtävät tutkimukset aiheuttavat vähäistä ja ajoittaista liikennehaittaa Mattilanniemen risteysalueella Jyväskylässä. Työt suoritetaan vähäliikenteisenä aikana, jolloin haitta liikenteelle jää mahdollisimman pieneksi.
Keski-Suomen maaseudun kehittämiseen yli 11 miljoonaa euroa vuonna 202427.1.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Keski-Suomeen myönnettiin viime vuonna 11,2 miljoonaa euroa EU:n maaseuturahoituksen yritys- ja hanketukia. Yritystukia potista oli noin viidesosa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme