Kokoomuksen Fagerström: “Vain kilpailukykyinen vientiteollisuus pitää valot päällä Suomessa”
9.4.2025 15:24:26 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Noora Fagerström kiittää hallitusta teollisuuspoliittisesta selonteosta ja korostaa sen historiallisuutta. Fagerströmin mukaan kyseessä on ensimmäistä kertaa hallitus, joka ottaa kunnianhimoisen ja strategisen otteen kansalliseen teollisuuspolitiikkaan. Hänen mukaansa teollisuus on avainasemassa Suomen talouden elpymisessä ja hyvinvointiyhteiskunnan turvaamisessa.

“Vain elinvoimainen yksityinen sektori turvaa laadukkaiden julkisten palvelujen rahoituksen: varhaiskasvatuksen, koulutuksen ja vanhustenhoivan. Vain kilpailukykyinen vientiteollisuus pitää valot päällä ja säilyttää asuntojen arvon kaikkialla Suomessa”, Fagerström painotti tänään pitämässään ryhmäpuheessa eduskunnan käsitellessä teollisuuspoliittista selontekoa.
Teollisuuspoliittinen selonteko heijastaa Fagerströmin mukaan hallituksen laajempaa talouspoliittista linjaa, jonka tavoitteena on pysäyttää velkaantuminen ja vahvistaa talouden kestävyyttä.
“Suomen talous ei ole kasvanut 17 vuoteen. Näistä lähtökohdista Orpon hallitus on tehnyt rohkeat päätökset: 9 miljardin euron sopeutustoimet ovat olleet välttämättömiä hyvinvointiyhteiskunnan pelastamiseksi”, hän sanoo.
Fagerström nostaa esiin konkreettisia esimerkkejä hallituksen teollisuuspoliittisista toimista: investointikannustin puhtaan siirtymän hankkeisiin, kasvuyritysten rahoituksen vahvistaminen, miljardien panostukset infraan ja T&K:hon sekä puolustusteollisuuden vahva tukeminen.
“Nämä toimet ovat jo alkaneet kantaa hedelmää. Kotimaahan on kotiutunut uusia isoja investointeja, kuten 800 miljoonan euron akkutehdas Kotkaan ja 200 miljoonan TNT-tehdas Poriin. Ne ovat osoitus siitä, että Suomen suunta on viimein kääntymässä ja hallituksen työn linja toimii”, Fagerström sanoo.
Hän muistuttaa, että työ ei ole vielä valmis – uusia toimia valmistellaan jo hallituksen puoliväliriihessä, ja Suomen on oltava vahvasti mukana myös EU:n teollisuuspolitiikan uudistamisessa.
”Euroopan on vastattava sekä puhtaan siirtymän että kauppapoliittisten uhkien haasteisiin päättäväisesti. Suomella on nyt mahdollisuus vaikuttaa siihen, että kilpailukyky, turvallisuus ja kestävyys kulkevat käsi kädessä. Meidän on oltava mukana siellä missä ratkaisut tehdään – ei sivustakatsojina vaan suunnannäyttäjinä”, Fagerström summaa.
Puhe kokonaisuudessaan liitteenä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Noora FagerströmKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Liitteet
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Väyrynen: Valinnanvapauskokeilu on onnistunut – nyt on aika vakinaistaa se25.7.2026 07:18:00 EEST | Tiedote
Kokoomus esittää yli 65-vuotiaiden valinnanvapauskokeilun vakinaistamista. Puolueen mukaan kokeilu on osoittanut, että hoitoon pääsyä voidaan parantaa nopeasti ja kustannustehokkaasti samalla, kun vahvistetaan hoidon jatkuvuutta, lisätään ihmisten valinnanvapautta ja luodaan uusia mahdollisuuksia myös terveysalan yrityksille. Esitys sisältyy Kokoomuksen kesäkuussa 2026 hyväksyttyyn tavoiteohjelmaan.
Kokoomuksen Vestman: Sähköverkkojen julkinen omistus on paras, mutta kuluttajan kohtuullista siirtohintaa se ei takaa – verkkoyhtiöiden tiukka sääntely ja valvonta ratkaisee siirtohinnat24.7.2026 15:55:29 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, talousvaliokunnan jäsen Heikki Vestman sanoo, että luonnollisten monopolien, kuten sähköverkkojen olisi paras olla julkisessa omistuksessa. Hän kannattaa tavoitetta saada Caruna takaisin julkiseen omistukseen. Vestman muistuttaa kuitenkin, että monilla kuntien omistamilla sähköverkkoyhtiöillä on huomattavasti Carunaa korkeampi sähkön siirron perusmaksu. Myös julkinen monopoli voi olla ahne. Siksi kuluttajan suojaamisessa tärkeintä on sähköverkkoyhtiöiden tuottojen tiukka sääntely ja valvonta. Orpon hallituksen aikana Energiavirasto leikkasi sähköverkkoyhtiöiden tuottoja jopa 300-400 miljoonaa euroa vuodessa suomalaisten suojaksi.
Kokoomuksen Heinonen: Julkisen sektorin työntekijöitä pitäisi voida palkita säästöistä24.7.2026 07:01:00 EEST | Tiedote
Kokoomus haluaa kannustaa julkisen sektorin työntekijöitä kehittämään palveluita tehokkaammiksi. Puolue esittää, että työntekijöille voitaisiin maksaa rahallinen palkkio heidän löytämistään säästöistä ja toimintaa parantavista ratkaisuista.
Kokoomuksen Castrén: Synnyttäneiden äitien ja vauvaperheiden tukea on vahvistettava23.7.2026 07:04:00 EEST | Tiedote
Kokoomus haluaa parantaa synnyttäneiden äitien ja perheiden saamaa tukea sekä vahvistaa edellytyksiä perheellistymiselle Suomessa. Puolue esittää kattavan kokonaisuuden, jolla tuetaan vanhemmuutta aina perheen perustamisesta synnytyksen jälkeiseen aikaan asti. Esitys sisältyy Kokoomuksen kesäkuussa 2026 hyväksyttyyn tavoiteohjelmaan.
Kokoomuksen Sarkomaa: Miten oppositio edistäisi areenan saamista yhteistyöllä Helsinkiin?21.7.2026 16:25:27 EEST | Tiedote
Kokoomuksen helsinkiläiskansanedustaja Sari Sarkomaa muistuttaa, ettei Garden Helsingin ehdollisesta tuesta ole maksettu euroakaan ja että hanke olisi arvioitu uudelleen joka tapauksessa. Valtion rahoituksen kariutuminen johtui hankeen viivästymisestä ja epäselvästä rahoituksesta. Sarkomaa haastaa oppositiota kertomaan, miten se edistäisi kansainvälisen tason tapahtuma-areenan saamista Helsinkiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme