KHO:n ennakkopäätös, joka koskee arvonlisäverotusta
19.3.2025 10:20:48 EET | Korkein hallinto-oikeus | Päätös
Yhtiöllä oli oikeus saada arvonlisäverolain 131 §:n 1 momentin 2 kohdan mukaisena palautuksena tavaran tai palvelun hankintaan sisältyvä arvonlisävero, jos hankinta liittyi sen rahoituspalvelun myyntiin elinkeinonharjoittajalle, jolla oli liiketoiminnan kotipaikka Euroopan unionin ulkopuolella. Merkitystä ei ollut sillä, että tällaisella ostajalla oli mahdollisesti kiinteä toimipaikka unionin alueella.
Jos kuitenkin rahoituspalvelun ostajan kiinteä toimipaikka vastaanotti ja käytti rahoituspalvelun omiin tarpeisiinsa, yhtiöllä oli oikeus palautukseen, jos tämä kiinteä toimipaikka sijaitsi unionin ulkopuolella. Merkitystä ei tällöin ollut sillä, että ostajalla oli mahdollisesti liiketoiminnan kotipaikka tai jokin toinen kiinteä toimipaikka unionin alueella.
Korkeimman hallinto-oikeuden päätös on kokonaisuudessaan luettavissa korkeimman hallinto-oikeuden internetsivustolla.
Kort referat på svenska
Yhteyshenkilöt
Jasmin Tagviestintäasiantuntija / kommunikationsexpertkorkein hallinto-oikeus / högsta förvaltningsdomstolen
Puh:029 5640 211etunimi.sukunimi@oikeus.fiKorkein hallinto-oikeus (KHO) käyttää ylintä tuomiovaltaa hallintolainkäyttöasioissa. Suurin osa korkeimmassa hallinto-oikeudessa ratkaistavista asioista tulee valituksina muista hallintotuomioistuimista. KHO:n päätöksistä ei voi valittaa. www.kho.fi - http://www.kho.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Korkein hallinto-oikeus
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee vammaispalvelua18.5.2026 11:01:42 EEST | Päätös
Asiassa oli ratkaistavana, oliko hyvinvointialue voinut myöntää henkilökohtaista apua työnantajamallilla toteutettuna siten, että hyvinvointialue hoiti vaikeavammaisen henkilön palkkaaman avustajan palkanmaksuun liittyvät toimet.
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee lastensuojelua15.5.2026 10:12:57 EEST | Päätös
Hallinto-oikeuden päätökseen, joka koski lastensuojelun avohuollon tukitoimea, ei saanut valittamalla hakea muutosta. Korkeimman hallinto-oikeuden päätös on kokonaisuudessaan luettavissa korkeimman hallinto-oikeuden internetsivustolla. KHO 2026:33 Kort referat på svenska HFD 2026:33
Republikens president besökte högsta förvaltningsdomstolen8.5.2026 14:25:33 EEST | Pressmeddelande
Republikens president Alexander Stubb besökte högsta förvaltningsdomstolen idag 8.5.2026. Under sitt besök bekantade sig presidenten med högsta förvaltningsdomstolens uppgifter och mötte personalen.
Tasavallan presidentti vieraili korkeimmassa hallinto-oikeudessa8.5.2026 14:25:33 EEST | Tiedote
Tasavallan presidentti Alexander Stubb vieraili korkeimmassa hallinto-oikeudessa tänään 8.5.2026. Vierailun aikana presidentti tutustui korkeimman hallinto-oikeuden tehtäviin ja tapasi henkilöstöä.
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee maankäyttöä ja rakentamista8.5.2026 09:18:05 EEST | Päätös
Kunnan rakennusvalvontaviranomainen oli päättänyt olla ryhtymättä toimenpiteisiin kiinteistönomistajien vaadittua, että heidän kiinteistönsä X puolella sijaitsevat naapurikiinteistöä Y palvelevat rakenteet velvoitetaan poistamaan. Rakennusvalvontaviranomainen ja hallinto-oikeus olivat katsoneet, että kysymys ei ollut rakennusvalvontaviranomaisen toimivaltaan kuuluvasta asiasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme