Talouden tasapainottamistoimet tepsivät – Oma Hämeen alustavat tilinpäätöstiedot vuodelle 2024 näyttävät, että suunta on saatu käännettyä parempaan
24.1.2025 14:12:48 EET | Oma Häme | Tiedote
Tarkka taloudenpito jatkuu, jotta alijäämät saadaan katettua lain vaatimassa ajassa.

Oma Hämeen alustavat tilinpäätöstiedot vuodelle 2024 osoittavat, että talouden tasapainottamistoimet ovat tuottaneet tulosta. Vaikka talouden alijäämä on yhä huomattava, on menokasvua pystytty hillitsemään erityisesti kuluneen syksyn aikana. Vuosien 2023–2024 tehtyjen tasapainottamispäätösten vaikutukset ovat alkaneet näkyä vuoden 2024 viimeisinä kuukausina.
Perjantaina valmistuneen arvion mukaan Oma Hämeen alijäämä vuoden 2024 tilinpäätöksessä tulee olemaan 58,5 miljoonaa euroa. Vielä kesällä 2024 alijäämän arvioitiin nousevan yli 80 miljoonaan euroon. Vuoden 2024 alijäämä näyttää jäävän pienemmäksi kuin vuoden 2023 alijäämä. Tilinpäätösennusteen alijäämä on myös pienempi kuin mitä arvioitiin vuoden 2024 talousarviossa, jossa alijäämä oli noin 65 miljoonaa euroa.
– Kyseessä on valtionkonttorille annettava tilinpäätösarvio. Luvut ovat siis alustavia ja vuoden 2024 kirjanpito on avoinna vielä pari viikkoa, joten muutoksia voi vielä tulla. Tämä on kuitenkin olosuhteet huomioiden erinomainen onnistuminen. Voimme puhua merkittävästä positiivisesta tuloskäänteestä viimeisen kuuden kuukauden aikana, sanoo Oma Hämeen talousjohtaja Sampo Salo.
Valtakunnallisella tasolla hyvinvointialueet ovat onnistuneet hidastamaan kustannustason kasvua ennakoitua nopeammin. Hyvinvointialueet julkaisivat yhteisen tiedotteen tilinpäätösennusteistaan perjantaina.
– Hyvinvointialueiden valtakunnallinen ennuste alijäämästä on laskelmassa 1,46 miljardista noin 1,2 miljardiin euroon. Alijäämän pienentyminen vaikuttaa laskevasti vuoden 2026 valtion yleiskatteelliseen rahoitukseen. Muutoksen vaikutus ei kuitenkaan ole merkittävä Kanta-Hämeen hyvinvointialueen taloussuunnitelman näkökulmasta, toteaa rahoitus ja investointijohtaja Petrus Kukkonen.
Alijäämän muutos osoittaa, että Oma Hämeen tekemät talouden tasapainottamisohjelmat ja erityisesti niihin kesäkuussa ja syyskuussa tehdyt tehostamistoimenpiteet ovat kantaneet hedelmää. Esimerkiksi vuokratyövoiman käyttöä onnistuttiin karsimaan 4-5 miljoonaa euroa vuoteen 2023 verrattuna.
Tilinpäätösennusteesta hyvä pohja vuosien 2025 ja 2026 talousohjelmalle
Tarkka taloudenpito ja tasapainottamisohjelmat ovat kääntäneet talouden suunnan, mutta myös näkyneet Oma Hämeen henkilöstön arjessa. Hyvinvointialuejohtaja Olli Naukkarinen painottaakin, että henkilöstölle kuuluu suuri kiitos sitoutumisesta ja venymisestä näissä haastavissa olosuhteissa.
– Olen tavattoman kiitollinen siitä, että koko henkilöstö tuntuu tiedostaneen talouden vaikean tilanteen. Toimilla on varmasti ollut oma vaikutuksensa kaikkien arkeen. Tilinpäätös kuitenkin osoittaa, että toimet ovat vaikuttaneet. Tästä on nyt helpompi jatkaa eteenpäin, koska kirittävää on vähemmän, Naukkarinen painottaa.
Vaikka Oma Hämeen taloustilanne on parantunut, työ talouden tasapainottamiseksi jatkuu määrätietoisesti. Lain mukaan hyvinvointialueen tulee kattaa vuosien 2023 ja 2024 alijäämät vuoden 2026 loppuun mennessä. Alijäämän kurominen vaatii vuosilta 2025 ja 2026 huomattavan ylijäämäisiä tilinpäätöksiä.
Vuoden 2024 tilinpäätösennuste antaa hyvän pohjan vuosien 2025–26 talousohjelman toteuttamiselle ja alijäämien kattamiselle. Moni hyvinvointialueen vuosina 2023 tai 2024 tekemä päätös ja toimintatapamuutos alkaa näkyä talousluvuissa täysimääräisesti vasta tänä vuonna.
Oma Hämeen varsinainen tilinpäätös vuodelle 2024 valmistuu maaliskuussa. Aluehallitus käsittelee kokouksessaan 3. helmikuuta tarkempaa tilinpäätösennustetta, johon odotetaan mukaan myös toimialakohtaisia tietoja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Olli Naukkarinenhyvinvointialuejohtaja
Puh:050 306 5560olli.naukkarinen@omahame.fiSampo Salotalousjohtaja
Puh:040 657 6212sampo.salo@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Aimo auttaa löytämään sopivan avun – Karoliina Kärkkäinen kehittää digipalveluita asiakkaiden arjen tueksi15.5.2026 10:07:29 EEST | Artikkeli
Miten varmistetaan, että asiakas löytää sopivan palvelun silloin, kun sitä tarvitsee? Oma Hämeessä tätä kysymystä ratkotaan määrätietoisesti digitaalisten palveluiden kehittämisessä. Yksi konkreettinen esimerkki siitä on Aimo-tekoälyapuri.
Lifecare-potilastietojärjestelmä päivittyy huomenna – palveluissa mahdollisia viiveitä lauantaina 16.5.202615.5.2026 08:00:00 EEST | Uutinen
Käyttökatkon aikana terveyspalveluissa voi esiintyä tilapäistä ruuhkaa tai asioinnin viiveitä. Asukkaita pyydetään huomioimaan tämä ja hakeutumaan hoitoon vain kiireellisissä tapauksissa. Kiireettömissä asioissa suositellaan asiointia ennen tai jälkeen päivityksen. Ennen päivystykseen tai kiirevastaanotolle hakeutumista, ohjataan soittamaan Päivystysapu 116117-ensilinjaan.
Lapsiperheiden kotipalvelu muuttuu maksuttomaksi 1.6. alkaen13.5.2026 13:44:06 EEST | Uutinen
Lapsiperheiden kotipalvelu muuttuu maksuttomaksi 1.6.2026. Muutos perustuu aluevaltuuston huhtikuussa tekemään päätökseen. Lapsiperheiden kotipalvelu oli maksullista syyskuusta 2025 lähtien aluevaltuuston joulukuussa 2024 tekemän päätöksen perusteella. Maksullisuuden aikana kotipalvelua käyttävien asiakkaiden määrä laski ja tuotto jäi vähäiseksi suhteessa asiakasmaksujen hallinnollisiin kustannuksiin. Aluevaltuuston päätöksellä lapsiperheiden kotipalvelu on jatkossa maksutonta kaikille asiakkaille, jotka täyttävät palvelun myöntämisen perusteet. – Kotipalvelun asiakasmaksu näytti vaikuttavan jonkin verran palvelun vastaanottamiseen. Nyt voimme paremmin varmistaa, että tuesta hyötyvät perheet ottavat sitä vastaan, toteaa perhekeskuspalveluiden tulosaluejohtaja Riikka Lammintausta-Mäkelä. Lapsiperheiden kotipalvelu on ennaltaehkäisevää varhaisen tuen palvelua, jonka tarkoituksena on tukea perheen arjessa jaksamista tilapäisissä tai pidempiaikaisissa kuormittavissa elämäntilanteissa. Koti
Kanta-Hämeeseen hankitaan uudenlaista kalustoa rauniopelastuksen kehittämiseen13.5.2026 13:10:10 EEST | Tiedote
Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen yhteishanke on saanut EU:n ISF-rahoitusta. Kalustohankinnalla pyritään varautumaan paremmin maailmanpoliittisen tilanteen tuomiin muutoksiin.
Virastokeskus Veturin käyttökielto jatkuu Riihimäellä13.5.2026 12:34:46 EEST | Uutinen
Oma Hämeen palvelut toimivat toistaiseksi väliaikaistiloissa – asiakkaille on ilmoitettu muutoksista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme