Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA

Etla: Etä- ja lähityön yhdistelmä tuo parhaat tuottavuustulokset yrityksissä

Jaa

Etätyön vaikutuksia suomalaisyritysten tuottavuuteen selvittäneen tutkimuksen mukaan hybridityö – eli etä- ja lähityön yhdistelmä – on tehokkain tapa parantaa yritysten suorituskykyä. Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen tuore tutkimus osoittaa, että hybridityö tuottaa parhaan tuloksen, kun taas täysin etänä tai täysin lähityönä tehtävä työ voi heikentää tuottavuutta. Etätyön onnistumisen ratkaisee johtaminen.

Yritysjohdon aktiivinen rooli etätyökäytäntöjen suunnittelussa on tuottavuuden kannalta keskeinen tekijä, toteavat Etlan tutkijat Aki Kangasharju, Antti Kauhanen, Mika Pajarinen ja Petri Rouvinen.
Yritysjohdon aktiivinen rooli etätyökäytäntöjen suunnittelussa on tuottavuuden kannalta keskeinen tekijä, toteavat Etlan tutkijat Aki Kangasharju, Antti Kauhanen, Mika Pajarinen ja Petri Rouvinen.

Koronapandemian pakottamana etätyön osuus kaikesta tehdystä työstä lisääntyi Suomessakin yhdessä rysäyksessä, ja pandemian jälkeenkin etätyö jäi pysyvästi aiempaa korkeammalle tasolle. Etätyön laajuudesta tai pelisäännöistä puhuminen ei kuitenkaan saisi olla tabu, todetaan tuoreessa Etla-tutkimuksessa.

Tänään julkaistu Etla Muistio Tuottavuus korkeimmillaan etätyön ollessa keskimääräistä (Etla Muistio 154) tarkastelee etätyöintensiteetin ja työn tuottavuuden välistä yhteyttä mm. yritysjohtajakyselyn avulla. Etlan analysoima ja Innolinkin loka-marraskuussa 2024 toteuttama puhelinkysely yritysjohdolle osoittaa, että etätyön ja tuottavuuden välillä on positiivinen, mutta mutkikas suhde. Tuottavuuden kannalta optimaalinen etätyöintensiteetti ei löydy kummastakaan ääripäästä vaan jostain lähi- ja etätyön väliltä olevasta hybridiratkaisusta.

— Tulokset osoittavat, että hybridityömalli tuo parhaat tuottavuustulokset. Yrityksissä, joissa etätyötä tehdään hallitusti ja suunnitelmallisesti, tuottavuus kehittyy myönteisesti. Toisaalta liiallinen etätyö voi heikentää yhteistyötä ja innovatiivisuutta, toteaa Etlan tutkimusneuvonantaja taloustieteen tohtori Petri Rouvinen.

Yritysjohdon aktiivinen rooli etätyökäytäntöjen suunnittelussa on tuottavuuden kannalta keskeinen tekijä. Kun yrityksen johto on määritellyt etätyön pelisäännöt, ovat etätyön vaikutukset positiivisemmat. Toisaalta etätyön laajuuden ja käytäntöjen tulee perustua yrityksen ja työntekijöiden tarpeisiin, eikä niiden tule syntyä sattumanvaraisesti.

Innolinkin yrityskyselyssä kävi ilmi, että työntekijät tekevät keskimäärin 2–3 etätyöpäivää viikossa. Valtaosa eli 76 prosenttia yrityksistä ei mittaa mitenkään järjestelmällisesti etätyön vaikutuksia tuottavuuteen. Yritysjohtajien näkemykset etätyön vaikutuksista Suomen talouskasvuun jakautuivat: 33 prosenttia yrityksistä kokee etätyön haittaavan talouskasvua, kun taas 29 prosenttia uskoo sen tukevan sitä.

Yrityksissä on kuitenkin havaittu kasvavaa tarvetta kehittää etätyökäytäntöjä ja mittareita tuottavuuden seuraamiseksi. Etätyön myönteisinä puolina nähdään työn joustavuus, työhyvinvoinnin kasvu ja mahdollisuus rekrytoida osaavaa työvoimaa laajemmalta alueelta. Toisaalta haasteina korostuvat tiimityön haasteet, tiedonkulun vaikeudet ja työntekijöiden integroituminen työyhteisöön.

Nyt julkaistu muistio on osa Etlan, Innolinkin ja Työterveyslaitoksen (TTL) toteuttamaa tutkimushanketta. Hanketta rahoittaa Elinkeinoelämän keskusliitto EK.

Kangasharju, Aki – Kauhanen, Antti – Pajarinen, Mika – Rouvinen, Petri: Tuottavuus korkeimmillaan etätyön ollessa keskimääräistä (Etla Muistio 154)

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Etlan tutkimusneuvonantaja Petri Rouvinen
Etlan tutkimusneuvonantaja Petri Rouvinen
Lataa

Linkit

Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etla

Arkadiankatu 23 B
00100 HELSINKI
09 609 900
http://www.etla.fi

ETLA eli Elinkeinoelämän tutkimuslaitos tutkii, ennustaa ja arvioi. Etla on yksityinen, voittoa tavoittelematon asiantuntijaorganisaatio.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA

Etla-arvio: Kohinaa raakaöljymarkkinoilla14.1.2026 08:58:45 EET | Tiedote

Raakaöljymarkkinoita on vuoden alussa ravistellut Yhdysvaltojen isku Venezuelaan sekä merkittävä sisäinen levottomuus Iranissa. Venezuela tuskin heiluttaa raakaöljyn hintaa, mutta Iran voi vaikuttaa enemmänkin, ilmenee tuoreesta Etla-arviosta. Jos nykyisin pakotteiden alainen öljyn vienti Iranista vähenisi, voi maailmanmarkkinahinta jonkin verran nousta lyhyellä aikavälillä. Epävarmuus on jo nostanut öljyn hintaa. Jos maassa tapahtuisi vallanvaihto ja pakotteet poistettaisiin, voisivat tuotanto ja vienti kasvaa, mikä ajan myötä alentaisi raakaöljyn hintaa. Etla-arvion on laatinut vanhempi tutkija Ville Kaitila.

Etla: Kun vienti vetää, lisää se merkittävästi innovaatioiden ja patenttien määrää suomalaisyrityksissä13.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote

Viennin kysynnän kasvu lisää merkittävästi suomalaisten teollisuusyritysten patentointi- ja innovointitoimintaa, selviää tuoreesta Etla-tutkimuksesta. Kasvun positiiviset vaikutukset kasautuvat erityisesti yrityksille, joilla on vahva tuottavuus ja taloudellinen asema. Sen sijaan taloudellisesti heikommassa asemassa olevat yritykset kohtaavat rahoitusrajoitteita, jotka estävät viennin kasvumahdollisuuksien hyödyntämistä. Vientiympäristön heikkeneminen vähentää yritysten yleistä aktiivisuutta patentointiin ja innovointiin.

Ensi vuosi on Etlan juhlavuosi – tutkimuslaitos täyttää 80 vuotta ja katsoo Suomen tulevaisuuteen vuonna 205130.12.2025 08:15:00 EET | Tiedote

Elinkeinoelämän tutkimuslaitos täyttää ensi vuonna 80 vuotta. Juhlavuosi tuo tullessaan useita tapahtumia, kiinnostavia uusia tutkimusjulkaisuja sekä myös nostoja vuosien varrelta, Etlan tärkeimmistä taloustutkimuksista ja tutkijoista. Päätapahtuma on syyskuussa 2026 Finlandia-talossa järjestettävä juhlaseminaari, jonka yhteydessä Etla julkaisee merkkiteoksen ”Suomi 2051”. Kirjassa eturivin taloustutkijat tarkastelevat talouden tilaa ja esittävät tutkimukseen pohjautuvat arviot siitä, miten Suomen talous saadaan kestävälle pohjalle vuoteen 2051 mennessä - ja millaisia yhteiskunnallisia valintoja se meiltä vaatii.

Etla: Julkisen talouden sopeuttaminen vaatii palkkamalttia ja yli hallituskausien ulottuvaa ohjelmaa16.12.2025 00:01:00 EET | Tiedote

Suomen julkinen velkasuhde on noussut tasolle, joka vaatii pitkäjänteistä, tulevillekin hallituskausille jaksottuvaa sopeutuspolkua. Sopeutusohjelman tulee painottua menoleikkauksiin, sillä leikkauksista aiheutuva talouskasvun heikkeneminen on vaikutuksiltaan pienempi kuin veronkorotuksista aiheutuva. Samalla leikkausten rinnalle tarvitaan kasvua tukevia rakenteellisia uudistuksia, kuten työllisyyttä nostavia työmarkkinauudistuksia, sekä palkkamalttia, arvioidaan tuoreessa Etla Muistiossa. Nykytilanteessa vain kilpailukykyä tukeva palkkamaltti mahdollistaa viennin kasvun korvaamaan kotimaisen kysynnän laskua.

Etla: Eurooppa vaarassa jäädä 5G/6G kyydistä – datavetoisen talouden arvonluonti karkaamassa Yhdysvaltoihin ja Aasiaan10.12.2025 08:15:00 EET | Tiedote

Euroopan asema 5G- ja 6G-ekosysteemin arvokkaimmissa osissa heikkenee. Datan, ohjelmistojen ja digitaalisten palvelujen kasvu on kiihdyttänyt teknologisen kilpailun Yhdysvaltojen ja Aasian maiden eduksi, selviää tuoreesta Etla-tutkimuksesta. Euroopan osuus alan globaaleista t&k-investoinneista on jo puolittunut ja raskas EU-sääntely uhkaa hidastaa kilpailukykyä entisestään. 5G- ja 6G-ekosysteemin arvonluonti siirtyy yhä enemmän datan ja ohjelmistojen ympärille, kun taas Euroopassa keskustellaan edelleen verkkojen rakentamisesta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye