Yritystuet edistivät maaseudun elinvoimaa
Pohjois-Savossa EU:n maaseuturahoituksen myönnetyn yritystuen määrä vuonna 2024 oli 3,6 miljoonaa euroa. Tukien odotetaan synnyttävän lähes 70 uutta työpaikkaa Pohjois-Savon maaseudulle.

Vuonna 2024 Pohjois-Savossa EU:n maaseuturahoituksen myönnetyn yritystuen määrä niin Pohjois-Savon ELY-keskuksesta, kun alueen Leader-ryhmiltä oli yhteensä 3,6 miljoonaa euroa. Eniten yritystukea myönnettiin Kuopioon 747 276 euroa, joka vastaa 20 % kaikista myönnetyistä yritystuista.
– Kysyntä oli viime vuonna kohtuullisen hyvä yleiseen taloudelliseen tilanteeseen nähden. Vaikka alkuvuonna hakemuksia tuli vireille rauhalliseen tahtiin, niin kesän jälkeen tilanne piristyi. Varsinkin kehittämistukea haettiin selvästi odotettua enemmän. Yritykset siis panostivat tuotteiden, palveluiden, tuotantomenetelmien sekä markkinoinnin kehittämiseen investointien ohella, mainitsee Pohjois-Savon ELY-keskuksen yritystutkija, Pekka Stjerna.
Pohjois-Savossa toiseksi eniten tukea myönnettiin Kiuruvedelle 604 762 euroa ja kolmanneksi Pielavedelle 461 249 euroa. Myönnettyjä hakemuksia vuonna 2024 oli yhteensä 119 kappaletta, joista Pohjois-Savon Leader-ryhmien myöntämiä hakemuksia 87 kappaletta.
– Yritykset ovat hyödyntäneet aktiivisesti Leader-ryhmien kautta haettavia kehittämis- ja käynnistysavustuksia. Niiden avulla saadaan luotua uutta hyvää alustaa yritystoiminnan kasvulle Pohjois-Savossa, kertoo Leader Mansikan toiminnanjohtaja Kirsi Manninen.
Vuonna 2024 hakemukset painottuivat maaseutualueiden mikroyrityksiin ja jakautuivat laajasti eri toimialoille, pääasiassa mekaaniseen metsäteollisuuteen. Tuki painottui harvaan asutulle maaseudulle ja ydinmaaseudulle tasaisesti.
Yritystuki nopeutti hankintaa ja helpotti päätöstä investoida kasvuun
Pohjois-Savossa metsäsektorilla puunjalostusteollisuuden ja erityisesti saha- ja puutuoteteollisuuden merkitys on suuri. Myös puurakentaminen ja sen kehittäminen on maakunnalle tulevaisuuden mahdollisuus.
Alkuvuonna 2024 Puukurre Oy sai Pohjois-Savon ELY-keskuksen kautta investointitukea tuotantotilojen uudistamiseen ja saneeraukseen sekä uuden optimointisahalinjan hankintaan.
– Pienellä kahden henkilön yrityksellä kasvumahdollisuudet ilman ulkopuolista apua ovat hankalat. Yritystuki mahdollisti toiminnan laajentamisen ja tuotannon tehostamisen, mainitsee Puukurre Oy:n yrittäjä Teemu Heimonen.
Tulevaisuudessa yrityksellä on tavoitteena saada kasvua uusien yritysasiakkaiden puolelta ja työllistää yksi työntekijä.
– Haastavassa talous- ja rahoitustilanteessa yritystuki nopeutti hankintaa ja helpotti päätöstä investoida kasvuun, lisää Heimonen.
Puukurre valmistaa puisia ja vanerisia rahtipakkauksia, sekä erilaisia puupohjaisia kuljetustukia ja suojia yritysasiakkaille. Kuluttaja-asiakkaille he tarjoavat puutavaraa ja rakennustarvikkeita.
Tuki auttoi yrityksen perustamisessa
Vuoden 2023 alussa perustettu K&K Ympäristökunnostukset Oy haki yritystoimintansa alkutaipalella EU:n maaseuturahoituksen investointitukea Leader Ylä-Savon Veturin kautta.
Tuen avulla tehtiin hankintoja yritystoiminnassa tarvittaviin laitteistoihin, kuten esimerkiksi drone ja 3D-Win-maastomalliohjelmisto.
– Tuen avulla yrityksen perustamista oli hiukan turvallisempi kokeilla. Pienyritykselle on hyvä, että on kevyitä tukimuotoja, joiden avulla yrityksen perustamista on helpotettu, mainitsee K&K Ympäristökunnostukset Oy:n toinen yrittäjistä Krista Lammenkoski.
K&K Ympäristökunnostukset Oy erikoisosaamista on vesistönkunnostukset, valuma-aluesuunnittelu ja niihin liittyvät toiminnot. Yritys tarjoaa palveluina ympäristökunnostushankkeiden suunnittelua, koordinointia ja toteutusta.
Aloittaville yrityksille on monia eri tukimuotoja saatavilla maaseuturahoituksesta, niiden avulla pyritään synnyttämään lisää yritystoimintaa, uusia työpaikkoja ja sitä kautta elinvoimaa.
Maaseuturahoituksen avulla luodaan uusia työpaikkoja Pohjois-Savoon
EU:n maaseuturahoituksella on merkittävä rooli maaseudun yritysten kasvulle ja kehittymiselle. Yritysrahoituksen avulla yritykset voivat kasvattaa liiketoimintaansa ja kehittää tuotteitaan. Sen myötä maaseudulle syntyy uusia työpaikkoja.
– Vuoden 2024 aikana ELY-keskuksesta myönnettyjen yritystukien avulla tavoitellaan 68 uutta työpaikkaa Pohjois-Savoon, kertoo Henna Huovinen, rahoitusasiantuntija Pohjois-Savon ELY-keskuksesta.
EU:n maaseuturahoitusta voi hakea joko ELY-keskuksesta tai oman alueen Leader-ryhmästä, riippuen yrityksen koosta tai toiminnan luonteesta. Pohjois-Savossa toimii neljä Leader-ryhmää, Leader Mansikka, Leader Kalakukko, Leader Ylä-Savon Veturi ja Joroisissa Leader SavonLuotsi. Rahoitettavat kohteet valitaan valintamenettelyyn perustuen.
(liitteenä ELY-keskuksen ja Leader-ryhmien myöntämä yrityskohtainen rahoitus Pohjois-Savoon kunnittain)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pekka Stjerna yritystutkija, Pohjois-Savon ELY-keskus, Puh. +358 295 026 625, pekka.stjerna@ely-keskus.fi
Kirsi Manninen, toiminnanjohtaja Leader Mansikka, 045 131 5077
kirsi.manninen@mansikkary.fi
Jaana Paananen, toiminnanjohtaja Leader Kalakukko, 040510 3258, jaana.paananen@kalakukkory.fi
Minna Partanen, toiminnanjohtaja Leader Ylä-Savon Veturi, 040 760 7173, minna.partanen@ylasavonveturi.fi
Teemu Heimonen, yrittäjä Puukurre Oy, puh. 0400 277887, teemu@puukurre.fi
Krista Lammenkoski, yrittäjä K&K Ympäristökunnostukset Oy, 040 841 0044 krista@ymparistokunnostukset.fi
Kuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Savon elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Savon ELY-keskus
Pohjois-Savon vesitilannekatsaus 27.3.202527.3.2025 12:26:48 EET | Tiedote
Kallaveden vedenpinta Itkonniemen asteikolla on N2000+ 82,03. Taso on 10 cm yli ajankohdan pitkäaikaiskeskiarvon. Maaliskuussa Kallaveden pinta on nousut 2 cm, mutta meneillään oleva sulamiskausi on nostanut pintaa pitkäaikaiskeskiarvon suhteen 10 cm. Toisin sanoen ajankohdalle tyypillistä pinnan laskua ei ole tapahtunut. Lisäjuoksutuksia ei ole ollut käynnissä ja toistaiseksi lunta on maastossa niin vähän, että juoksutustarvetta ei ole näköpiirissä. Iisalmen reitillä säännöstellyissä Kiuruvedessä, Porovedessä ja Onkivedessä virtaamat ovat olleet leutoon säähän nähden yllättävän pieniä. Herkästi reagoiva säännöstelemätön Sonkajärvi myös on ollut vakaa. Nilsiän reitin ja Juojärven säännöstellyt vedenpinnat ovat keskimääräistä korkeammalla, mutta kaikki vedenkorkeudet ovat säännöstelylupien puitteissa. Varkauden alapuolella Haukiveden pinta on 19 cm alle ajankohdan keskimääräisen tason, kun verrataan 30 viimeisen vuoden tilastoihin. Lukema on nyt N2000+ 75,88. Haukivesi laski maaliskuuss
Vieremän ja Sonkajärven Kurvilanmäen tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostus (YVA-selostus) nähtävillä26.3.2025 11:29:00 EET | Tiedote
Selostusta koskevat mielipiteet ja lausunnot tulee toimittaa kirjallisena Pohjois-Savon ELY-keskukselle 26.5.2025 mennessä. Hankkeen esittelytilaisuudet järjestetään 23.4.2025 Sukevan kyläkeskuksella ja 24.4.2025 Vieremän koulukeskuksessa. Tilaisuuksia voi seurata myös etäyhteydellä.
Helmikuussa Pohjois-Savossa 14 310 työtöntä työnhakijaa25.3.2025 08:06:19 EET | Tiedote
Pohjois-Savossa oli helmikuun lopussa 14 310 työtöntä työnhakijaa, mikä on 1 268 työtöntä työnhakijaa enemmän kuin vuosi sitten (9,7 %). Näistä lomautettuja oli 1 905, mikä on 379 lomautettua vähemmän kuin viime vuonna samaan aikaan (-16,6 %).
Yläveden valuma-alueen ennallistaminen parantaa vesistöjen tilaa ja luonnon monimuotoisuutta21.3.2025 09:24:41 EET | Tiedote
Pohjois-Savossa Suonenjoella sijaitsevan Ylävesi-nimisen järven valuma-alueella on käynnistetty laajamittainen ennallistamishanke osana Helmi-elinympäristöohjelmaa. Tulosten pohjalta pyritään helpottamaan yritysten mahdollisuuksia osallistua ennallistamis- ja luonnonhoitohankkeisiin.
Pohjois-Savon ilmastopäästöt ovat laskeneet 15 vuodessa yli 40 % – Sähköntuotannon puhdistuminen leikkaa energiasektorin päästöjä19.3.2025 10:29:46 EET | Tiedote
Pohjois-Savon ilmastokatsauksesta 1/2025 käy ilmi, että kasvihuonekaasupäästöt ovat vähentyneet 41 % vuosina 2007–2023. Suomen ympäristökeskuksen julkaisemien tietojen mukaan Pohjois-Savon kasvihuonekaasupäästöt vuonna 2023 olivat 1630 kt CO2-ekv*. Vuosina 2007–2023 kokonaispäästöt ovat laskeneet 41 % ja asukaskohtaiset päästöt 39 %. Vuoden 2023 aikana ilmastopäästöt laskivat 6 %.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme