Gofore toteuttaa Valiolle ESG-työkalun – Vastuullisuusdatan hyödyntäminen ja ympäristövaikutusten seuranta helpottuu
Gofore toteuttaa Valion maitotiloille vastuullisuuden ESG-raportointia helpottavan työkalun. Data- ja tekoälyavusteinen työkalu, Esko, auttaa maitotiloja seuraamaan ja pienentämään ympäristövaikutuksia, hyödyntämään monipuolisemmin vastuullisuusdataa sekä tuottamaan helposti vastuullisuusraportteja. Esko tukee myös Valion tavoitetta hiilineutraalista maidon arvoketjusta vuoteen 2035 mennessä. Teollisuuden digitaalisissa ratkaisuissa korostuvat tulevaisuudessa yhä enemmän kokonaisvaltainen tiedolla johtaminen, automatisointi ja käyttäjälähtöisyys.
Esko tulee Valion 3 200 maitotilallisen käyttöön toukokuussa 2025. Jatkossa tilalliset pystyvät tuottamaan vastuullisuusvaatimusten mukaisen, selkeän ESG-raportin eri käyttötarkoituksiin ilman, että heillä itsellään täytyy olla siihen vaadittavaa osaamista. Raportti auttaa esimerkiksi asioimaan sujuvasti pankin kanssa rahoitusta haettaessa.
Eskon nyt julkaistava ensimmäinen versio on tekoälyä hyödyntävä, verkkopohjainen ja helppokäyttöinen sovellus. Tekoäly auttaa tuomaan vastuullisuusdataan perustuvia kehitysehdotuksia sekä tuottamaan raporttiin esimerkiksi lyhyttä tekstisisältöä. Työkalun kehitystyö jatkuu: Tekoälyä aiotaan hyödyntää jatkossa koko raportin sisällön tuottamiseen, muotoiluun ja datan analysointiin.
”Esko on erinomainen esimerkki siitä, miten digitaaliset ratkaisut edistävät vastuullisempaa liiketoimintaa, tuovat kasvua ja tehokkuutta sekä auttavat automatisoimaan teollisuuden työvaiheita ja tuotantoa. Lisäksi käyttäjien eli maitotilallisten tarpeet ovat etusijalla. Käyttäjälähtöisesti suunniteltu sovellus muuttaa Valion vastuullisuusdatan ja tietotaidon toiminnalliseksi työkaluksi, joka tukee arkea ja liiketoiminnan tulevaisuutta maitotiloilla”, sanoo Goforen teollisuuden liiketoiminnan johtaja Outi Määttä.

Edistykselliset ESG-ratkaisut
Valio on Suomessa edelläkävijä siinä, miten edistyksellisesti ja läpinäkyvästi se pystyy raportoimaan ESG-dataa digitaalisilla ratkaisuilla. Kansainvälisessäkin vertailussa Valio on pitkällä maatalouden kestävän liiketoiminnan ja vastuullisuuden todentamisessa.
”Valion ilmastotyö painottuu maitotiloilla tehtäviin toimenpiteisiin, sillä 85–95 prosenttia maidon arvoketjun päästöistä syntyy alkutuotannossa maitotiloillamme. Meidän on tärkeää pystyä todentamaan ilmastotyömme etenemistä. Tähän tarpeeseen syntyi myös Esko, joka kokonaisuudessaan edelleen lisää läpinäkyvyyttä vastuullisuuden todentamisessa ja auttaa meitä päästöjen vähentämisessä”, sanoo Valion alkutuotannon kehityspäällikkö Hanna Castro.
Hiilidioksidipäästöjen vähentämisen lisäksi Eskosta saatava tieto auttaa lisäämään edelleen esimerkiksi eläinten hyvinvointia. Valio haluaa tukea maitotiloja tuottamaan, hyödyntämään ja kehittämään vastuullisuusdataa entistä laajemmin ja vaikuttavammin. Valio pyrkii ohjaamaan tilojen vastuullisuustiedolla johtamista kaikin keinoin. Tämä tuo vakautta niiden talouteen ja tukee niiden liiketoiminnan tulevaisuutta.
Esko hakee dataa myös Carbo® Ympäristölaskurista
Valio otti vuonna 2020 käyttöön Carbo® Ympäristölaskurin, joka on työkalu maatilan ympäristövaikutusten laskentaan. Sen käyttämä laskentamalli on Carbon Trustin validoima. Laskurilla maito- ja nautatilalliset voivat laskea tuotantonsa hiilijalanjäljen. Gofore tuli laskurin kehitys- ja ylläpitotyöhön mukaan 2022, ja yhteistyö jatkuu edelleen.
Esko pystyy nyt hyödyntämään ja hakemaan dataa sekä ympäristölaskurista sekä muista keskitetyistä tietovarastoista.
Carbo® Ympäristölaskurin käyttäjäkunta laajeni maaliskuussa 2025, kun Juustoportin maidontuottajat sekä Atrian, HKFoodsin ja Snellmanin nautatilat liittyvät mukaan. Yhteinen laskentamalli kattaa nyt yli 90 prosenttia suomalaisista nautatiloista.
Lisätietoja:
Outi Määttä, johtaja, teollisuuden liiketoiminta, Gofore Oyj
040 756 2991
outi.maatta@gofore.com
Valio: Mediadesk, 010 381 2118, mediadesk@valio.fi
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Gofore on kansainvälinen digitaalisen muutoksen konsulttiyhtiö. Meillä on lähes 1 500 asiantuntijaa kaikkiaan 18 toimipisteessä Suomessa, Saksassa, Itävallassa, Virossa ja Espanjassa. Teknologian ja liiketoiminnan asiantuntijamme rakentavat toimivaa, turvallista ja yhdenvertaista digitaalista yhteiskuntaa palveluineen sekä kestäviä älykkään teollisuuden ratkaisuja. Monimuotoista osaajajoukkoamme yhdistävät pioneerihenkisyys sekä halu luoda inhimillisempää ja vastuullisempaa digimaailmaa. Toimintaamme ohjaavat vahvat arvomme: olemme jokaiselle hyvä työpaikka, ja elämme asiakkaidemme onnistumisista. Liikevaihtomme vuonna 2024 oli 186,2 miljoonaa euroa. Gofore Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä. Visiomme on olla merkittävin eurooppalainen digitaalisen muutoksen asiantuntijayritys. Tutustu meihin paremmin osoitteessa gofore.com.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gofore Oyj
Goforen puolivuosikatsauksen 2025 julkaiseminen ja verkkolähetys4.8.2025 13:00:00 EEST | Kutsu
Gofore Oyj julkaisee puolivuosikatsauksensa 2025 torstaina 14.8.2025 noin klo 9.00. Katsaus esitellään suorassa verkkotilaisuudessa samana päivänä klo 13.00.
Publication and webcast of Gofore's Half-Year Report 20254.8.2025 13:00:00 EEST | Press invitation
Gofore Plc will publish its 2025 half-year report on Thursday, 14 August 2025 at about 9.00 a.m. EET. The report is presented in a live webcast on the same day at 1.00 p.m. EET.
Gofore valittu uudelleen Eläketurvakeskuksen ketterän sovelluskehityksen kumppaniksi30.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Eläketurvakeskus on valinnut Goforen kumppanikseen ketterän sovelluskehityksen tiimiksi toiselle peräkkäiselle viisivuotiselle sopimuskaudelle. Eläketurvakeskuksen (ETK) monipuolisessa, jatkuvassa ketterässä sovelluskehityksessä yhdistyvät Goforen ketterän digitaalisten palvelujen kehityksen malli ja Eläketurvakeskuksen Scrum-malli.
Gofore reselected to partner with the Finnish Centre for Pensions in agile application development30.6.2025 09:00:00 EEST | Press release
The Finnish Centre for Pensions recently chose Gofore as its partner for an agile application development team for a second consecutive five-year contract period. The Centre's diverse and ongoing agile application development combines Gofore's agile digital service development and the Centre's Scrum model.
Gofore ja Process Genius kumppaneiksi teollisuus- ja kiinteistösektorin digitaalisten kaksosten ratkaisuissa17.6.2025 11:35:46 EEST | Tiedote
Gofore ja suomalainen teollisuuden visualisointiteknologiaa kehittävä Process Genius ovat solmineet strategisen kumppanuuden teollisuus- ja kiinteistösektorin yritysten digitaalisten kaksosten ratkaisuja varten. Yhteistyön myötä asiakkaat saavat kattavan palvelukokonaisuuden digitaalisten kaksosten hyödyntämiseen niin kotimaassa kuin kansainvälisillä markkinoilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme