Kokoomuksen Partanen: Yksiselitteinen ”ei” maakuntaverolle ei Lindtmanilta onnistu – SDP ajaa vaaleihin sammutetuin lyhdyin
”SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ei ole suostunut yksiselitteisesti kertomaan SDP:n kantaa maakuntaveroon. Vasen käsi kurkottaa jo veronmaksajan kukkaron pohjaa kohti”, varoittaa kokoomuksen kansanedustaja ja puolueen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen.

”Antti Lindtman yrittää harhauttaa äänestäjiä sanomalla, ettei SDP:n mielestä maakuntaveron valmistelu ole juuri nyt ajankohtaista. Maakuntaverolle jätetään kuitenkin ikkuna auki tulevaisuuden uusien menokohteiden varalle. Uskaltaako äänestäjä ottaa riskin vielä uudesta verosta kaikkien olemassa olevien päälle?” Partanen kysyy.
SDP:llä on maakuntaveron käyttöönotosta puoluekokouspäätös vuodelta 2023. Vielä viime elokuussa eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen totesi SDP:n kesäkokouksessa, että ”ilman omaa verotusoikeutta sote-alueet ovat aika lailla kädettömiä". Ilta-Sanomien vaalitentissä 4.2. puolueen puheenjohtaja Antti Lindtman kuitenkin käänsi takkinsa ja totesi, ettei SDP kannata maakuntaveroa kunta- ja aluevaaliohjelmassaan.
Maakuntavero suurella todennäköisyydellä kiristäisi verotusta, kun verojärjestelmään tulisi mukaan uusi itsenäinen verottaja. Verojärjestelmän hallinnasta tulisi entistä vaikeampaa.
”Suomessa on vain yhdet veronmaksajat, joiden kukkaron pohja häämöttää jo. SDP on kuitenkin valmis pitämään mahdollisuuden auki vielä yhdelle uudelle verolle. Kun ei ole kykyä eikä kestävyyttä priorisoida tai sopeuttaa julkisia menoja, kansalaisten verottaminen on SDP:lle aina helpoin vaihtoehto”, Partanen sanoo.
Maakuntaveron kannattajat väittävät sen lisäävän hyvinvointialueiden taloudellista omavaraisuutta ja tehokkuutta. Tosiasiassa verotusoikeus johtaisi todennäköisesti päinvastaiseen lopputulokseen. Alueilla, joilla jo nyt on paljon ikääntyneitä ja vähän veronmaksajia, maakuntaverolla lisättäisiin entisestään palkansaajien verotaakkaa ja palvelutasosta jouduttaisiin silti todennäköisesti tinkimään.
”Palvelutason eriytyminen johtaisikin ennen pitkää perusoikeuksien kannalta kestämättömään tilanteeseen. Maakuntaveron tuottama alueellinen eriytyminen olisi korjattava laajalla tasausjärjestelmällä. Samalla katoaisi maakuntaveron keskeiseksi perusteluksi esitetty taloudellinen kannustin järjestää palvelut tehokkaasti. Soten ongelmat ratkeavat vain rakenteita uudistamalla, ei lisää verottamalla”, Partanen linjaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Karoliina PartanenKansanedustaja
Savo-Karjalan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Valkonen: Suomalaisten paluumuuttajien kannusteisiin merkittävä parannus – ”Nyt otettiin iso askel oikeaan suuntaan”7.11.2025 19:47:01 EET | Tiedote
Valtiovarainvaliokunta on mietinnössään päättänyt esittää merkittävää parannusta suomalaisten avainhenkilöiden paluumuuttamisen kannusteisiin. Valiokunta esittää, että Suomen kansalaisten osalta alemman lähdeveron soveltamisaikaa pidennettäisiin hallituksen esittämästä kahdesta vuodesta jopa viiteen vuoteen.
Kokoomuksen Partanen: Suojaosan poistaminen ei ole tehnyt tehnyt osa-aikatyöstä kannattamatonta7.11.2025 12:55:58 EET | Tiedote
SDP on väittänyt, että hallituksen tekemä työttömyysturvan ja asumistuen suojaosien poisto on romuttanut osa-aikatyön ja työnteon kannustimet. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partasen mukaan väitteet eivät perustu faktoihin.
Kokoomuksen Aalto-Setälä YK:n ilmastokokoukseen edustamaan Suomen eduskuntaa7.11.2025 11:53:54 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, talousvaliokunnan varapuheenjohtaja ja ympäristövaliokunnan jäsen Pauli Aalto-Setälä osallistuu YK:n Belémin COP30 ilmastokokoukseen Suomen delegaation osana. Hän edustaa Suomen eduskuntaa talousvaliokunnan ja ympäristövaliokunnan valitsemana.
Kokoomuksen Laiho: Vahvistamme luottamusta soten rahoitukseen – diagnoositietoihin liittyvät epäselvyydet selvitetään6.11.2025 15:49:00 EET | Tiedote
Kokoomuksen lääkärikansanedustaja Mia Laiho pitää erinomaisena kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikosen päätöstä nimetä selvityshenkilö arvioimaan sote-rahoituksen diagnoositietojen toimittamista ja tietopohjan varmuutta. Laihon mukaan päätös on tärkeä askel läpinäkyvyyden lisäämiseksi sekä rahoitusmallin luotettavuuden ja kansalaisten luottamuksen vahvistamiseksi.
Kokoomuksen Kinnari: Kiitos Orpon hallituksen vesihuolto pysyy jatkossa täysimääräisesti yhteisessä omistuksessa5.11.2025 12:02:43 EET | Tiedote
Maa- ja metsätalousvaliokunta on tänään keskiviikkona 5.11. hyväksynyt mietinnön vesihuoltolain muutoksesta. Lakimuutos yksiselitteisesti estää vesihuollon tai sen osuuksien myymisen yksityisille toimijoille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme