Elinkeinoelämän keskusliitto EK

EK:n dataikkuna: Vihreiden investointien hankekanta ylitti 300 miljardin euron rajan – vireillä yli 1 000 hanketta

Jaa

Vuoden 2025 tammikuusta alkaen uusia vihreän siirtymän investointiaikomuksia on julkistettu 100 hankkeen verran, noin 15 miljardin euron arvosta. 34 hanketta yhteensä lähes 2,5 miljardin euron arvosta on tämän vuoden aikana jo valmistunut. Sähköä käyttäviin teollisiin hankkeisiin tarvitaan kuitenkin lisää vauhtia, jotta Suomen talouskasvu toden teolla käynnistyy.

EK:n dataikkuna (www.ek.fi/dataikkuna) seuraa vihreän siirtymän investointien etenemistä eri puolella Suomea, kattaen hankkeet niiden varhaisesta aievaiheesta alkaen aina valmistumiseen asti. Hankkeet kirjataan dataikkunaan siinä vaiheessa, kun yritykset ovat itse ne tuoneet julkisuuteen.

Vihreiden investointiaikomusten hankekanta on ylittänyt ensimmäistä kertaa 300 miljardin euron rajan. Yksittäisiä hankkeita on eri maakunnissa jo yli 1000, kommentoi EK:n vihreän kasvun johtaja Ulla Heinonen:

”Erityisen kiinnostavaa on seurata hankkeita, jotka ovat varmalla pohjalla: investointi on saatu jo valmiiksi tai siihen on sitouduttu varsinaisen investointipäätöksen tasolla. Tällaisia hankkeita dataikkunassa on jo yli 36 miljardin euron arvosta vuodesta 2021 alkaen. Luku on huomattava Suomen talouden kokoon suhteutettuna.”

Näkymät vuodelle 2025

Uusia varhaisia investointiaikomuksia on vuoden 2025 aikana julkaistu 100 hankkeen verran ja 15 miljardin euron arvosta.

Uusia investointipäätöksiä on alkuvuoden aikana tehty yli 600 miljoonan euron edestä. Keskeisiä ovat olleet erityisesti sähkövarastot sekä investoinnit biokaasun ja biotuotteiden valmistukseen.

Tammikuusta alkaen hankkeita on jo valmistunut 34 kappaletta, yhteensä lähes 2,5 miljardin euron arvosta. Eniten investointeja on euroissa mitattuna valmistunut biotuoteteollisuuteen, datakeskuksiin ja tehtaiden laajennuksiin. Kappalemääräisesti eniten investointeja on valmistunut sähkön hintavaihtelua tasapainottaviin sähkövarastoihin, joita on vuoden 2025 aikana valmistunut jo 9.

Koko vuoden tasolla investointeja ennakoidaan valmistuvan noin 8,5 miljardin euron edestä. Suurimmat niistä kohdistuvat datakeskuksiin (2,5 mrd euroa), maatuulivoimaan (1,5 mrd euroa), biotuotteisiin (1,1 mrd euroa), lämmitykseen kuten sähkökattiloihin, teollisen mittakaavan lämpöpumppuihin ja hukkalämpöön (1,0 mrd euroa) ja akkuteknologioihin (0,7 mrd euroa).  

Sähköä käyttäviä investointeja tarvitaan vielä lisää

Tahti on lupaava, arvioi Ulla Heinonen:

”Etenemistä on tapahtunut kaikissa hankevaiheissa. Sähköä käyttäviin teollisiin hankkeisiin tarvittaisiin kuitenkin vielä lisää vauhtia, jotta talouskasvu toden teolla käynnistyy ja vihreä siirtymä etenee. Juuri sähköä käyttävät investoinnit luovat välttämättömiä edellytyksiä uusille sähkön tuotantoinvestoinneille – ilman niitä Suomen uusi energiatalous ei lähde isossa mittakaavassa käyntiin ja kasvattamaan kansantaloutta.”

Lähikuukausina hankkeiden etenemistä auttaa suhdannekäänteen ohella toivottavasti myös hakukierroksen päätökset koskien puhtaan siirtymän hankkeiden investointitukea, verokannustimen hyödyntäminen sekä investointiluvituksen sujuvoittaminen.  Jatkossa olisi tärkeää myös se, että alueidenkäyttölain uudistus ei vaikeuta uuden tuulivoiman rakentamista, arvioi Heinonen.

Siirry EK:n dataikkunaan:
www.ek.fi/dataikkuna

Lisätiedot:
Vihreän kasvun johtaja Ulla Heinonen, puh. 040 550 6982
Johtava asiantuntija Janne Peljo, puh. 040 528 5754

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Satu ToivonenTiedottaja

Yrittäjyys, elinkeinopolitiikka
Energia, ilmasto, liikenne, ympäristö
EU-asiat, Brysselin toimisto
Kauppapolitiikka, kansainvälistyminen

Puh:040 821 2097satu.toivonen@ek.fi

Tietoja julkaisijasta

Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK

Suomalainen elinkeinoelämä vetoaa YK:n ilmastokokouksessa päästövähennysten puolesta – käytännön ratkaisut löytyvät4.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote

Elinkeinoelämän paine on entistä tärkeämpää, kun geotalouden jännitteet ja valtioiden taloushaasteet heijastuvat COP30-neuvotteluihin. EK vie Brasilian ilmastokokoukseen viestin siitä, kuinka kilpailukyky ja kunnianhimoiset ilmastotoimet on mahdollista yhdistää. Suomen näkyvyyttä vahvistaa oma maapaviljonki, jossa yritykset esittelevät käytännön ratkaisuja päästöjen vähentämiseksi eri sektoreilla. YK:n ilmastokokous (COP30) pidetään Brasilian Belemissä 10.–21.11. Elinkeinoelämän keskusliitto EK:sta on paikan päällä 10.–15.11. vihreän kasvun johtaja Ulla Heinonen ja johtava asiantuntija Janne Peljo. Kokous järjestetään 10 vuotta Pariisin historiallisen ilmastosopimuksen solmimisen jälkeen. Maailman valtioiden odotetaan nyt tuovan kokoukseen uudet, aiempaa kunnianhimoisemmat kansalliset päästövähennyssitoumukset (National Determined Contributions, NDC). Tähän liittyen EU:n jäsenmaiden ympäristöministerit kokoontuvat tänään 4.11. Brysseliin päättämään unionin sitoumuksesta eli 90 prosenti

Kutsu julkistustilaisuuteen: EK:n selvitys sääntelystä aiheutuvista kustannuksista | torstai 6.11.2025 klo 10.3031.10.2025 12:27:56 EET | Kutsu

Elinkeinoelämän keskusliitto EK on tehnyt selvityksen sääntelystä aiheutuvista kustannuksista. EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies julkistaa selvityksen tulokset Teams-tilaisuudessa torstaina 6.11.2025 kello 10.30–11.30. Kuinka paljon se sääntely oikein maksaa? Entä viimeaikaiset EU-sääntelykokonaisuudet? Mitkä ovat suomalaisten yritysten tunnelmat viimeaikaisen kehityksen osalta? Tilaisuudessa taustoitetaan sääntelystä aiheutuvia kustannuksia sekä esitellään mahdollisuuksia niiden vähentämiseksi ja seuraamiseksi. Selvitystä ovat kommentoimassa EK:n yrityslainsäädännön tiimistä johtaja Juho Mäki-Lohiluoma, johtava asiantuntija Hannu Ylänen ja avustava asiantuntija Kasper Sass. Ilmoittaudu infoon alla olevasta linkistä, niin saat sähköpostiisi kalenterikutsun ja Teams-linkin: https://tapahtumat.ek.fi/attend/now/y6PZM Tervetuloa!

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye