Elintarviketeollisuusliitto ry

Virvoitusjuomaveron kiristys uhkaa kotimaista juomateollisuutta

Jaa

Elintarviketeollisuusliitto (ETL) varoittaa, että ehdotetut kiristykset virvoitusjuomaveroon uhkaavat kotimaisen juomateollisuuden kannattavuutta ja vähentävät alan yritysten työpaikkoja. Hallituksen suunnittelemasta 110 miljoonan euron korotuksesta virvoitusjuomaveroon on luovuttava, ja korotusten asemesta tehtävä ennakoitavaa ja tasapuolista veropolitiikkaa.

Virvoitusjuomavero on Suomessa tällä hetkellä kaksiportainen. Eduskunta päätti vuonna 2023 virvoitusjuomille uudesta kuusiportaisesta, sokeripitoisuuden mukaan määräytyvästä veromallista, jonka voimaantulo vaati kuitenkin vielä EU:n komission hyväksynnän.  

Komissio edellyttää Suomelta nyt muutoksia suunniteltuun kuusiportaiseen veromalliin, jotta se voitaisiin ottaa käyttöön vuoden 2026 alusta. Valtiovarainministeriö ehdottaa muutoksia komission edellytysten mukaisesti.  

Suomessa kannetaan eurooppalaisittain erittäin kireää virvoitusjuomaveroa. Nykytilaan verrattuna porrastus kuuteen luokkaan nostaisi runsaasti sokeria sisältävien juomien, kuten mehujen verotasoja jopa 50 prosenttia!  

Lisäksi maan hallitus suunnittelee uutta noin 110 miljoonan euron veronkorotusta. Se kasvattaisi veron osuutta tuotteen hinnasta jopa 40–50 prosenttiin erityisesti edullisissa tuotteissa ja tiivisteissä. 

Jäitä hattuun verokarhulle 

ETL painottaa, että on tärkeää arvioida ja seurata kuusiportaisen veromallin vaikutuksia kulutukseen ja yrityksiin ennen kuin verotusta ryhdytään kiristämään.  

– Juomia valmistavista yrityksistä aiotaan puristaa 50 prosenttia enemmän virvoitusjuomaveroa kuin tällä hetkellä. Yksittäisiin tuoteryhmiin kohdistuvat pistemäiset verot aiheuttavat yrityksille runsaasti tuottamatonta hallinnollista työtä, joka on pois liiketoiminnan kehittämisestä, Elintarviketeollisuusliiton yhteiskuntasuhdejohtaja Jukka Ihanus muistuttaa.  

”Mehuvero” laimentaa juoma-alan työllisyyttä 

Virvoitusjuomaveron kiristyminen uhkaa suoraan kotimaista juomateollisuutta ja heikentää yritysten investointi- ja työllistämiskykyä. Kiristyminen osuu erityisesti mehuvalmistajiin.  

Perusteita veronkorotuksille ei yksinkertaisesti ole. ETL katsoo, että korotuksesta pitää luopua.  

– Juomien tuotanto on laskenut Suomessa kahdeksan prosenttia viimeisen viiden vuoden aikana. Kotimaisen tuotannon väheneminen on näkynyt työpaikkojen menetyksinä. Siihen vaikuttaa ennen muuta virvoitusjuomien kireä verotus, Jukka Ihanus arvioi. 

EU:n pakkaussääntely rasittaa juoma-alaa 

Suomalainen elintarviketeollisuus kehittää tuotteitaan koko ajan niin, että kuluttajilla on mahdollisuus tehdä terveellisiä valintoja. Vastaavasti yritykset odottavat verotukselta tasapuolisuutta ja ennakoitavuutta.  

– Jos nyt kaavaillut veronkorotukset tulevat kerralla voimaan vuoden 2026 alusta, isku kotimaiseen juoma-alaan on tuntuva. Yritykset eivät käytännössä ehdi valmistautua uusiin verotasoihin, koska yksityiskohdat varmistuvat vasta eduskunnan käsittelyn jälkeen loppuvuodesta. 

Virvoitusjuomavero ei ole ainoa uhka suomalaisen juoma-alan yllä. EU:n uuden pakkaussääntelyn vuoksi juomateollisuutta ovat rasittamassa tarpeet investoida satojen miljoonien eurojen edestä ympäristön kannalta tarpeettomiin uusiin tuotantolinjastoihin ja uudelleenkäytettäviin pakkauksiin.  

Muutokset heikentävät kotimaisten juomayritysten kilpailukykyä, eikä kaikkien alaan kohdistuvien muutosten yhteisvaikutusta yrityksiin ole lainkaan arvioitu. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoa julkaisijasta

Elintarvike­teollisuusliitto on ruoka-alan suunnannäyttäjä ja kokoava voima. Edustamme Suomessa toimivia ruoka- ja juomayrityksiä. Tavoitteenamme on uudistuva ja vetovoimainen ruoka-ala, joka luo hyvinvointia koko Suomeen.

Elintarviketeollisuusliiton toiminnan piirissä olevat noin 600 yritystä kattavat kaikki elintarviketeollisuuden toimialat ja elintarviketeollisuuden tuotannon Suomessa lähes kokonaan.

Elintarviketeollisuus on Suomessa kolmanneksi suurin teollinen toimiala, joka työllistää 40 000 henkeä. Ruokia ja juomia valmistavia yrityksiä toimii kaikkialla maassamme.

Koko ruoka-ala (alkutuotanto, elintarviketeollisuus, päivittäistavarakauppa ja ruokapalvelut) työllistää Suomessa yhteensä 320 000 henkeä, kun välilliset vaikutukset lasketaan mukaan.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elintarviketeollisuusliitto ry

Laura Aalto vastuullisuusasiantuntijaksi Elintarviketeollisuusliittoon21.5.2025 14:07:33 EEST | Uutinen

Maatalous-metsätieteiden maisteri, ympäristö- ja luonnonvaraekonomisti Laura Aalto on nimitetty vastuullisuuden ja kestävän kehityksen asiantuntijaksi Elintarviketeollisuusliittoon 19.5.2025 alkaen. Hän vastaa muun muassa ilmastoon, ympäristöön, energiaan ja kiertotalouteen liittyvistä ajankohtaisista asioista. Laura Aalto on työskennellyt aiemmin Swecolla / Gaia Consulting Oy:llä ympäristö- ja ilmastoasioiden konsulttina sekä Pellervon Taloustutkimus PTT:llä maankäyttösektorin ilmastotoimien parissa. Aallon nimitys on osa liiton panostusta strategisten tavoitteiden saavuttamiseksi ja elintarvikealan menestyksen tukemiseksi vastuullisuuden osa-alueella. – Vastuullisuuteen liittyvä toimintaympäristö muuttuu nopeasti ja haastaa jatkuvasti alan yrityksiä. Olemme erittäin iloisia saadessamme Lauran asiantuntemuksen vahvistamaan tiimiämme, Elintarviketeollisuusliiton vastuullisuusjohtaja Satumaija Levón sanoo. Aalto tulee vastaamaan muun muassa vastuullisuusteemoihin liittyvän ajankohtaisen

Muistutuskutsu medialle: Kustannuspaineet, veroratkaisut ja jauhelihapula – mitä tapahtuu ruokamarkkinoilla?14.5.2025 08:15:58 EEST | Kutsu

Hallitus päätyi puoliväliriihessä laskemaan elintarvikkeiden arvonlisäveroa ja tekemään tuloverotukseen liittyviä ratkaisuja. Miten näiden vaikutukset näkyvät kuluttajien ostoskoreissa? Miksi kysynnän ja tarjonnan laki ei päde naudan jauhelihan tapauksessa? Entä miten suomalaisella ruokaketjulla menee, ja millaiset ovat ruoka-alan yritysten odotukset vuosille 2025 ja 2026?

KUTSU MEDIALLE: Kustannuspaineet, veroratkaisut ja jauhelihapula – mitä tapahtuu ruokamarkkinoilla?8.5.2025 14:24:58 EEST | Kutsu

Hallitus päätyi puoliväliriihessä laskemaan elintarvikkeiden arvonlisäveroa ja tekemään tuloverotukseen liittyviä ratkaisuja. Miten näiden vaikutukset näkyvät kuluttajien ostoskoreissa? Miksi kysynnän ja tarjonnan laki ei päde naudan jauhelihan tapauksessa? Entä miten suomalaisella ruokaketjulla menee, ja millaiset ovat ruoka-alan yritysten odotukset vuosille 2025 ja 2026?

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye