Antigender-liike on uhka demokratialle ja yhteiskuntarauhalle
Antigender-liike on vahvistunut ympäri maailmaa. Tasa-arvo on kuitenkin turvallisen ja vakaan yhteiskunnan perusta ja edellytys demokratialle, siksi tasa-arvon takapakki tulee pysäyttää.
Tarve naisten oikeuksien ja tasa-arvon puolustamiselle on akuutimpi kuin pitkään aikaan, sillä antigender-liike on saanut tuulta purjeisiin presidentti Trumpin valtaannousun jälkeen Yhdysvalloissa. Trumpin hallinto on vetänyt tukensa esimerkiksi ohjelmista, joissa puolustetaan aborttioikeutta, edistetään seksuaali- ja lisääntymisterveyttä ja vaalitaan sukupuolten moninaisuutta.
Liikehdinnän kiihtyminen näkyy ja tuntuu niin Suomessa kuin muuallakin maailmassa. Esimerkiksi Keniassa töitä liikehdinnän vastustamiseksi on tehty jo pitkään.
”Aiemmin kenialaiset johtajat saattoivat argumentoida gender-tietoisuutta vastaan sillä, että se on länsimaista ajattelua, eikä se kuulu Keniaan. Nyt äänensävy on muuttunut. Antigender-ajattelu on vahvistanut asemaansa, kun sitä ajetaan nyt myös lännessä”, kertoo Salome Nduta tasa-arvoa ja naisten oikeuksia edistävän Kenya Hub -järjestön toiminnanjohtaja.
Vaikka Suomessa tasa-arvon eteen on tehty töitä jo yli 130 vuotta, uhkaa antigender-liike saavutettuja tuloksia myös täällä. Liikkeen kannatus näkyy esimerkiksi aborttioikeuden, seksuaali- ja lisääntymisoikeuksien sekä seksuaalikasvatuksen vastustamisena sekä naisiin kohdistuvan vihapuheen ja väkivallan kasvamisena.
”Se näkyy valitettavasti myös siten, että antigender-ilmiöstä julkisesti puhuvien ihmisoikeustoimijoiden ja tutkijoiden asiantuntemusta kyseenalaistetaan ja heidät pyritään hiljentämään esimerkiksi maalittamalla”, sanoo vaikuttamisen päällikkö Anniina Vainio Naisjärjestöjen Keskusliitosta.
Tasa-arvon takapakki ja autoritarismi kulkevat käsi kädessä
Mistään uudesta ilmiöstä ei ole kuitenkaan kyse. Liikehdintä sai alkunsa YK:n Pekingin naisten oikeuksien maailmankonferenssissa, josta on tänä vuonna kulunut 30 vuotta. Pekingissä katolinen kirkko ryhtyi vastustamaan gender-termiä eli sosiaalisen sukupuolen käsitettä, sillä se nähtiin niin sanotun luonnollisen järjestyksen vastaisena.
Antigender-toiminnan näkyviä tavoitteita ovat sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksien, seksuaalikasvatuksen ja seksuaali- ja lisääntymisoikeuksien vastustaminen, mutta liikkeen perimmäisenä päämääränä on patriarkaalinen ja heteronormatiivinen yhteiskunta, joka on vähemmän demokraattinen ja liberaali.
“On hyvä muistaa, että tasa-arvon takapakki ja autoritarismi kulkevat monessa maassa käsi kädessä ja mahdollistavat sen, että valta siirtyy entistä pienemmälle joukolle, kun naisten ja vähemmistöjen ääntä hiljennetään”, Fingon puheenjohtaja Eva Biaudet toteaa.
Vahvempia vastavoimia tarvitaan niin Suomessa kuin globaalisti
Elämme tällä hetkellä epävarmassa maailmassa, mikä heijastuu myös ihmisoikeuksiin. Samaan aikaan antigender-liikehdinnän rinnalla yhteiskunnat militarisoituvat.
”Tämän kehityksen myötä on vaarassa käydä niin, että ihmisoikeudet ja tasa-arvo aletaan nähdä toissijaisina ja jopa haitallisina. Tarvitsemme ihmisoikeuksien, vahvan demokratian ja kansalaisyhteiskunnan sekä lujan oikeusvaltion rohkeita puolustajia meillä Suomessa, Euroopan unionissa ja globaalilla tasolla”, Vainio sanoo.
Naiset kattavat noin puolet maailman väestöstä, eli toisin sanoen yli 4 miljardin ihmisen oikeudet ovat nyt uhattuina. Tasa-arvoiset yhteiskunnat ovat paitsi turvallisempia, myös taloudellisesti ja sosiaalisesti vahvempia ja vakaampia. Siksi maailmalla ei ole varaa ottaa askeltakaan taaksepäin, vaan se tarvitsee vahvempia toimia tasa-arvon takapakin kääntämiseksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eva BiaudetHallituksen puheenjohtajaSuomalaiset kehitysjärjestöt – Finnish Development NGOs Fingo ry
Puh:+358 50 512 1846Anniina VainioVaikuttamisen päällikköNaisjärjestöjen keskusliitto
Puh:+358105829661Fingo on suomalaisten kansalaisjärjestöjen kattojärjestö, joka edistää kestävää kehitystä ja kansalaisyhteiskunnan vahvistumista globaalisti. Noin 250 jäsentämme työskentelee kehitysyhteistyön, kestävän kehityksen, globaalin kansalaiskasvatuksen, humanitaarisen avun, rauhantyön, ihmisoikeustyön tai muun kestävää kehitystä edistävän toiminnan parissa Suomessa ja maailmalla. Fingo viestii, vaikuttaa, kouluttaa, kokoaa ihmiset yhteen ja rohkaisee toimintaan. Teemme töitä, jotta maailma olisi reilumpi − ihan kaikille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomalaiset kehitysjärjestöt Fingo ry
Hätä Gazassa on sietämätöntä ja julmaa: Suomella on vastuu toimia30.4.2025 13:58:52 EEST | Tiedote
Israel on lähes kahden kuukauden ajan estänyt ruoan ja lääkkeiden toimitukset Gazaan, rikkoen YK:n kansainvälisen tuomioistuimen sitovaa määräystä. Suomella on vastuu ja velvollisuus toimia, ja tällä hetkellä päättäjien vaikeneminen ja toimettomuus on vakava laiminlyönti.
Suomen hallitus on pureksimatta niellyt komission esityksen heikentää yritysvastuusääntelyä24.4.2025 16:28:08 EEST | Tiedote
Hallituksen tänään eduskunnalle luovuttama kirjelmä on karua luettavaa. Hallitus kannattaa komission esittämiä heikennyksiä EU:n yritysvastuusääntelyyn, vaikka ne ovat kova kolaus ihmisoikeuksille ja ympäristölle. Suomen ei tulisi mahdollistaa yritysvastuudirektiivin vaikuttavuuden heikentämistä, vaan aktiivisesti vastustaa sitä ja puolustaa neuvotteluissa kansainvälisten vastuullisuusnormien noudattamista.
Hallitus leikkaa jälleen kehitysyhteistyöstä − sääntöperustaisuus matkalla romukoppaan23.4.2025 22:59:10 EEST | Tiedote
Hallitus leikkasi jälleen kehitysyhteistyöstä. Päätökset merkitsevät vaikeassa asemassa olevien ahdingon syvenemistä ja Suomen vetäytymistä jo tekemistään sitoumuksista.
Fingon puoliväliarvio: Hallituksen on petrattava kestävässä kehityksessä ja kansalaisyhteiskunnan tukemisessa22.4.2025 15:48:35 EEST | Tiedote
Fingo teki hallituksen kehityspolitiikasta, kansalaisyhteiskuntapolitiikasta ja kestävästä kehityksestä puoliväliarvion. Maailman valtiot ovat yhdessä sitoutuneet edistämään kestävää kehitystä. Aikana, jolloin sääntöperusteista maailmanjärjestystä haastetaan voimakkaasti, Suomen tulee edistää aktiivisesti yhteisiä sitoumuksia.
Sporttia, tanssia ja taidetta – Maailma kylässä tarjoaa runsaasti ohjelmaa koko perheelle16.4.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Festarikesän avaa 24.–25.5. kaiken ikäisille suunnattu ilmaisfestivaali Maailma kylässä. Ohjelmasta löytyy musiikin ja puheohjelman lisäksi monenlaista katsottavaa, koettavaa ja ajateltavaa: taidetta, liikuntaa, tanssia, terassibileet sekä lastenalueen kattaus toiminnallisia työpajoja. Festivaalin Rauha-teema kuuluu läpi ohjelman.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme