Oma Häme

Aluevaalitulos on vahvistettu – vain yksi muutos Kanta-Hämeessä

Jaa
Henkilö pudottaa äänestyslipukkeen vaaliuurnaan.
Kuva: Oikeusministeriö

Aluevaalilautakunta on vahvistanut Kanta-Hämeen vaalituloksen 16. huhtikuuta. Kuntien keskusvaalilautakuntien tekemässä tarkastuslaskennassa alustavaan vaalitulokseen on tullut yksi muutos SDP:n valtuutettuihin.

Sunnuntaina sosialidemokraattien ehdokkaista viimeisenä valtuustoon näytti tulevan valituksi hämeenlinnalainen Terhi Lehtonen. Tarkastuslaskennassa janakkalalaisen Marko Mustialan äänimäärä oli Lehtosta suurempi, joten Mustiala tuli valituksi valtuustoon ja Lehtosesta tuli varavaltuutettu. 

Nimilista valituista valtuutetuista ja varavaltuutetuista löytyy tästä uutisesta.

Kanta-Hämeessä aluevaltuustossa on 59 valtuutettua. Uudessa aluevaltuustossa tulee istumaan seitsemän eri puolueen valtuutettuja, joista enemmistö on naisia. Uusia valtuutettuja on 23 eli noin 39 prosenttia. 

Kanta-Hämeessä äänestysprosentti oli 52. Ensimmäisissä aluevaaleissa, vuonna 2022, äänestysaktiivisuus oli Kanta-Hämeessä 46,6 prosenttia. 

Kanta-Hämeen uusi aluevaltuusto aloittaa kautensa 1. kesäkuuta ja järjestäytyy ensimmäisessä kokouksessaan 17.6., jolloin valitaan muun muassa puheenjohtajisto ja aluehallituksen jäsenet.

Kaikkien ehdokkaiden äänimäärät ja kuntakohtaiset äänestysprosentit löytyvät Oikeusministeriön tulos- ja tietopalvelusta

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oma Häme

Aluehallitus kokoontui valtuustokauden viimeiseen seminaariinsa9.5.2025 16:24:34 EEST | Uutinen

Aluehallitus oli koolla torstaina 8. toukokuuta valtuustokauden viimeisessä seminaarissaan Forssassa. Seminaarissa käsiteltiin palveluverkkomuutosten toimeenpanoa, hyvinvointialueiden rahoitusjärjestelmää sekä toimintaympäristöanalyysia osana uuden strategian valmistelua. Lisäksi aluehallitus keskusteli asumispalveluiden uudistamisesta ja palkkaharmonisoinnista eli palkkauksen epäkohtien korjaamista. – Seminaari tarjosi aluehallitukselle mahdollisuuden syventyä ajankohtaisiin aiheisiin ja käydä rakentavaa keskustelua hyvinvointialueen kehittämisestä. Tämä on aina yhtä tärkeää. Esitys palveluverkkomuutosten täytäntöönpanosta konkretisoi tulevaa ja päätösten vaikutuksia, toteaa aluehallituksen puheenjohtaja Kaisa Lepola (sd.). Torstain seminaari oli istuvan aluehallituksen viimeinen. Huhtikuun aluevaaleissa valittu, uusi Kanta-Hämeen aluevaltuusto aloittaa toimikautensa kesäkuun alussa. Vanha valtuusto on koolla vielä 27. toukokuuta ja nykyinen aluehallitus vielä 26. toukokuuta. Palveluv

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye