Oma Häme suunnittelee paloasemien ostoa Hämeenlinnan kaupungilta
Aluehallitus käsittelee asiaa maanantaina 12. toukokuuta.

Oma Häme suunnittelee kiinteistökauppoja Hämeenlinnan kaupungin kanssa. Kauppa koskisi Hauhon, Kalvolan, Lammin, Rengon ja Tuuloksen paloasemia. Hyvinvointialueen on perusteltua omistaa palveluverkon kannalta keskeiset toimipisteet alueellaan. Paloasemat sijaitsevat pelastustoimen toiminnan kannalta tarkoituksenmukaisissa kohteissa.
Mahdollisuus järjestelyyn nousi esiin hyvinvointialueen ja Hämeenlinnan kaupungin vuokrasopimusneuvotteluissa. Aluehallitus käsittelee asiaa seuraavassa kokouksessaan 12. toukokuuta. Kauppa vaatii aluevaltuuston päätöksen sekä käsittelyn Hämeenlinnan kaupungin toimielimissä. Kaupan toteutuminen vaatinee myös valtioneuvoston hyväksymän muutoksen Oma Hämeen lainanottovaltuuteen.
Asemat ovat sopimuspalokuntien käytössä
Kaupan kohteina olevien paloasemien nykyiset vuokrasopimukset ovat olleet taloudellisesti epäedullisia hyvinvointialueelle. Ja koska palo- ja pelastustoiminta on siirtynyt hyvinvointialueen järjestämisvastuulle, on toimipisteiden siirtyminen hyvinvointialueen omistukseen järkevää myös Hämeenlinnan kaupungin kannalta.
Kiinteistökaupan taloudelliset ehdot perustuvat ulkopuolisen asiantuntijan arvioon, jonka molemmat osapuolet ovat hyväksyneet. Kauppahinnaksi on ehdotettu 950 000 euroa, joka kattaa sekä tontit että rakennukset
Oma Häme arvioi kiinteistökaupan takaisinmaksuajaksi viisi vuotta. Kiinteistöt tulevat kuitenkin olemaan teknisen elinkaarensa lopussa vuosien 2030–2040 aikana, joten niiden peruskorjaustarpeet arvioidaan erikseen osana alueen investointisuunnitelmaa. Hauhon, Kalvolan, Lammin, Rengon ja Tuuloksen paloasemilla toiminnasta vastaavat ensisijaisesti sopimuspalokunnat.
Hämeenlinnan kaupungin osalta kiinteistöjen myynnistä päättää kaupunginhallitus. Kaupungin tilapalvelut on kiinteistöjen myynnin kannalla. Juuri valmistuneen kiinteistöohjelman tavoitteena on, että kaupungin kiinteistöomaisuus koostuu kiinteistöistä, jotka palvelevat kaupungin omaa palveluverkkoa. Näin ollen kiinteistöjen myynti olisi toteutuessaan myös kiinteistöohjelman mukainen toimenpide.
Lisätietoja medialle:
Petrus Kukkonen, rahoitus- ja investointijohtaja, Oma Häme
petrus.kukkonen(at)omahame.fi p. 050 461 7820
Petri Paavilainen, kiinteistöjohtaja, Hämeenlinnan kaupunki
petri.paavilainen(at)hameenlinna.fi p. 040 353 0465
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Aluehallitus kokoontui valtuustokauden viimeiseen seminaariinsa9.5.2025 16:24:34 EEST | Uutinen
Aluehallitus oli koolla torstaina 8. toukokuuta valtuustokauden viimeisessä seminaarissaan Forssassa. Seminaarissa käsiteltiin palveluverkkomuutosten toimeenpanoa, hyvinvointialueiden rahoitusjärjestelmää sekä toimintaympäristöanalyysia osana uuden strategian valmistelua. Lisäksi aluehallitus keskusteli asumispalveluiden uudistamisesta ja palkkaharmonisoinnista eli palkkauksen epäkohtien korjaamista. – Seminaari tarjosi aluehallitukselle mahdollisuuden syventyä ajankohtaisiin aiheisiin ja käydä rakentavaa keskustelua hyvinvointialueen kehittämisestä. Tämä on aina yhtä tärkeää. Esitys palveluverkkomuutosten täytäntöönpanosta konkretisoi tulevaa ja päätösten vaikutuksia, toteaa aluehallituksen puheenjohtaja Kaisa Lepola (sd.). Torstain seminaari oli istuvan aluehallituksen viimeinen. Huhtikuun aluevaaleissa valittu, uusi Kanta-Hämeen aluevaltuusto aloittaa toimikautensa kesäkuun alussa. Vanha valtuusto on koolla vielä 27. toukokuuta ja nykyinen aluehallitus vielä 26. toukokuuta. Palveluv
Oma Häme aikoo luopua paperipostista lähivuosina – Suomi.fi -viestit otetaan käyttöön vaiheittain hyvinvointialueella9.5.2025 15:13:25 EEST | Tiedote
Lakimuutos kannustaa ihmisiä siirtymään sähköisen viranomaispostin vastaanottoon.
Palveluverkkomuutosten toimeenpano etenee suunnitellusti Oma Hämeessä8.5.2025 16:32:25 EEST | Tiedote
Lähipalvelumallin kokeilusta Tammelassa on saatu ensimmäisiä havaintoja.
Aluehallitus hyväksyi ikäihmisten hyvinvointisuunnitelman sekä järjestöyhteistyön asiakirjan5.5.2025 16:31:24 EEST | Uutinen
Kiinteistöjärjestelyt Riihimäen kaupungin kanssa palautettiin valmisteluun.
Oma Häme julkaisi ensimmäisen sosiaalihuollon digipolkunsa – tukee työnhakijoita matkalla kohti työelämää5.5.2025 13:40:11 EEST | Tiedote
Oma Häme on tänään 5. toukokuuta julkaissut uuden, työhön ja koulutukseen suuntaavan digipolun, joka tarjoaa työnhakijoille konkreettista tukea matkalla kohti työllistymistä tai opintoja. Kyseessä on Oma Hämeen ensimmäinen sosiaalihuollon digipolku, ja sen tavoitteena on vahvistaa asiakkaiden omaehtoista työllistymistä sekä lisätä heidän valmiuksiaan hyödyntää digitaalisia palveluja työnhaussa. Polku kohti aktiivista työnhakua Digipolku tukee asiakkaita löytämään omat motivaation lähteensä ja asettamaan henkilökohtaisia tavoitteita. Asiakas saa viikoittain suunniteltuja ohjeita ja neuvoja, jotka ohjaavat kohti työelämää, koulutusta tai esimerkiksi työkokeilua. Yhteistyö ammattilaisen kanssa jatkuu digipolun aikana, ja asiakas voi viestitellä ohjaajan kanssa turvallisesti palvelun kautta. Digipolun hyödyt asiakkaalle: - Aktivoi ja tukee omatoimisessa työnhaussa - Auttaa rakentamaan selkeän suunnitelman työllistymisen edistämiseksi - Rohkaisee ottamaan vastuuta omasta työllistymispolusta
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme