Kokoomuksen Fagerström: “Vain kilpailukykyinen vientiteollisuus pitää valot päällä Suomessa”
9.4.2025 15:24:26 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Noora Fagerström kiittää hallitusta teollisuuspoliittisesta selonteosta ja korostaa sen historiallisuutta. Fagerströmin mukaan kyseessä on ensimmäistä kertaa hallitus, joka ottaa kunnianhimoisen ja strategisen otteen kansalliseen teollisuuspolitiikkaan. Hänen mukaansa teollisuus on avainasemassa Suomen talouden elpymisessä ja hyvinvointiyhteiskunnan turvaamisessa.

“Vain elinvoimainen yksityinen sektori turvaa laadukkaiden julkisten palvelujen rahoituksen: varhaiskasvatuksen, koulutuksen ja vanhustenhoivan. Vain kilpailukykyinen vientiteollisuus pitää valot päällä ja säilyttää asuntojen arvon kaikkialla Suomessa”, Fagerström painotti tänään pitämässään ryhmäpuheessa eduskunnan käsitellessä teollisuuspoliittista selontekoa.
Teollisuuspoliittinen selonteko heijastaa Fagerströmin mukaan hallituksen laajempaa talouspoliittista linjaa, jonka tavoitteena on pysäyttää velkaantuminen ja vahvistaa talouden kestävyyttä.
“Suomen talous ei ole kasvanut 17 vuoteen. Näistä lähtökohdista Orpon hallitus on tehnyt rohkeat päätökset: 9 miljardin euron sopeutustoimet ovat olleet välttämättömiä hyvinvointiyhteiskunnan pelastamiseksi”, hän sanoo.
Fagerström nostaa esiin konkreettisia esimerkkejä hallituksen teollisuuspoliittisista toimista: investointikannustin puhtaan siirtymän hankkeisiin, kasvuyritysten rahoituksen vahvistaminen, miljardien panostukset infraan ja T&K:hon sekä puolustusteollisuuden vahva tukeminen.
“Nämä toimet ovat jo alkaneet kantaa hedelmää. Kotimaahan on kotiutunut uusia isoja investointeja, kuten 800 miljoonan euron akkutehdas Kotkaan ja 200 miljoonan TNT-tehdas Poriin. Ne ovat osoitus siitä, että Suomen suunta on viimein kääntymässä ja hallituksen työn linja toimii”, Fagerström sanoo.
Hän muistuttaa, että työ ei ole vielä valmis – uusia toimia valmistellaan jo hallituksen puoliväliriihessä, ja Suomen on oltava vahvasti mukana myös EU:n teollisuuspolitiikan uudistamisessa.
”Euroopan on vastattava sekä puhtaan siirtymän että kauppapoliittisten uhkien haasteisiin päättäväisesti. Suomella on nyt mahdollisuus vaikuttaa siihen, että kilpailukyky, turvallisuus ja kestävyys kulkevat käsi kädessä. Meidän on oltava mukana siellä missä ratkaisut tehdään – ei sivustakatsojina vaan suunnannäyttäjinä”, Fagerström summaa.
Puhe kokonaisuudessaan liitteenä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Noora FagerströmKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Liitteet
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kopra: SDP haluaa talouskasvua, mutta vastustaa sen edellytysten luomista23.5.2026 15:12:36 EEST | Tiedote
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman puhui puoluekokouksen avauspuheen, jossa hän korosti talouskasvun merkitystä hyvinvointiyhteiskunnan tulevaisuuden turvaajana. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra huomauttaa, että SDP on jatkuvasti vastustanut kaikkia hallituksen kasvutoimia, tuomatta mitään omia esityksiä keskusteluun.
Kokoomuksen Valkonen SDP:n velkajarrukiistasta: ”Suomelle todella tuhoisaa, jos suuri puolue irtoaa yhteisestä sovusta”23.5.2026 10:35:23 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ville Valkonen on huolissaan SDP:n puoluekokouksen alla kärjistyneestä talouspoliittisesta linjariidasta. Valkosen mukaan vastuullisten puolueiden pitäisi nyt vahvistaa luottamusta Suomen talouteen, ei rakentaa perusteita velkaantumisen jatkamiselle. Hän vaatii SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania puhaltamaan pelin poikki.
Kokoomusedustajat vaativat lisää läpinäkyvyyttä järjestöjen rahoitukseen: veronmaksajalla on oikeus tietää, mihin rahat käytetään23.5.2026 07:03:00 EEST | Tiedote
Eduskunnan tarkastusvaliokunta on hyväksynyt VTV:n vuosikertomuksen käsittelyn yhteydessä kirjauksia, joilla lisätään järjestörahoituksen avoimuutta, vähennetään hallinnollista taakkaa ja ohjataan avustuksia nykyistä vahvemmin varsinaiseen auttamistyöhön.
Kokoomuksen Vikman: Koululaisten lomista päätettävä lasten ja oppimisen ehdoilla22.5.2026 14:20:54 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Sofia Vikmanin mukaan kaikki mahdolliset muutokset koululaisten loma-aikoihin on arvioitava lasten ja nuorten etu sekä oppiminen edellä, ei muiden intressien pohjalta.
Kokoomuksen Laiho: Hyviä uutisia sotesta – erikoissairaanhoidon jonot puolittuneet alkuvuonna22.5.2026 13:33:10 EEST | Tiedote
Kokoomuksen lääkärikansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja Mia Laiho iloitsee erikoissairaanhoidon jonojen merkittävästä lyhentymisestä. Hoitoonpääsy ja yhdenvertaisuus sote-palveluissa ovat parantuneet koko maassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme