Vihreille kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestarin paikka Helsingin paikkaneuvotteluissa
17.4.2025 08:35:29 EEST | Helsingin Vihreät ry | Tiedote
Vihreät ovat tyytyväisiä keskiviikkona käytyihin Helsingin puolueiden välisten luottamuspaikkaneuvotteluiden tulokseen. Vihreät saivat neuvotteluissa kasvatuksen ja koulutuksen toimialan apulaispormestarin salkun. Varapuheenjohtajan tehtävän Vihreät saivat kulttuuri- ja vapaa-aikalautakuntaan.

“Kasvatukseen ja koulutukseen on panostettava Helsingissä enemmän ja olen todella iloinen siitä, että saimme koulutuspuolueena kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestarin salkun. Tulevalla valtuustokaudella meidän on panostettava laadukkaaseen opetukseen, tarpeeksi pieniin ryhmäkokoihin ja opetusmateriaaleihin sekä estettävä lasten eriarvoistumista”, toteaa vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja Amanda Pasanen.
Kaupungin kärkitehtävistä Vihreät saivat sekä kaupunginvaltuuston että kaupunginhallituksen 2. varapuheenjohtajan tehtävän sekä kolme paikkaa kaupunginhallituksessa. Vihreillä on tulevalla kaudella kolme paikkaa sekä kaupunkiympäristölautakunnassa että kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnassa, kaksi paikkaa sosiaali-, terveys- ja pelastuslautakunnassa sekä apulaispormestarin lisäksi yksi paikka kasvatus- ja koulutuslautakunnassa.
Neuvoteltujen luottamuspaikkojen täyttäminen alkaa Vihreiden kesken ensi viikolla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Amanda PasanenHelsingin vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja
Puh:040 9611330amanda.pasanen@gmail.comTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin Vihreät ry
Apulaispormestari Reetta Vanhasen lapsi syntyi30.1.2026 13:02:53 EET | Tiedote
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Reetta Vanhasen perheeseen syntyi tytär varhain keskiviikkoaamuna 28.1.2026. Vauva on pitkään odotettu pikkusisko päiväkoti-ikäiselle isosiskolle. “Olemme iloisia ja onnekkaita. Tie tähän pisteeseen on ollut raskas”, kertoo Vanhanen. Äiti ja lapsi voivat molemmat nyt hyvin kotona. “Olemme hyvin kiitollisia saamastamme ammattitaitoisesta ja huippulaatuisesta hoidosta Naistenklinikan ja vastasyntyneiden osasto Saaren henkilökunnalle. Suomi on turvallinen maa syntyä ja paras paikka tulla äidiksi”, Vanhanen kertoo. Vanhanen on perhevapaalla 9.1.–4.10.2026, häntä sijaistaa tällä välin Shawn Huff.
Viisivuotiaiden pääsyä varhaiskasvatukseen on vahvistettava – osallistumisaste kohti sataa prosenttia14.1.2026 14:54:40 EET | Tiedote
Kaksivuotisen esiopetuksen kokeilun tulokset julkaistiin tänään. Tulosten mukaan lasten oppimisessa ja kehityksessä ei havaittu merkittäviä eroja sen perusteella, osallistuiko lapsi viisivuotiaana varhaiskasvatuksen vai esiopetuksen viskariryhmään. Helsingin Vihreiden mukaan tulos osoittaa ennen kaikkea varhaiskasvatuksen korkean pedagogisen laadun.
Shawn Huff aloitti apulaispormestarina: “Koulujen ja päiväkotien perusasiat kuntoon ja lisää liikettä lapsuuteen”9.1.2026 16:34:35 EET | Tiedote
Shawn Huff aloitti tänään Helsingin kasvatuksesta ja koulutuksesta vastaavana apulaispormestarina. Huff toimii tehtävässä Reetta Vanhasen perhevapaan ajan 9.1.–4.10.2026.
Helsinki suosittaa kouluja tiukentamaan kännykkärajoituksia18.12.2025 07:00:00 EET | Tiedote
Päättäjät haluavat tiukentaa kännykkärajoituksia koulupäivän aikana. Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen lautakunta hyväksyi täydennyksin 16.12. pidetyssä kokouksessaan Vihreiden Mari Holopaisen aloitteen aiheesta.
Koulutuksen lisärahoituksesta päätökset Helsingissä: uusia erityisluokkia, lisää erityisopettajia peruskouluihin ja sijaisia varhaiskasvatukseen, uimaopetusta ja oppikirjoja17.12.2025 10:40:11 EET | Tiedote
Kasvatuksen ja koulutuksen lautakunta päätti 16.12. vuoden 2026 tulosbudjetissa konkreettisesti siitä, miten Helsingin budjetissa sovittu koulutuksen rahoitus jakautuu. Perusrahoitus on aiempia valtuustokausia vakaammalla pohjalla, sillä Helsingin strategian mukaisesti koulutukseen ei kohdistu enää mekaanista tuottavuustavoitetta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme