Kokoomuksen Fagerström: “Vain kilpailukykyinen vientiteollisuus pitää valot päällä Suomessa”
9.4.2025 15:24:26 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Noora Fagerström kiittää hallitusta teollisuuspoliittisesta selonteosta ja korostaa sen historiallisuutta. Fagerströmin mukaan kyseessä on ensimmäistä kertaa hallitus, joka ottaa kunnianhimoisen ja strategisen otteen kansalliseen teollisuuspolitiikkaan. Hänen mukaansa teollisuus on avainasemassa Suomen talouden elpymisessä ja hyvinvointiyhteiskunnan turvaamisessa.

“Vain elinvoimainen yksityinen sektori turvaa laadukkaiden julkisten palvelujen rahoituksen: varhaiskasvatuksen, koulutuksen ja vanhustenhoivan. Vain kilpailukykyinen vientiteollisuus pitää valot päällä ja säilyttää asuntojen arvon kaikkialla Suomessa”, Fagerström painotti tänään pitämässään ryhmäpuheessa eduskunnan käsitellessä teollisuuspoliittista selontekoa.
Teollisuuspoliittinen selonteko heijastaa Fagerströmin mukaan hallituksen laajempaa talouspoliittista linjaa, jonka tavoitteena on pysäyttää velkaantuminen ja vahvistaa talouden kestävyyttä.
“Suomen talous ei ole kasvanut 17 vuoteen. Näistä lähtökohdista Orpon hallitus on tehnyt rohkeat päätökset: 9 miljardin euron sopeutustoimet ovat olleet välttämättömiä hyvinvointiyhteiskunnan pelastamiseksi”, hän sanoo.
Fagerström nostaa esiin konkreettisia esimerkkejä hallituksen teollisuuspoliittisista toimista: investointikannustin puhtaan siirtymän hankkeisiin, kasvuyritysten rahoituksen vahvistaminen, miljardien panostukset infraan ja T&K:hon sekä puolustusteollisuuden vahva tukeminen.
“Nämä toimet ovat jo alkaneet kantaa hedelmää. Kotimaahan on kotiutunut uusia isoja investointeja, kuten 800 miljoonan euron akkutehdas Kotkaan ja 200 miljoonan TNT-tehdas Poriin. Ne ovat osoitus siitä, että Suomen suunta on viimein kääntymässä ja hallituksen työn linja toimii”, Fagerström sanoo.
Hän muistuttaa, että työ ei ole vielä valmis – uusia toimia valmistellaan jo hallituksen puoliväliriihessä, ja Suomen on oltava vahvasti mukana myös EU:n teollisuuspolitiikan uudistamisessa.
”Euroopan on vastattava sekä puhtaan siirtymän että kauppapoliittisten uhkien haasteisiin päättäväisesti. Suomella on nyt mahdollisuus vaikuttaa siihen, että kilpailukyky, turvallisuus ja kestävyys kulkevat käsi kädessä. Meidän on oltava mukana siellä missä ratkaisut tehdään – ei sivustakatsojina vaan suunnannäyttäjinä”, Fagerström summaa.
Puhe kokonaisuudessaan liitteenä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Noora FagerströmKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Liitteet
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Limnell: Orpon ja EU-johtajien viesti Ceutasta vahvistaa tarpeen yhteiselle hybridioperaatioiden varhaisvaroitusmekanismille1.8.2026 15:00:04 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnell esittää, että Euroopan unioni rakentaa yhteisen hybridioperaatioiden varhaisvaroitusmekanismin. Hänen mukaansa pääministeri Petteri Orpon ja 21 muun EU-johtajan yhteinen kirje osoittaa, että Ceutan tapahtumat nähdään koko Euroopan turvallisuutta koskevana kysymyksenä.
Kokoomuksen Vestman: Kokoomus haluaa siirtää turvapaikanhaun pois Suomesta ja perustaa palautuskeskuksia EU:n ulkopuolelle1.8.2026 10:44:45 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman sanoo, että kokoomuksen tavoitteena on siirtää turvapaikkaprosessi ja tähän perustuva kansainvälisen suojelun tarjoaminen Suomesta EU:n ulkopuolelle. Lisäksi kokoomus ajaa palautuskeskuksia EU:n ulkopuolelle laittomasti maassa olevia ja rikollisia karkotettavia varten. Kokoomus on linjannut näistä tuoreessa tavoiteohjelmassaan. Vestmanin mukaan Espanjan Ceutan tilanne on jälleen uusi osoitus nykyisen turvapaikkajärjestelmän kestämättömyydestä. Rynnäköllä laittomasti maahantunkeutuminen tulee torjua heti rajalla.
Kokoomuksen Kopra: Ceutan tapahtumat ovat koko Euroopan turvallisuuskysymys – EU:n ulkorajojen on pidettävä31.7.2026 13:26:54 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan Ceutan vakava rajatilanne on muistutus siitä, että EU:n ulkorajojen toimivuus on koko Schengen-alueen turvallisuuden perusta. Suomi on valmis ripeisiin toimiin oman turvallisuutensa varmistamiseksi, mikäli tilanne sitä edellyttää. Espanjan on kannettava vastuunsa ulkorajasta, ja EU:n on annettava sille kaikki tarvittava tuki.
Kokoomuksen Kaunistola: Pelko ei kuulu koteihin – lähisuhdeväkivaltaan puututtava nykyistä määrätietoisemmin30.7.2026 08:06:00 EEST | Tiedote
Kokoomus haluaa vahvistaa lähisuhdeväkivallan uhrien suojaa ja kiristää lainsäädäntöä väkivallan torjumiseksi. Puolue esittää muun muassa lapsirauharikoksen säätämistä, pakottavan kontrollin kriminalisointia sekä toimia lähestymiskiellon tehostamiseksi. Esitykset sisältyvät Kokoomuksen kesäkuussa 2026 hyväksyttyyn tavoiteohjelmaan.
Kokoomuksen Kopra: Seksuaalirikolliset pääsevät liian vähällä – Kokoomus koventaisi vähimmäisrangaistuksia28.7.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan suomalaisten oikeustajuun ei mahdu, miksi esimerkiksi talousrikoksista saa keskimäärin kovempia rangaistuksia, kuin henkeen ja terveyteen kohdistuvista seksuaalirikoksista. Kokoomus tiukentaisi seksuaalirikollisten vähimmäisrangaistuksia tuntuvasti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme