Ramboll-säätiö rahoittaa FIBSin uuden osaamiskeskuksen toimintaa
Yritysvastuuverkosto FIBSin Kestävän ja uudistavan liiketoiminnan osaamiskeskuksen tarkoituksena on auttaa yrityksiä siirtymään kohti uudistavaa liiketoimintaa.

Tanskalainen Ramboll-säätiö on päättänyt rahoittaa yritysvastuuverkosto FIBSin uuden Kestävän ja uudistavan liiketoiminnan osaamiskeskuksen toimintaa.
Tammikuussa 2026 toimintansa aloittavassa osaamiskeskuksessa yritykset saavat konkreettista tukea liiketoimintansa kestävyyssiirtymään ja voivat perehtyä uudistavuusajattelun keinoihin ja käytännön toimenpiteisiin.
"Tiedon luominen ja jakaminen sekä osaamisen kehittäminen uudistavuus- ja kestävyysaiheiden osalta ovat tärkeitä teemoja Ramboll-säätiölle. FIBSin hanke on täysin linjassa hyväntekeväisyystavoitteidemme kanssa edistää uudistavuutta sekä yhteiskuntien ja elinympäristöjen resilienssiä, ja on kiinnostavaa nähdä miten keskuksen toiminta tulee kehittymään", sanoo Ramboll-säätiön hyväntekeväisyystoiminnan johtaja Ajørn Kristensen Høgsbro säätiön Linkedin-postauksessa.
FIBSin toimitusjohtajan Kimmo Lipposen mukaan Ramboll-säätiön rahoitus on olennainen tekijä uuden osaamiskeskuksen toimintaa ajatellen.
"Ramboll-säätiö on merkittävä kestävyyshankkeita tukeva toimija, ja olemme erittäin iloisia ja ylpeitä siitä, että säätiö on päättänyt tukea myös meidän uutta osaamiskeskustamme."
"Kunnianhimoinen tavoitteemme on auttaa yrityksiä löytämään uusi tapa ajatella ja kehittää liiketoimintaa. Käytännössä se tarkoittaa pelkästään jatkuvaan taloudelliseen kasvuun perustuvien toiminta- ja ajattelutapojemme murtamista ja siirtymistä kohti uudistavaa ajattelua, jolla varmistetaan elämisen edellytykset niiden tuhoamisen sijaan. Tällainen muutos ei tapahdu hetkessä ja vain parin kurssin avulla, siksi haluamme tarjota osaamiskeskuksen kautta yrityksille mahdollisuuden pitkäjänteiseen oppimis- ja kehittämistyöhön. Tässä toimintamallissa Ramboll-säätiön tuki on ensiarvoisen tärkeää", Kimmo Lipponen painottaa.
Kestävän ja uudistavan liiketoiminnan osaamiskeskus on avoin FIBSin jäsenille. Keskus on suunnattu erityisesti kestävyys- ja vastuullisuustyössä jo pidemmälle ehtineille yrityksille. Koska kestävyysmurros edellyttää tiivistä yhteistyötä kaikkien yhteiskunnallisten toimijoiden kesken, osaamiskeskus on avoin myös niille julkisen sektorin, tutkimusyhteisöjen ja muiden organisaatioiden edustajille, jotka haluavat olla mukana tukemassa yrityksiä siirtymisessä kestävyysmurroksen kautta uudistavaan liiketoimintaan.
Ennakkotietoa osaamiskeskuksesta löytyy FIBSin verkkosivuilta. Tarkempaa tietoa keskuksen ohjelmasta julkaistaan syksyllä 2025.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kimmo LipponenToimitusjohtaja
Puh:040 758 7247kimmo.lipponen@fibsry.fiTietoja julkaisijasta
FIBS on Pohjoismaiden suurin yritysvastuuverkosto ja yksi suurimmista maakohtaisista verkostoista maailmassa. FIBS auttaa yrityksiä kehittämään osaamistaan ajankohtaisimmissa kestävän liiketoiminnan teemoissa. FIBS järjestää vuosittain kymmeniä valmennuksia, webinaareja ja muita tilaisuuksia, joihin osallistuu tuhansia asiantuntijoita, päättäjiä ja vaikuttajia yrityksistä ja muista organisaatioista. FIBS tuottaa myös mm. yritysvastuuseen liittyviä tutkimuksia. FIBS-verkostossa on mukana jo liki 500 organisaatiota, näiden joukossa valtaosa Suomen suurimmista yrityksistä. Tänä vuonna juhlimme 25-vuotistaivaltamme. Verkkosivujemme uutishuoneesta löydät lisää tiedotteita sekä mm. tutkimusraportteja ja asiantuntijablogeja.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta FIBS
Osallistava työkulttuuri on myös turvallisuuskysymys9.6.2025 06:45:44 EEST | Blogi
Kun ihminen kokee olevansa arvostettu, hän haluaa myös ylläpitää yhteisön rauhaa. Siksi DEI-asioista huolehtiminen työpaikoilla on samalla turvallisuudesta huolehtimista, kirjoittaa yritysvastuuverkosto FIBSin vanhempi kestävyysasiantuntija Greta Andersson.
Miten päästä kohti nettonollaa ja luontopositiivista liiketoimintaa?20.5.2025 11:39:16 EEST | Blogi
Luontopositiivisuus ja nettonolla. Haastavia termejä, mutta vielä haastavampaa on viedä ne käytäntöön liiketoiminnassa. Tässä muutama työkalu, joiden avulla pääset alkuun ja eteenpäin.
Tutkimus: Suomalaisyritysten ympäristötavoitteet eivät vielä ole kansainvälisten sopimusten edellyttämällä tasolla15.5.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Yritysvastuuverkosto FIBSin Yritysvastuu 2025 -tutkimuksen mukaan suomalaisten yritysten ympäristötyön tavoitteet ovat heikommalla tasolla kuin mitä kansainväliset sopimukset edellyttävät. Monimuotoisuus, yhdenvertaisuus ja osallisuus (DEI) sekä ihmisoikeudet ovat sitä vastoin entistäkin vahvemmin yritysten agendalla. Kestävyys ohjaa myös jo selvästi yritysten strategiaa, innovointia ja investointeja.
FIBSin vuosi 2024 sujui ennätysten merkeissä8.5.2025 15:57:11 EEST | Tiedote
FIBSin vuosikertomus 2024 toistaa pitkälti edellisvuoden kertomuksen sanomaa: ennätyksiä rikottiin niin jäsenmäärän kuin jäsentyytyväisyydenkin osalta. Myös FIBSin talous pysyi selvästi ylijäämäisenä ja yhdistyksen oma pääoma vahvistui entisestään.
Mikä on kestävän liiketoiminnan uusi suunta ja miksi FIBS ei pakita?29.4.2025 10:55:52 EEST | Blogi
Geopolitiikan voimakkaat tuulet heiluttavat tällä hetkellä yrityksiä ja yhteiskuntia rajusti. Dialogi yritysten, julkisen sektorin ja kansalaisyhteiskunnan välillä onkin yhä tärkeämpi liiketoiminnan perusteiden ja kestävyysongelmien monimutkaistuessa, kirjoittaa FIBSin toimitusjohtaja Kimmo Lipponen blogissaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme