Senaatti-konsernin tilinpäätös: säästöjä virastojen tilakustannuksiin, hyvä tulos kiinteistöjen myynnistä, rakentaminen ennätyslukemissa
Valtion kiinteistöistä vastaava Senaatti-konserni saavutti vuonna 2024 eduskunnan ja valtiovarainministeriön asettamat tavoitteet. Kiinteistöalan poikkeuksellisen heikossa markkinatilanteessa kiinteistöjen myynti onnistui erittäin hyvin. Vuoden aikana sovittiin tilaratkaisuista, jolla virastot säästävät 29 milj. euroa tilakustannuksissaan. Valtion rakennuttaminen nousi jälleen uudelle ennätystasolle.

Konsernin liikevaihto oli 997 milj. euroa ja tulos 106 milj. euroa. Tulos ylitti tavoitteet selvästi, mikä johtui erityisesti valtion käytöstä poistuneiden kiinteistöjen onnistuneista myynneistä. Kiinteistömyynnit onnistuivat erinomaisesti heikosta markkinatilanteesta huolimatta, ja kiinteistökauppojen arvo oli 96 milj. euroa. Konsernin tuloksesta valtion vuokrauksen osuus oli 23,5 milj. euroa, joten lähes 80 % tuloksesta muodostui kiinteistöjen myynneistä ja muiden kun valtioasiakkaiden tuotoista. Lisäksi konsernin kuluhallinnassa onnistuttiin hyvin.
Valtion rakennusinvestoinnit nousivat jälleen uudelle ennätystasolle. Investoinnit kohdistuivat erityisesti turvallisuusviranomaisten tiloihin. Vuoden aikana kiinteistöinvestointeihin ja rakentamiseen käytettiin Senaatti-konsernissa 759 milj. euroa, josta Senaatti-kiinteistöjen osuus oli 520 milj. euroa ja Puolustuskiinteistöjen 239 milj. euroa.
Käynnissä ovat samanaikaisesti useat sisäisen turvallisuuden viranomaisten hankkeet sekä puolustushallinnon mittavat panostukset maanpuolustuksen suorituskykyyn ja sen vaatimaan infrastruktuuriin, kun muun muassa Puolustusvoimat, Rajavartiolaitos, Poliisi ja Rikosseuraamuslaitos ovat saaneet rahoituksen mittaviin toimitilahankkeisiin. Puolustuskiinteistöjen investoinneista pääosa kohdistuu Ilmavoimien ja Merivoimien kriittisiin infrahankkeisiin. Rakentamisen aikataulun ja mittaluokan huomioiden rakentaminen jatkuu ennätyksellisellä tasolla myös lähivuosien ajan.
Säästöjä ja vuokranalennuksia virastoille
Senaatti-konserni alentaa valtion virastojen ja laitosten vuotuisia toimitilakustannuksia noin 40 milj. eurolla vuosien 2025–2026 aikana, mikä osaltaan auttaa valtion virastoja ja laitoksia saavuttamaan hallituksen asettaman tuottavuusohjelman tavoitteita.
Vuoden 2024 aikana asiakkaiden kanssa sovittiin tilaratkaisuista, joilla saavutetaan yhteensä 28,8 milj. euron vuotuiset säästöt virastojen tilakustannuksiin. Koko vuodelle 2024 asetettu säästötavoite ylitettiin selvästi, ja sovittu säästösumma on valtiolla kaikkien aikojen korkein.
Keskeisimpänä keinona toimitilakustannussäästöjen saavuttamiseen on samantyyppisiä toimistotiloja käyttävien virastojen siirtyminen valtion yhteisiin työympäristöihin, joita toteutetaan eri puolilla Suomea. Vuoden 2024 aikana on valmistunut yhteiset työympäristöt Kouvolassa, Lahdessa, Lappeenrannassa ja Porissa. Vuoden lopussa yhteisissä työympäristöissä työskenteli jo noin 8 500 henkilöä.
Kustannussäästöjä toiminnan tehostamisella
Kiinteistömarkkinoiden puolueettoman tutkimus- ja asiantuntijatoimiston KTI:n keräämien tietojen perusteella tehdyn markkinavertailun mukaan Senaatti-kiinteistöjen keskimääräinen tavanomaisten toimistotilojen vuokrataso on valtakunnallisesti noin 13 % alhaisempi kuin markkinavuokrataso vastaavilla alueilla.
Valtion energiakustannuksissa on saavutettu merkittäviä säästöjä vuonna 2022 aloitetulla energiansäästöohjelmalla. Kesällä 2023 aloitetun hankintojen kehitysohjelman toimilla ja rakentamisen poikkeuksellisen laskusuhdanteen vaikutuksesta hankinnoissa saavutettiin 86,6 milj. euron säästöt. Toimenpiteitä jatketaan myös kuluvana vuonna.
Valtion omakustannusperusteisessa vuokrajärjestelmässä vuokrilla katetaan kiinteistöjen rakentamiskustannukset, ylläpito ja muut kustannukset. Rakentamiskustannusten kasvun hillitsemiseksi ja entistä parempien ja kustannustehokkaampien ratkaisujen löytämiseksi yhteistyössä asiakkaiden kanssa otamme käyttöön uuden mallin rakennushankkeiden ohjaukseen. Rakentamisen kustannusten hillitseminen vaikuttaa suoraan valtion toimijoiden tuleviin vuokrakustannuksiin ja näin ollen valtion menoihin.
- Vuosi 2024 oli monella tapaa ennätysten vuosi. Vuoden aikana rakennettiin ennätysmäisen paljon, yhdessä virastojen kanssa saatiin sovittua ennätysmäisen suurista toimitilasäästöistä ja asiakkaidemme tyytyväisyys nousi usealla osa-alueella korkeimmalle tasolle. Kiinteistöjen myynnissä yllettiin todella kovaan tulokseen, vaikka markkinatilanne on jatkunut erittäin heikkona. Lämpimät kiitokset henkilöstöllemme ja asiakkaillemme. Tulokset ovat syntyneet vahvalla yhteistyöllä, sanoo konsernijohtaja Tuomas Pusa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Matias WarstaToimitusjohtajaPuolustuskiinteistöt
Puolustushallinnon kiinteistöt ja investoinnit, kansainvälinen yhteistyö, valmius ja varautuminen.
Tuomas PusaKonsernijohtaja
Valtion toimitilahallinto ja kiinteistöstrategia, valtion rakennusinvestoinnit ja talous, kansainvälinen yhteistyö, Senaatin strategia.
Linkit
Senaatti
Senaatti on valtion kiinteistöasiantuntija ja toimitilakumppani. Luomme asiakkaidemme kanssa heidän toimintaansa tukevia työympäristöjä ja vastaamme niiden ylläpidosta. Tytärliikelaitoksemme Puolustuskiinteistöt puolestaan vastaa puolustushallinnon kiinteistöistä kaikissa turvallisuustilanteissa. Haluamme tarjota parhaat mahdolliset olosuhteet ja edellytykset tehdä työtä, joka tekee Suomesta maailman toimivimman ja turvallisimman maan. Kehitämme valtion kiinteistövarallisuutta ja pidämme huolta kulttuurihistoriallisista kohteista. Vastuullisuus on kaiken toimintamme keskiössä.
Olemme töissä Suomelle.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Senaatti-kiinteistöt
Helsingin Kumpulanmäen kaavamuutosalueella tehty liito-oravahavaintoja12.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Kumpulanmäen alueella on käynnissä asemakaavamuutos, joka käynnistettiin Senaatti-kiinteistöjen, Helsingin Yliopistokiinteistöt Oy:n ja Helsingin kaupungin yhteisesti järjestämällä arkkitehtuurikutsukilpailulla 2019. Kaavamuutoksen alueella on tehty tammi-helmikuussa 2025 useita liito-oravahavaintoja, joilla on vaikutusta alueen tulevaan kehittämiseen. Alueen liito-oravahavainnot on varmistettu kaupungin vuosittaisen liito-oravan esiintymisten tarkastelun yhteydessä kaavaprosessin aikana, ja sen vaikutukset asemakaavan toteuttamiseen arvioidaan kaavamuutoksen lainvoimaistuessa.
Valtion kiinteistöjen ylläpitokustannukset yli 20 % alan keskiarvoa edullisemmat10.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
KTI Kiinteistötiedon toteuttaman kiinteistöalan vertailun mukaan valtion kiinteistöistä vastaava Senaatti-kiinteistöt pystyy toteuttamaan rakennusten ylläpidon yli 20 % edullisemmin kuin alan toimijat keskimäärin. Senaatti panostaa tilojen kunnossapitoon ja korjauksiin lähes 50 % enemmän, mutta korjauskustannukset huomioidenkin Senaatin kustannukset jäävät keskiarvon alle.
Sosiaali- ja kriisipäivystyksen ja selviämishoitoaseman uudet tilat alkavat rakentua Tampereella Nekalaan10.6.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen Nekalaan rakennetaan uudet toimitilat sosiaali- ja terveyspalveluille osaksi uutta pääpoliisiasemaa. Rakennustyöt alkavat kesäkuussa, ja tilat valmistuvat vuoden 2026 lopussa.
Turun linnassa pieni vesivahinko – korjaustyöt käyntiin välittömästi26.5.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Turun linnan Itätornin ilmanvaihtokonehuoneessa tapahtui perjantaina 23.5. illalla vesivuoto. Vesivuodon aiheutti käsienpesualtaan käyttövesiputkien liitoksen irtoaminen. Kiinteistössä käytössä ollut vuotovahtijärjestelmä katkaisi veden, minkä ansiosta vahingot jäivät pieniksi, eivätkä esimerkiksi museoesineet vaurioituneet.
Senaatti-kiinteistöt myy ainutlaatuisen koulutus- ja tutkimusalueen Inarin Kaamasessa23.5.2025 11:58:01 EEST | Tiedote
Senaatti-kiinteistöt myy merkittävän kiinteistökokonaisuuden Inarin Kaamasessa, Toivoniementien varrella Vastusjärven rannalta. Myyntikohde koostuu kahdesta vierekkäisestä kiinteistöstä, jotka ovat aiemmin toimineet Saamelaisalueen koulutuskeskuksen ja Porontutkimuslaitoksen käytössä. Alueen toiminta päättyy pääosin kesällä 2025, ja kohde avautuu uusille omistajille ja käyttötarkoituksille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme