Kokoomuksen Fagerström: “Vain kilpailukykyinen vientiteollisuus pitää valot päällä Suomessa”
9.4.2025 15:24:26 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Noora Fagerström kiittää hallitusta teollisuuspoliittisesta selonteosta ja korostaa sen historiallisuutta. Fagerströmin mukaan kyseessä on ensimmäistä kertaa hallitus, joka ottaa kunnianhimoisen ja strategisen otteen kansalliseen teollisuuspolitiikkaan. Hänen mukaansa teollisuus on avainasemassa Suomen talouden elpymisessä ja hyvinvointiyhteiskunnan turvaamisessa.

“Vain elinvoimainen yksityinen sektori turvaa laadukkaiden julkisten palvelujen rahoituksen: varhaiskasvatuksen, koulutuksen ja vanhustenhoivan. Vain kilpailukykyinen vientiteollisuus pitää valot päällä ja säilyttää asuntojen arvon kaikkialla Suomessa”, Fagerström painotti tänään pitämässään ryhmäpuheessa eduskunnan käsitellessä teollisuuspoliittista selontekoa.
Teollisuuspoliittinen selonteko heijastaa Fagerströmin mukaan hallituksen laajempaa talouspoliittista linjaa, jonka tavoitteena on pysäyttää velkaantuminen ja vahvistaa talouden kestävyyttä.
“Suomen talous ei ole kasvanut 17 vuoteen. Näistä lähtökohdista Orpon hallitus on tehnyt rohkeat päätökset: 9 miljardin euron sopeutustoimet ovat olleet välttämättömiä hyvinvointiyhteiskunnan pelastamiseksi”, hän sanoo.
Fagerström nostaa esiin konkreettisia esimerkkejä hallituksen teollisuuspoliittisista toimista: investointikannustin puhtaan siirtymän hankkeisiin, kasvuyritysten rahoituksen vahvistaminen, miljardien panostukset infraan ja T&K:hon sekä puolustusteollisuuden vahva tukeminen.
“Nämä toimet ovat jo alkaneet kantaa hedelmää. Kotimaahan on kotiutunut uusia isoja investointeja, kuten 800 miljoonan euron akkutehdas Kotkaan ja 200 miljoonan TNT-tehdas Poriin. Ne ovat osoitus siitä, että Suomen suunta on viimein kääntymässä ja hallituksen työn linja toimii”, Fagerström sanoo.
Hän muistuttaa, että työ ei ole vielä valmis – uusia toimia valmistellaan jo hallituksen puoliväliriihessä, ja Suomen on oltava vahvasti mukana myös EU:n teollisuuspolitiikan uudistamisessa.
”Euroopan on vastattava sekä puhtaan siirtymän että kauppapoliittisten uhkien haasteisiin päättäväisesti. Suomella on nyt mahdollisuus vaikuttaa siihen, että kilpailukyky, turvallisuus ja kestävyys kulkevat käsi kädessä. Meidän on oltava mukana siellä missä ratkaisut tehdään – ei sivustakatsojina vaan suunnannäyttäjinä”, Fagerström summaa.
Puhe kokonaisuudessaan liitteenä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Noora FagerströmKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Liitteet
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Hemmilä: Nuorten tulevaisuususko syntyy työn ja osallisuuden kautta16.6.2026 15:46:38 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, poliisitaustainen Pertti Hemmilä korostaa, että nuorisotyöttömyyden ja lapsiperheköyhyyden torjuminen edellyttää ennen kaikkea huolehtimista työn ja yrittäjyyden edellytyksistä, vastuullista talouspolitiikkaa ja perheiden hyvinvoinnin vahvistamista. Eduskunnan täysistunnossa käydään tänään keskustelua opposition välikysymyksestä, joka koskee nuorisotyöttömyyttä ja lapsiperheköyhyyttä.
Kokoomuksen Päivärinta: Talousennusteet osoittavat, ettei Suomen kasvukäänne ole toiveajattelua16.6.2026 15:32:06 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinta pitää valtiovarainministeriön tuoretta talousennustetta rohkaisevana viestinä Suomen talouden suunnasta. VM nosti poikkeuksellisesti ennustettaan Suomen tämän vuoden talouskasvusta 0,8 prosenttiin. Myös Akava Works ja Suomen Pankki ovat tarkistaneet tämän vuoden kasvuennusteitaan ylöspäin.
Kokoomuksen Vuornos: Ei maalata nuorille kuvaa toivottomuudesta – koulutus on paras vastaus nuorisotyöttömyyteen16.6.2026 14:32:36 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos haluaa kääntää keskustelun nuorten tulevaisuudesta toivottomuudesta mahdollisuuksiin. Hänen mukaansa Suomen vahvuus on aina ollut koulutuksessa, osaamisessa ja siinä, että jokainen nuori voi taustastaan riippumatta rakentaa oman polkunsa.
Kokoomuksen Kopra: Arviointimenettely tuo Etelä-Karjalalle tukea ja lisäaikaa – tavoitteena on turvata tulevaisuuden palvelut16.6.2026 12:06:45 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriö on käynnistänyt Etelä-Karjalan hyvinvointialueella arviointimenettelyn. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajan, kansanedustajan ja aluevaltuutetun Jukka Kopran mukaan eteläkarjalaisten ei ole syytä huolestua palveluiden kohtalosta.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Itärajan vihreä muuri etenee – selvityksen mukaan ennallistamisesta merkittävää apua sekä puolustukselle että luonnolle15.6.2026 19:02:03 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja ympäristövaliokunnan jäsen Pauli Aalto-Setälä pitää itärajan ennallistamista merkittävänä hankkeena sekä luonnon monimuotoisuuden että maanpuolustuksen näkökulmasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme