Uudenmaan Vihreät ry, Nylands Gröna rf

Espoon Vihreät jakoi luottamuspaikat: Hyrkkö valtuuston puheenjohtajaksi, Partanen jatkaa kaupunginhallituksen varapuheenjohtajana

Jaa

Kaupunginvaltuuston puheenjohtajana aloittaa neljännen kauden valtuutettu, kansanedustaja Saara Hyrkkö. Valtuuston puheenjohtajuus on Vihreillä vuosina 2025-2026 sekä 2027-2028, ja valtuuston 2. varapuheenjohtajuus vuosina 2026-2027 sekä 2028-2029. 

Kuvassa Saara Hyrkkö (kuvaaja Salla Merikukka), Henna Partanen (kuvaaja Matti Forstadius) sekä Mikki Kauste (kuvaaja Reima Kuukka)

“Uuden valtuuston tärkeä tehtävä on rakentaa kaikkien yhteistä Espoota, jossa pidämme huolta lähimmäisistä, lähiluonnosta ja lähiöistä. Hyvät päiväkodit ja koulut, monipuolinen kulttuuri ja yhteisöllisyys ovat tehokkaita lääkkeitä yhteiskunnan polarisaatiota vastaan. Puheenjohtajana haluan rakentaa luottamusta ja rohkaista vuoropuheluun niin valtuustossa kuin sen ulkopuolella, kaikkien ja kaikenlaisten espoolaisten keskuudessa”, Hyrkkö linjaa.

Kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtajana sekä konserni- ja tilajaoston puheenjohtajana jatkaa Henna Partanen

“Kiitän Vihreitä luottamuksesta jatkaa tehtävässä. Tulevalla kaudella on varmistettava, että tarpeelliset päiväkoti- ja koulutilat rakentuvat ajoissa, että Tapiolan uimahalli ja uusi teatteri saadaan valmiiksi ja, että Espoo kulkee päättäväisesti kohti hiilineutraaliutta”, Partanen linjaa. 

Uutena tilajaoston tehtäviin on lisätty konserniyhteisön omistajaohjaus.

“Espoon tulee jatkossa ottaa vahvempi rooli erityisesti HSL:n konserniohjauksesta, jotta voimme varmistaa joukkoliikennejärjestelmän toimivuuden ja kohtuuhintaiset lippujen hinnat”, Partanen jatkaa. 

Kaupunginhallituksen jäseniksi varapuheenjohtaja Partasen lisäksi Vihreät ehdottaa Inka Hopsua ja Risto Nevanlinnaa.

Paikkajakotyöryhmän puheenjohtaja ja Espoon paikkajakoneuvotteluissa vihreitä edustanut Mikki Kauste kuvailee paikkajakoneuvottelujen tulosta hyväksi.

”Valtuustoryhmän puheenjohtajan näkökulmasta luottamuspaikkojen palapelin palaset ovat hyvässä järjestyksessä. Saamme kokeneeseen valtuustoryhmäämme uusia, aktiivisia, innokkaita ja osaavia jäseniä, mikä varmasti terävöittää valtuustossa ja lautakunnissa tehtävää vihreää työtä”, toteaa Kauste, joka jatkaa myös Vihreän valtuustoryhmän puheenjohtajana.

“Ensi kaudella toivon hyvää yhteistyötä valtuustoryhmien kesken. Espoon haasteet luonnon, koulutuksen, kaavoituksen ja liikkumisen saralla ovat sellaisia, että näitä täytyy ratkoa yhdessä ja pitkäjänteisesti”, Kauste jatkaa. 

Vihreillä on valtuustokauden ajan puheenjohtajuus teknisessä lautakunnassa (Mikki Kauste), ympäristö- ja rakennuslautakunnassa (Maria Saita), kestävä ja luonnonläheinen Espoo -ohjelman ohjausryhmässä (Tiina Elo) sekä Espoo Cateringin hallituksessa (Meri Löyttyniemi).  

Lisäksi Vihreillä on varapuheenjohtajuudet kasvun ja oppimisen lautakunnassa (2025-2027 Noora Koponen ja 2027-2029 Johanna Karimäki), liikunta- ja hyvinvointilautakunnassa (Elli Keisteri-Sipilä), kulttuuri- ja nuorisolautakunnassa (Emmi Ahonen), yhteisöllinen Espoo -ohjelman ohjausryhmässä (Hanna Hukari), tasa-arvo ja yhdenvertaisuustoimikunnassa (Fiina Linnala) sekä Omnian hallituksessa (Laura Malme).

Koko paikkajakoon pääset tutustumaan Espoon Vihreiden sivuilta: https://www.espoonvihreat.fi/ajankohtaista/espoon-vihret-jakoi-luottamuspaikat-hyrkk-valtuuston-puheenjohtajaksi-partanen-jatkaa-kaupunginhallituksen-varapuheenjohtajana

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Saara Hyrkkö
Espoon kaupunginvaltuuston tuleva puheenjohtaja
Puh: 0407197604
saara.hyrkko@eduskunta.fi

Henna Partanen
Kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtaja
Puh: 0407619024
henna.partanen@vihreat.fi

Mikki Kauste
Espoon vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja
040 507 2591
mikkikauste@gmail.com

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Uudenmaan Vihreät ry, Nylands Gröna rf

Vihreät kaupungin- ja aluevaltuutet: Tukea tarvitsevien lasten ja nuorten palvelut on varmistettava – hallinnolliset rajat eivät saa estää tuen toteutumista29.4.2025 19:15:55 EEST | Tiedote

Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen hallitus käsitteli 29.4. vaativaa erityistä tukea tarjoavien Etappi- ja Pajaluokkien sosiaaliohjaajien sekä psykiatristen sairaanhoitajien siirtymistä hyvinvointialueelle muihin lasten, nuorten ja perheiden palveluihin. Siirron taustalla on hyvinvointialuelain 6 §. Sen mukaan hyvinvointialueen tulee ensisijaisesti turvata lakisääteiset palvelut, eikä voi ylläpitää muuta toimintaa lakisääteisten tehtävien kustannuksella. Vihreät korostavat, että alueen tulee nyt entistä vahvemmin varmistaa lakisääteisten palveluiden riittävyys. On vahvistettava kouluterveydenhoitajien ja opiskeluhuollon palveluja, purettava Lasten ja nuorten psyykkisen hyvinvoinnin yksikön pitkät jonot sekä varmistettava nuorten terapiatakuun toteutuminen. Resursseja on suunnattava sinne, missä lakisääteinen vastuu ja tarve ovat suurimmat. Samalla on luotava toimiva yhteistyörakenne, jossa sosiaali- ja terveyspalvelut sekä Etappi- ja Pajaluokat voivat tukea lapsia ja nuoria yhdessä,

Länsi-Uudenmaan uusi vihreä aluevaltuustoryhmä järjestäytyi - väliaikaiseksi puheenjohtajaksi valittiin Henna Partanen16.4.2025 10:25:46 EEST | Tiedote

Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen vastavalittu vihreä aluevaltuustoryhmä piti ensimmäisen kokouksensa ja järjestäytyi. Uuden valtuustoryhmän väliaikaiseksi puheenjohtajaksi valittiin vihreää ryhmää ensimmäisen valtuustokauden puheenjohtanut Henna Partanen. Varapuheenjohtajiksi valittiin kansanedustaja, aluevaltuuston 1. varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö sekä nykyinen Vihreän ryhmän varapuheenjohtaja Peppi Seppälä.

Espoon Vihreät: Espoon uimahallihankkeet on saatava eteenpäin ja uuden, seitsemännen uimahallin suunnittelu on aloitettava18.3.2025 15:39:59 EET | Uutinen

Espoon valtuusto käsittelee maanantaina 24.3. kahta uimahallihanketta: Tapiolan uimahallin peruskorjauksen ja laajennuksen tavoitekustannuksen korottamista sekä Espoonlahden uimahallin hankesuunnitelmaa. Haasteeksi on osoittautunut se, että nykyisen Espoonlahden uimahallin purku ja uuden hallin rakentaminen aiheuttaa käyttökatkon, jonka aikana korvaavaa allastilaa on haastavaa tarjota alueen asukkaille sekä erityisesti uimaharrastajille.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye