Vuoden tiedetoimittaja Tiina Raevaaran kylmäävän ajankohtainen Peilityyni jatkaa palkittua jännityssarjaa
Tiina Raevaara yhdistää Eerika Hämeranta -sarjassa tieteen ja kaunokirjallisuuden osaamistaan kooten ajankohtaiset uhkakuvat ja psykologisen jännityksen vetäväksi kokonaisuudeksi.

Eerika Hämeranta toimii valvojana tyttärensä leirikoulussa Paraisilla, kun yksi oppilaista katoaa jälkiä jättämättä. Ainoa vihje on pikavene, jonka Eerika näki rannikolla. Puolustusvoimien valvontadatan mukaan alueella ei kuitenkaan ollut veneitä tuona iltana.Pian Eerika todistaa samanlaisen pikaveneen räjähdystä merellä. Toipuessaan saamistaan vammoista hän joutuu kysymään itseltään, onko kaikki tapahtunut sattumaa vai onko hän sotkeutunut johonkin sellaiseen, mikä uhkaa hänen perhettään.
Äskettäin vuoden tiedetoimittajaksi valittu ja Turun yliopiston kunniatohtorin arvonimen saanut Tiina Raevaara on myös tiedonjulkistamisen valtionpalkinnolla ja Suomalaisen tiedeakatemian Pro scientia -palkinnolla huomioitu kirjailija, tiedetoimittaja, perinnöllisyystieteeseen erikoistunut biologi ja filosofian tohtori.
Raevaaralta on ilmestynyt 11 romaania, Runeberg-palkittu novellikokoelma ja viisi tietokirjaa. Eerika Hämeranta -jännitysromaanisarjan avausosa Kaksoiskierre (2020) valittiin Laurin kirja -äänikirjapalkinnon voittajaksi.
Raevaaran jännitysromaaneista sanottua:
”Tiina Raevaaran uutuus tarjoaa tämän hetken parasta jännitystä.” – Helsingin Sanomat (Polaaripyörteestä).
”Suorastaan mestarillinen trilleristi.” – Suomen Kuvalehti (Polaaripyörteestä)
"Raevaara luo hyvin tehokasta, ahdistavaa ja vangitsevaa maailmanlopun tunnelmaa, joka säilyy tiiviinä koko tarinan ajan." – Helsingin Sanomat (Uinuvasta solusta)
”Tappavan hyvää jännitystä tieteen ja taiteen leikkauspisteestä.” – Turun Sanomat (Kaksoiskierteestä)
”Stoori on rautaa.” – Kauppalehti (Kaksoiskierteestä)
Peilityyni ilmestyy 6.2.2025.
Teos julkaistaan kaikissa formaateissa. Äänikirjan lukee Krista Putkonen-Örn.
Haastattelut ja pdf-vedokset: jenni.heiti@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus,
musiikki & populaarikulttuuri
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Like Kustannus
Marko Annalan neljäs romaani Ylva syntyi vuorovaikutuksessa kolmen taiteilijan välillä – "Tätä oli todella mukava tehdä!"23.6.2025 11:57:32 EEST | Tiedote
Marko Annalan elokuussa julkaistava romaani Ylva kuvaa kipeän kauniisti elämän ja kuoleman kysymyksiä, taiteen voimaa ja ihmisen suhdetta luontoon ja itseensä. Maagisen realismin sävyttämä, näyttävästi kuvitettu teos vie lukijansa 1980-luvun lopun Norjaan eikä pelkää katsoa pimeyttä silmiin.
Suosikkinäyttelijä Gillian Andersonin käänteentekevä teos paljastaa, mitä naiset ajattelevat kun heillä on vapaus kertoa fantasiansa täysin anonyymisti14.5.2025 08:22:00 EEST | Tiedote
Minulla on salaisuus, jota en ole koskaan kertonut kenellekään: jos minut näkee kävelemässä kadulla, istumassa metrossa tai kaupassa ruokaostoksilla, on hyvin todennäköistä, että rakentelen juuri päässäni yksityiskohtaista, kiimaista seksifantasiaa.
Liken vahva kirjasyksy kokoaa yhteen rock-legendojen salaisuudet, tietokirjallisuuden kirkkaat äänet ja kaunon sykähdyttävät tarinat29.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Liken kesän ja syksyn 2025 kirjalistalta löytyy erinomaista kirjallisuutta ja upeita tähtinimiä, kuten Sara Al Husaini, Marko Annala, Tommi Liimatta, Meri Mort, Aki Ollikainen, Antti Reini, Children of Bodom, HIM, Eppu Normaali, Ozzy Osbourne, Karin Slaughter ja Mattias Edvardsson.
Ettekö te v*ttu tajua on toisenlainen bisneskirja yritysjohtajasta, jonka bisnesidoli on Minna Canth28.4.2025 14:39:38 EEST | Tiedote
Ettekö te v*ttu tajua on Jose Riikosen kynästä syntynyt ärhäkkä henkilökuva Finlaysonin Jukka Kurttilasta. Se on paremman maailman puolustuspuhe joka julistaa, että vastuun siirtämisen aika on ohi.
Joan Didionin Merkintöjä Johnille on järisyttävä arkistolöytö nykykirjallisuuden suunnannäyttäjältä, käännös luvassa syksyllä22.4.2025 11:58:22 EEST | Tiedote
Arvostetun ja ikoniseksi nousseen kirjailijan postuumi teos on mullistava löytö, joka täydentää aiemmin ilmestyneitä Maagisen ajattelun aika- ja Iltojen sinessä -teoksia. Tällä viikolla englanniksi ilmestyvä teos saadaan suomeksi syksyllä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme