Tampereen yliopisto palkitsee osaajiaan vuosijuhlassa
Tampereen yliopisto juhlii satavuotista taivaltaan vuonna 2025. Yliopiston vuosijuhlassa palkitaan yhteisön ansioituneita opettajia ja tieteentekijöitä. Tervetuloa seuraamaan juhlaa Tampere-taloon torstaina 10.4.2025 klo 15.

Tampereen yliopiston juhlavuoden päätapahtumassa juhlistetaan Tampereen yliopiston satavuotista ja tamperelaisen teknillisen korkeakoulutuksen ja tutkimuksen 60-vuotista historiaa.
Juhlassa kuullaan puheita ja musiikkia sekä palkitaan yhteisön jäseniä. Juhlan avaa yliopiston rehtori Keijo Hämäläinen ja juhlapuheen pitää Suomen Akatemian pääjohtaja Paula Eerola. Tampere-talossa järjestettävään vuosijuhlaan osallistuu reilun tuhannen hengen yleisö henkilöstöä, opiskelijoita ja sidosryhmien edustajia.
Johanna Lamminen Vuoden Alumniksi
Rehtori Keijo Hämäläinen julkistaa juhlassa Tampereen yliopiston Vuoden Alumniksi tekniikan tohtori (tuotantotalous) Johanna Lammisen, joka nykyisessä työssään Novana oy:n toimitusjohtajana edistää Euroopan mineraaliomavaraisuutta. Aiemmin Lamminen on johtanut muun muassa Gasumia vuosina 2013–2021 ja Suomen Danske Bankia 2011–2013. Lamminen on myös hallitusammattilainen.
Markku Karjalaiselle Yhteiskunnallisen vaikuttavuuden palkinto
Yhteiskunnallisen vaikuttavuuden palkinnon saa rakennusopin professori Markku Karjalainen aktiivisesta ja pitkäaikaisesta työstään puurakentamisen kehittäjänä ja edistäjänä Suomessa. Mr. Puukerrostaloksikin nimetty Karjalainen on myös erittäin pidetty esihenkilö, ohjaaja ja opettaja työyhteisössään.
Palkinnon jakaa vararehtori, yhteiskunnallisen vuorovaikuttamisen neuvoston puheenjohtaja Jarmo Takala.
– Markku Karjalaisen puurakentamisen laaja-alaista asiantuntijatoimintaa elinkeinoelämä, yritykset, kunnat, oppilaitokset, valtionhallinto ja media ovat arvostaneet ja hyödyntäneet yli 30 vuoden ajan, perustelee Takala.
CIVIT on vuoden Avoimen tieteen edistäjä
Avoimen tieteen edistäjänä palkitaan tutkimusinfrastruktuuri CIVIT (Centre for Immersive Visual Technologies) informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunnasta. CIVIT on toiminut edelläkävijänä avointen visuaalisten aineistojen tuottamisessa ja avaamisessa. CIVITin luomaa multimodaalisen visuaalisen datan tallennusmallia on hyödynnetty laajalti muussa tutkimuksessa. Tutkijoiden lisäksi opiskelijat ja yritykset ovat voineet hyödyntää CIVITin dataa.
Palkinnon jakaa strategisen kehittämisen vararehtori Antti Lönnqvist.
Hyvä opetus ja opetuksen kehittäminen -palkinto Sanna Ala-Kortesmaalle ja Liikenteen tutkimuskeskus Vernelle
Hyvä opetus ja opetuksen kehittäminen -palkinto nostaa tänä vuonna esiin monikulttuurisuutta ja inklusiivisuutta sekä globaalia ja eettistä vastuullisuutta opetuksessa. Palkinnossa korostuu opetus, joka edistää opiskelijoiden kansainvälistymisen mahdollisuuksia ja kansainvälisten opiskelijoiden integroitumista sekä kansainvälisen yhteistyön taitoja. Palkinto myönnetään tänä vuonna kahdelle taholle.
Ensimmäisen palkinnon saaja, yliopistonlehtori Sanna Ala-Kortesmaa informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunnasta on muun muassa kehittänyt digitaalisen viestinnän englanninkielisen opintojakson, joka tukee opiskelijoiden kotikansainvälistymistä ja tekee kansainvälisestä oppimisesta saavutettavaa kaikille.
Toisen palkinnon saa rakennetun ympäristön tiedekunnassa toimiva Liikenteen tutkimuskeskus Verne, jonka opinnoissa sekä suomalaiset että kansainväliset opiskelijat toimivat yhdessä, mikä mahdollistaa vuorovaikutuksen, kokemusten jakamisen ja verkostoitumisen. Vernen palkinnon vastaanottavat Markus Pöllänen, Hanne Tiikkaja ja Erika Kallionpää.
Palkinnot jakaa koulutuksen vararehtori Marja Sutela.
Tukisäätiöiltä stipendejä väitöskirjan tekijöille ja julkaisijoille
Erillisessä palkitsemistilaisuudessa Tampereen Yliopiston Tukisäätiö ja Tampereen teknillisen yliopiston tukisäätiö palkitsevat kiittäen hyväksyttyjä väitöskirjatöitä ja vaikuttavia julkaisijoita. Lisäksi Tampereen ylioppilaskunta TREY jakaa Hyvä opettaja -palkinnot.
Tampereen yliopiston juhlavuosi 2025
Tampereen yliopiston juuret ulottuvat sadan vuoden taakse. Vuonna 1925 Helsinkiin perustettiin Kansalaiskorkeakoulu, josta sai alkunsa nykyisen Tampereen yliopiston yhteiskunnallinen koulutus ja tutkimus. Kuusikymmentä vuotta sitten, vuonna 1965, Tampereelle perustettiin Teknillisen korkeakoulun sivukorkeakoulu vastaamaan alan koulutustarpeisiin. Vuosikymmenien saatossa näiden korkeakoulujen juurista ja perinteistä on syntynyt nykyinen monialainen yliopistomme.
Vuonna 2025 Tampereen yliopisto on noin 22 500 opiskelijan ja 4 200 työntekijän monitieteinen, kansainvälinen yhteisö. Yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Tänä päivänä yliopiston tehtävänä on korkeatasoisen ja kansainvälisen tutkimuksen ja opetuksen avulla rakentaa kestävää maailmaa.
Tapahtuma on osa Tampereen yliopiston juhlavuoden 2025 ohjelmistoa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintäpäällikkö Tuuli Laukkanen
040 849 0506
tuuli.laukkanen@tuni.fi
Tai:
viestinta.tau@tuni.fi
Kuvat

Linkit
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 22 000 opiskelijaa ja henkilöstöä yli 4 000. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Väitös: Korkean tason synteesi mahdollistaa digitaalisten piirien nopeamman suunnittelun29.4.2025 09:56:05 EEST | Tiedote
Korkean tason synteesissä digitaalisia piirejä suunnitellaan yleisillä ohjelmointikielillä. Väitöskirjatutkimuksessaan diplomi-insinööri Sakari Lahti selvitti korkean tason synteesin tuottavuutta ja laatua perinteisiin suunnittelutapoihin verrattuna. Tulosten mukaan menetelmällä voidaan nopeuttaa suunnitteluprojekteja, mutta tulosten laatu saattaa kärsiä ilman korkeaa ammattitaitoa.
Piia Sormuselle talotekniikan professuuri28.4.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen yliopistossa alkaa Suomen ensimmäinen talotekniikan professuuri toukokuussa, kun apulaisprofessorina aloittaa Piia Sormunen. Hän siirtyy uuteen rooliinsa rakennetun ympäristön tiedekunnan talotekniikan teollisuusprofessorin tehtävistä. Professuurin myötä yliopisto voi vastata entistä paremmin rakennusalan nykyisiin ja tuleviin tarpeisiin.
Väitös: Oikea-aikainen ohjaus luo turvallisuutta lennonjohtajien koulutuksessa23.4.2025 10:59:36 EEST | Tiedote
Lennonjohtajat ovat vastuullisia ammattilaisia, joiden tehtävänä on varmistaa lentoliikenteen sujuvuus ja turvallisuus. Yhteiskuntatieteiden maisteri Inka Koskela tarkastelee väitöskirjassaan lennonjohtajien koulutusta ja siihen liittyvää ohjaustoimintaa vuorovaikutuksen näkökulmasta. Tutkimus osoittaa ohjauksen merkityksen koulutustilanteissa, joissa harjoitellaan monimutkaisia työtehtäviä turvallisuuskriittisissä olosuhteissa.
Väitös: Valta-asema selittää presidentin kansansuosiota Euroopan puolipresidentiaalisissa maissa23.4.2025 10:18:54 EEST | Tiedote
YTM Maarika Kujanen tutki väitöskirjassaan presidentin suosiota ja julkista asemaa Euroopan puolipresidentiaalisissa maissa. Kujasen tutkimustulokset osoittavat, että presidentin heikompi valta-asema selittää paitsi presidentin korkeampaa suosiota suhteessa muihin poliittisiin instituutioihin myös sitä, missä määrin presidentin suosio reagoi poliittisessa ympäristössä tapahtuviin muutoksiin. Toisaalta myös puoluepoliittisella ulottuvuudella sekä presidentin ja pääministerin välisellä vuorovaikutuksella on merkitystä, eikä presidentin suosiollinen asema päivänpolitiikan ulkopuolella suojele valtaoikeuksiltaan heikompiakaan presidenttejä loputtomasti.
Väitös: Opettajat ovat keskeisessä roolissa oppilaiden opiskeluinnon tukemisessa – myös vertaisilla ja vanhemmilla on vaikutusta23.4.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Kasvatustieteen maisteri Pihla Rautanen tutki väitöskirjassaan alakoululaisten opiskeluunsa kokemaa sosiaalista tukea opettajalta, vertaisilta ja vanhemmilta sekä tuen yhteyksiä oppilaiden opiskeluintoon. Koulutyön kokeminen itselle tärkeäksi ja innostavaksi vahvistaa oppimista ja myönteisiä suhteita opettajiin ja vertaisiin koulussa. Sillä voi olla kauaskantoisia vaikutuksia myös myöhempään osallisuuteen yhteiskunnassa aikuisena.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme