Uusi teknologia parantaa immuunisolujen muokkaukseen perustuvien syöpähoitojen tarkkuutta
Sherpabody-teknologia mahdollistaa syöpäsolujen tarkemman tunnistamisen ja tuhoamisen sekä tarjoaa lupaavia uusia työkaluja syöpäkasvaimien hoitoon.
Suomalais-amerikkalainen tutkimusryhmä on kehittänyt uuden teknologian, joka parantaa syövän CAR-T-soluhoidon tarkkuutta ja vähentää sivuvaikutuksia. Tämä tutkimus, joka on julkaistu Cancer Research -lehdessä, pohjautuu professori Kalle Sakselan kehittämään sherpabody-teknologiaan. Sherpabodyt ovat pieniä ja helposti muokattavia proteiineja, jotka voivat tunnistaa syöpäsolujen pintarakenteita tarkasti.
CAR-T-soluhoidossa potilaiden immuunisolut ohjelmoidaan hyökkäämään syöpäsoluja vastaan. Vaikka hoito on ollut menestyksekäs leukemioiden hoidossa, tavallisten kiinteiden syöpäkasvaimien hoidossa on ollut haasteita. Kiinteissä syövissä ei ole löydetty selkeitä pintarakenteita, mikä on johtanut terveiden kudosten vaurioitumiseen ja vakaviinkin sivuvaikutuksiin.
Tutkimuksessa osoitettiin sherpabody-teknologian soveltuvan erityisen hyvin CAR-T-solujen kohdentamiseen. Sherpabody-ohjatut CAR-T-solut tuhosivat tehokkaasti ja tarkasti syöpäsoluja sekä kudosviljelymalleissa että hiirikokeissa. Lisäksi havaittiin, että sherpabody-ohjatuilla CAR-T-soluilla oli vähemmän taipumusta toiminnalliseen uupumiseen verrattuna perinteiseen teknologiaan.
– Paljon on vielä työtä edessä, jotta CAR-T soluterapia saadaan tehokkaasti valjastettua myös monien edelleen usein hyvin vaikeasti hoidettavien kiinteiden syöpäkasvaimien hoitoon, mutta tässä tutkimuksessa kehitetyillä uusilla työkaluilla on nyt erittäin hyvä jatkaa tätä tavoitetta kohden, Sakselan ryhmän tutkijatohtori Tapio Kesti toteaa.
Tutkimus toteutettiin yhteistyössä Helsingin yliopiston professorien Päivi Ojalan ja Sirpa Lepän sekä Kalifornian yliopiston (UCSF) Cell Design Instituten johtajan Wendell Limin kanssa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Helsingin yliopiston mediapalvelu
Puh:02941 22622mediapalvelu@helsinki.fiKalle SakselaProfessoriHelsingin yliopisto, Lääketieteellinen tiedekunta
Puh:02941 26770Kalle.Saksela@helsinki.fiPia PurraViestinnän asiantuntijaHelsingin yliopisto
Puh:02941 24205Pia.Purra@helsinki.fiJanne HuovilaViestinnän asiantuntija
Puh:0504620810janne.huovila@helsinki.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Se sijoittuu kansainvälisissä yliopistovertailuissa maailman sadan parhaan yliopiston joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Helsingin yliopiston hallituksen puheenjohtajaksi tekniikan tohtori Antti Vasara18.12.2025 13:59:14 EET | Tiedote
Helsingin yliopiston hallitus valitsi järjestäytymiskokouksessaan 18.12.2025 puheenjohtajakseen TkT Antti Vasaran. Hallituksen varapuheenjohtajaksi valittiin FT, dosentti Mari Pantsar.
Väitös: Julkisesti rahoitettu terveydenhuolto edistää yhdenvertaista hoitoon pääsyä18.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Kehittyneiden maiden terveydenhuoltojärjestelmien suorituskyky muodostuu terveydenhuollon rakenteiden ja laajempien yhteiskunnallisten olosuhteiden vuorovaikutuksesta, osoittaa tuore väitöstutkimus.
Kadotus vai toivo? Kolminaisuus pelastaa kaikki15.12.2025 11:25:44 EET | Tiedote
Eri uskonnoissa ja kristinuskon sisällä on hyvin monenlaisia käsityksiä ihmiskunnan lopullisesta kohtalosta. Tutkija, pastori Petri Tikan väitöstutkimus hakee vastausta kysymykseen kolminaisuusopista.
Ikääntyneiden ulkomailla syntyneiden syöpäkuolleisuus Suomessa syntyneitä matalampaa11.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Suomessa asuvien ikääntyneiden maahanmuuttajien syöpäkuolleisuus on kokonaisuutena alhaisempi kuin Suomessa syntyneiden samanikäisten. Tietyissä syövissä kuolleisuus on kuitenkin korkeampaa.
Laajin tutkimus suomalaisnuorten ilmastoahdistuksesta: toivon ylläpitäminen avainasemassa11.12.2025 08:02:00 EET | Tiedote
Pelkkä ympäristövastuullinen käyttäytyminen voi lisätä nuoren ilmastoahdistusta, sillä ilmastonmuutosta ei voi yhden ihmisen voimin ratkaista. Sen sijaan nuorten toivoa ja uskoa yhteisöjen kykyyn toimia tulisi vahvistaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme