EK:n dataikkuna: Vihreiden investointien hankekanta ylitti 300 miljardin euron rajan – vireillä yli 1 000 hanketta
26.5.2025 06:00:00 EEST | Elinkeinoelämän keskusliitto EK | Tiedote
Vuoden 2025 tammikuusta alkaen uusia vihreän siirtymän investointiaikomuksia on julkistettu 100 hankkeen verran, noin 15 miljardin euron arvosta. 34 hanketta yhteensä lähes 2,5 miljardin euron arvosta on tämän vuoden aikana jo valmistunut. Sähköä käyttäviin teollisiin hankkeisiin tarvitaan kuitenkin lisää vauhtia, jotta Suomen talouskasvu toden teolla käynnistyy.
EK:n dataikkuna (www.ek.fi/dataikkuna) seuraa vihreän siirtymän investointien etenemistä eri puolella Suomea, kattaen hankkeet niiden varhaisesta aievaiheesta alkaen aina valmistumiseen asti. Hankkeet kirjataan dataikkunaan siinä vaiheessa, kun yritykset ovat itse ne tuoneet julkisuuteen.
Vihreiden investointiaikomusten hankekanta on ylittänyt ensimmäistä kertaa 300 miljardin euron rajan. Yksittäisiä hankkeita on eri maakunnissa jo yli 1000, kommentoi EK:n vihreän kasvun johtaja Ulla Heinonen:
”Erityisen kiinnostavaa on seurata hankkeita, jotka ovat varmalla pohjalla: investointi on saatu jo valmiiksi tai siihen on sitouduttu varsinaisen investointipäätöksen tasolla. Tällaisia hankkeita dataikkunassa on jo yli 36 miljardin euron arvosta vuodesta 2021 alkaen. Luku on huomattava Suomen talouden kokoon suhteutettuna.”
Näkymät vuodelle 2025
Uusia varhaisia investointiaikomuksia on vuoden 2025 aikana julkaistu 100 hankkeen verran ja 15 miljardin euron arvosta.
Uusia investointipäätöksiä on alkuvuoden aikana tehty yli 600 miljoonan euron edestä. Keskeisiä ovat olleet erityisesti sähkövarastot sekä investoinnit biokaasun ja biotuotteiden valmistukseen.
Tammikuusta alkaen hankkeita on jo valmistunut 34 kappaletta, yhteensä lähes 2,5 miljardin euron arvosta. Eniten investointeja on euroissa mitattuna valmistunut biotuoteteollisuuteen, datakeskuksiin ja tehtaiden laajennuksiin. Kappalemääräisesti eniten investointeja on valmistunut sähkön hintavaihtelua tasapainottaviin sähkövarastoihin, joita on vuoden 2025 aikana valmistunut jo 9.
Koko vuoden tasolla investointeja ennakoidaan valmistuvan noin 8,5 miljardin euron edestä. Suurimmat niistä kohdistuvat datakeskuksiin (2,5 mrd euroa), maatuulivoimaan (1,5 mrd euroa), biotuotteisiin (1,1 mrd euroa), lämmitykseen kuten sähkökattiloihin, teollisen mittakaavan lämpöpumppuihin ja hukkalämpöön (1,0 mrd euroa) ja akkuteknologioihin (0,7 mrd euroa).
Sähköä käyttäviä investointeja tarvitaan vielä lisää
Tahti on lupaava, arvioi Ulla Heinonen:
”Etenemistä on tapahtunut kaikissa hankevaiheissa. Sähköä käyttäviin teollisiin hankkeisiin tarvittaisiin kuitenkin vielä lisää vauhtia, jotta talouskasvu toden teolla käynnistyy ja vihreä siirtymä etenee. Juuri sähköä käyttävät investoinnit luovat välttämättömiä edellytyksiä uusille sähkön tuotantoinvestoinneille – ilman niitä Suomen uusi energiatalous ei lähde isossa mittakaavassa käyntiin ja kasvattamaan kansantaloutta.”
Lähikuukausina hankkeiden etenemistä auttaa suhdannekäänteen ohella toivottavasti myös hakukierroksen päätökset koskien puhtaan siirtymän hankkeiden investointitukea, verokannustimen hyödyntäminen sekä investointiluvituksen sujuvoittaminen. Jatkossa olisi tärkeää myös se, että alueidenkäyttölain uudistus ei vaikeuta uuden tuulivoiman rakentamista, arvioi Heinonen.
Siirry EK:n dataikkunaan:
www.ek.fi/dataikkuna
Lisätiedot:
Vihreän kasvun johtaja Ulla Heinonen, puh. 040 550 6982
Johtava asiantuntija Janne Peljo, puh. 040 528 5754
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Satu ToivonenTiedottaja
Yrittäjyys, elinkeinopolitiikka
Energia, ilmasto, liikenne, ympäristö
EU-asiat, Brysselin toimisto
Kauppapolitiikka, kansainvälistyminen
Tietoja julkaisijasta
Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Luottamus taittui maaliskuussa laskuun27.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Suomen elinkeinoelämän luottamus taittui laskuun maaliskuussa. Rakentamisen luottamus kääntyi nousuun, mutta muiden toimialojen indikaattorit heikkenivät.
Kasvua ja jopa 20 miljardin investointipotentiaali Suomeen – yhdeksän ratkaisua yhteiskunnan haavoittuvuuksien purkuun24.3.2026 15:30:00 EET | Tiedote
EK:n ja Teknologiateollisuuden tuore raportti tunnistaa yhdeksän keskeistä investointiratkaisua, joilla voidaan vähentää Suomen riippuvuutta kansainvälisten toimitusketjujen häiriöistä ja samanaikaisesti sekä vahvistaa Suomen huoltovarmuutta että luoda uutta kasvua.
Erinomainen käänne Brysselistä: Mercosur-kauppasopimus konkretisoituu yrityksille jo 1.5.24.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote
EK:n Oksala: Työhön johtavan maahanmuuton lisääminen yksi vaalikauden tärkeimmistä toimista23.3.2026 06:46:30 EET | Tiedote
Suomi tarvitsee lisää kansainvälisiä osaajia, jotta suomalaiset yritykset voivat menestyä kansainvälisessä kilpailussa. Yritykset tarvitsevat sekä huippuosaajia että osaavia perustason ammattilaisia. EK:n tavoitteena on vähintään 45 000 työperäistä nettomaahanmuuttajaa vuosittain.
KUTSU 24.3.: Tekoäly- ja datateollisuus kasvun rakentajina – Suomen ekosysteemin mahdollisuudet ja haasteet19.3.2026 10:55:24 EET | Tiedote
Hyvä toimitus/ toimittaja, Elinkeinoelämän keskusliitto EK ja Sitra järjestävät tiistaina 24.3.2026 klo 8.00 alkaen aamiaistilaisuuden Suomen tekoälyekosysteemin nykytilasta ja tulevaisuudesta. Tilaisuudessa kuullaan AI-gigafactoryhankkeeseen liittyvän vaikutustenarviointityön tuloksia, keskustellaan suomalaisen tekoälyinfrastruktuurin mahdollisuuksista elinkeinoelämälle sekä luodaan tilannekuvaa Suomen tekoälyekosysteemin vahvuuksista ja kehitystarpeista. Aika: ti 24.3. klo 8.30–10.30, aamiaista tarjolla klo 8 alkaen Paikka: Sofia, Sonckin sali, Sofiankatu 4C Ilmoittautuminen tilaisuuteen Ohjelma klo 8.30-10.30 Tilaisuuden avaus ja tervetulosanat Jyri Häkämies, toimitusjohtaja, EK EU AI Gigafactory -hanke: vaikutustenarvioinnin keskeiset tulokset ja havainnot Juuso Soininen, Partner and Director, Tech & AI Transformation, BCG Kommenttipuheenvuorot Pasi Toivanen, SVP, Strategic Government & Industry Initiatives, Geopolitical & Government Relations, Nokia Jenny Hasu, Manager, relations
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme