Yrittäjät: Liikenteen verotusta uudistettava
Liikenteen rahoitus- ja verotusuudistuksen päälinjoina on oltava kohtuullinen verotus, kannustavuus vähäpäästöisiin valintoihin sekä riittävä verotuotto valtiolle, Suomen Yrittäjät esittää. Suomen Yrittäjät esittää kantojaan liikenteen rahoitus- ja verotusuudistukseen Orpon hallitukselle.

“Liikenneverotuksesta, kuten polttoaineista ja auto- ja ajoneuvoveroista, saatavat eurot ovat laskeneet ja jääneet yhä enemmän ammattiliikenteen kontolle. Kaikkien liikenteen käyttäjien tulee osallistua liikenteen verokertymään riippumatta siitä energiamuodosta, jolla ajoneuvo liikkuu”, asiantuntija Sini Puntanen Suomen Yrittäjistä sanoo.
“Kuljetuskustannukset, polttoaineverot ja tieinfrastruktuuri vaikuttavat suoraan yritysten toimintamahdollisuuksiin ja kilpailukykyyn. On tärkeää, että verotus tukee yrittäjyyttä, eikä aseta kohtuuttomia rasitteita liiketoiminnalle”, Puntanen sanoo.
Orpon hallituksen nykytila-analyysiin odotetaan valmistuvan kesäkuussa, minkä jälkeen uudistuksen valmistelu tosiallisesti alkaa. Yrittäjät esittää, että verotusta uudistettaessa arvioidaan muutosten vaikutukset eri yritystyyppeihin ja toimialoihin sekä varmistetaan, ettei mikään yksittäinen toimiala joudu kohtuuttoman verorasituksen kohteeksi.
Tiet ja väylät rahoitettava jatkossakin budjetista
”Valtion ja kuntien tulee jatkossakin varmistaa riittävät resurssit liikenneväylien kunnossapitoon ja kehittämiseen, koska toimiva infra on edellytys kaikelle liiketoiminnalle”, Puntanen sanoo.
Yrittäjät korostaa, että liikenneinfran tulee jatkossakin olla pääosin budjettivaroista rahoitettu peruspalvelu. Liikenteen rahoituksen ja verotuksen tulee olla erillisiä, eikä rahoitusta tule kytkeä liikenteen verotukseen.
”Budjettivaroin rahoitetun liikenneinfran päätöksenteko on parlamentaarisen päätöksenteon piirissä. Yrittäjät esittää, että liikenteen tienkäyttömaksuja tulee tarkastella Orpon hallituksen liikenteen verotuksen kokonaisuudistuksessa, jossa niiden vaikutukset ja soveltuvuus arvioidaan kattavasti”, Puntanen sanoo.
Liikenteen rahoituksen ja verotuksen kokonaisuudistus edellyttää ennakoitavuutta, jotta yritykset voivat valmistautua muutoksiin etukäteen.
Suomen Yrittäjien hallitus on hyväksynyt ohjelman, joka sisältää linjaukset liikenteen rahoitus- ja verotusuudistukseen. Ohjelman pääperiaatteet ovat kohtuullinen verorasitus, päästöohjaus ja riittävä verotuotto
Yrittäjien keskeiset linjaukset:
- Liikenteen käytön ja siitä syntyvien haittojen verotus on vähemmän haitallista Suomen talouden ja yritysten kasvulle kuin työn ja omistamisen verotus.
- Liikenteen tienkäyttömaksuja tulee tarkastella Orpon hallituksen liikenteen verotuksen kokonaisuudistuksessa.
- Liikenneinfran tulee jatkossakin olla pääosin budjettivaroista rahoitettu peruspalvelu.
- Liikenteen rahoituksen ja verotuksen tulee olla erillisiä.
- Maanarvon nousun ei tule olla keskeinen valtion liikenneinvestointien rahoituskeino.
- Suomen kansainvälisestä kilpailukyvystä on huolehdittava.
Tutustu ohjelmaan tarkemmin tästä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sini Puntanenliikenne- ja kaupunkipolitiikan asiantuntija
Puh:040 501 3362sini.puntanen@yrittajat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Mediakutsu: Yrittäjien tentattavana Sakari Puisto ja Jukka Kopra 27.5.21.5.2025 13:52:00 EEST | Tiedote
Mitä sanottavaa tulevalla elinkeinoministerillä Sakari Puistolla (ps.) on yrittäjille? Entä mitä kerrottavaa on kokoomuksen tuoreella eduskuntaryhmän puheenjohtajalla Jukka Kopralla? Onko tällä vaalikaudella luvassa edelleen merkittäviä työmarkkinauudistuksia? Miten keskeiset poliitikot näkevät yritysverotuksen tulevaisuuden?
Yrittäjät: Palkka-avoimuusmietintö sisältää suuria virheitä ja ongelmia16.5.2025 12:05:00 EEST | Tiedote
Esitysluonnos palkka-avoimuudesta ei ole toteuttamiskelpoinen. Työryhmän mietintöön on tehtävä lukuisia ja huomattavia muutoksia. – Mietintö sisältää merkittäviä virheitä sekä periaatteellisia ja käytännön ongelmia. Se ei myöskään vastaa hallitusohjelmaa, jonka mukaan direktiivi pannaan Suomessa täytäntöön minimisäännösten mukaisesti, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Yrittäjistä harmittelee.
Elinvoimabarometri: Pohjanmaa, Pirkanmaa ja Päijät-Häme kärkimaakunnat14.5.2025 16:00:00 EEST | Tiedote
Pohjanmaalla on yrittäjien mielestä Suomen maakunnista vahvin elinvoima. Toiseksi yrittäjät rankkasivat Pirkanmaan ja kolmanneksi Päijät-Hämeen. Suomen Yrittäjien toista kertaa toteuttamaan Elinvoimabarometriin vastasi yli 4 000 yrittäjää.
Yrittäjägallup: Suuret yritykset pidentävät laittomasti maksuaikoja10.5.2025 07:02:00 EEST | Tiedote
Lähes 60 prosenttia pk-yrityksistä kertoo Yrittäjägallupissa, että maksuaikalakia ei ole noudatettu. Suurten yritysten lisäksi myös valtio- ja kuntaomisteiset yhtiöt pitkittävät maksuaikoja yli lain salliman rajan. – Maan tapa on, että suuryritys vain yksipuolisesti ilmoittaa pienyrittäjän saavan rahansa myöhemmin. Hallitus voisi halutessaan parantaa yrittäjien asemaa muuttamalla maksuehtolakia, Suomen Yrittäjien lainsäädäntöasioiden päällikkö Tiina Toivonen sanoo.
Suomen Yrittäjät: Kaavamaisen työhuonevähennyksen poisto uhkaa kiristää yksinyrittäjän verotusta2.5.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Hallitus on päättänyt poistaa kaavamaisen työhuonevähennyksen. Päätös uhkaa kiristää reilun 4 000 toiminimiyrittäjän verotusta, vaikka hallitus on samanaikaisesti päättänyt ansiotuloverotuksen kevennyksestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme