ProAgria

Lupiinit kuriin yhteisillä talkoilla Tampereella 5.6. ja 16.6.

Jaa

Tampereella järjestetään kesäkuussa 5.6. ja 16.6. vieraslajitalkoita, joissa kitketään haitalliseksi luokiteltua komealupiinia. Talkoot tarjoavat tamperelaisille konkreettisen tavan osallistua luonnon monimuotoisuuden suojeluun.

Kaksi henkilöä kitkee lupiineja
Komealupiini on haitallinen vieraslaji, joka levitessään syrjäyttää alkuperäistä kasvillisuutta. Hanna Westerlund

Komealupiini on näyttävä, mutta haitallinen vieraslaji, joka leviää nopeasti ja syrjäyttää alkuperäistä kasvillisuutta, erityisesti niitty- ja ketokasveja. Talkoiden tavoitteena on rajoittaa lupiinin leviämistä ja parantaa luonnon tilaa alueilla, joissa alkuperäiset kasvit ovat vaarassa.

– Lupiinin kitkeminen on tärkeää luonnon monimuotoisuuden säilyttämiseksi. Jokainen osallistuja on osa ratkaisua, kertoo tapahtuman järjestäjä Hanna Westerlund ProAgria Etelä-Suomesta.

Vieraslajitalkoot järjestetään kesäkuussa eri puolilla Tamperetta kolmessa eri puistossa:

  • 5.6.2025 klo 17–19 Epilänharju, Soraharjunkatu 28–48
  • 16.6.2025 klo 17–19 Rukkamäenpuisto, Peltolammi, Rukkamäentie 10
  • 16.6.2025 klo 13–15 Pekanpuiston pohjoisosa, Ruotula, Pekankatu 10


Talkoisiin ovat tervetulleita kaikki eikä aiempaa kokemusta tarvita, sillä pakan päällä saa opastuksen. Osallistujien on hyvä ottaa mukaan säänmukaiset vaatteet, pieni lapio, hanskat ja juomapullo. Talkoissa on tarjolla myös lapioita ja pientä evästä, mutta oma varautuminen on plussaa.

– Talkoot ovat hyvä tapa tehdä konkreettista työtä luonnon hyväksi ja samalla tavata muita ympäristöstä kiinnostuneita tamperelaisia, Westerlund lisää.

Vieraslajitalkoot järjestää Tampereen kaupunki yhteistyössä ProAgria Etelä-Suomen MKN Maisemapalveluiden kanssa.

Lisätietoja:

Hanna Westerlund

050 5605957
hanna.westerlund@proagria.fi 

ProArgia Etelä-Suomi / MKN Maisemapalvelut

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Olemme maatila- ja maaseutuyrittäjiä koko Suomessa palveleva asiantuntijaorganisaatio ja lisäarvoa luova kumppani. Meitä on 650 Suomen parasta alan asiantuntijaa ja tähtäämme siihen, että asiakkaanamme saat parhaan asiakaskokemuksen liiketoimintasi kehittämiseen. Yrityskokonaisuus ja laadukkaat palvelut tuotantoon, talouteen ja johtamiseen moniosaajatiimiemme kautta saat vain meiltä. Meille tärkeää on mahdollistaa maailman puhtain ja elinvoimaisin maaseutu myös tulevaisuudessa. Sen eteen teemme töitä joka päivä yhteistyökumppaneidemme kanssa.

Meillä toimii kahdeksan alueellista ProAgria-keskusta sekä valtakunnallinen Keskusten Liitto. Keskuksemme tarjoavat asiakkaidemme tarpeiden mukaiset monipuoliset palvelut.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta ProAgria

Maan parhaaksi, ilmastolle eduksi peltopäivä30.6.2025 10:23:48 EEST | Tiedote

Muuttunut ilmasto tuo haasteita viljelyyn erityisesti äärevien sääolojen osalta. Ratkaisuja sopeutumiseen ja vesitalouden hallintaan sekä hiilen varastointiin maaperään haetaan tiloilla mm. viljelykierrosta ja kasvi- ja lajikevalinnoista, maan kasvukunnon parantamisesta sekä muokkauksen keventämisestä. Samaan aikaan viljelyn vastuullisuusvaatimukset lisääntyvät ja myös mahdolliset hiiliviljelyn kannustimet tulee hyödyntää osana kokonaisvaltaisesti kestävää tuotantoa.

Alkukesän kosteus tuki kasvua, liikasateet jo haitaksi26.6.2025 06:30:00 EEST | Tiedote

Kasvuolosuhteet viljelykasveille ovat olleet hyvät, paikoin jopa erinomaiset, riittävän alkukesän kosteuden ja kovien helteiden puuttumisen ansiosta. Myös muu luonto on hyötynyt sateista ja viileähköstä säästä, mikä näkyy runsaana vihreytenä ja rehevyytenä. Sato-odotukset ovat tässä vaiheessa korkealla, mutta niiden toteutuminen edellyttää, että kasvukausi etenee suotuisasti, sää poutaantuu ja lämpenee. Suuria määriä vettä ei enää kaivata. Paikoitellen sateita on jo nyt saatu liikaa, sillä pellot ovat vettyneet ja kasvustot alkaneet kellastua. Kosteus on lisännyt myös rikkakasvien kasvua sekä kasvitauti- ja lakoriskiä.

Miten Suomi tuottaa ruokaa vastuullisesti? Viljelijät, asiantuntijat ja maaseutunuoret kertovat SuomiAreenassa Porissa24.6.2025 08:10:00 EEST | Tiedote

Suomalaiset viljelijät toimivat kestävän ja vastuullisen viljelyn edelläkävijöinä. Heille nämä arvot ovat arkipäivää ja osa viljelyn perustaa – niin itsestään selviä, että niiden sanoittaminen alan ulkopuolisille voi olla yllättävän haastavaa. Me ProAgria Länsi-Suomessa ja MTK-Satakunnassa haluamme tehdä kestäviä ja vastuullisia toimintatapoja tutuksi myös kuluttajille. Tapaat meidät SuomiAreenassa Porissa näiden teemojen ääreltä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye