Suomessa alkoholi Euroopan kolmanneksi kalleinta
Suomi oli vuonna 2024 Euroopan kolmanneksi kallein maa ostaa alkoholia. Kalliimpaa alkoholi oli vain Islannissa ja Norjassa. Myös ruuan ja alkoholittomien juomien osalta Suomi oli EU:n keskiarvoa kalliimpi.
Alkoholin hinnoissa on suuria eroja Euroopan maiden välillä. Islannissa hintataso oli liki kolminkertainen verrattuna EU-keskiarvoon. Edullisinta alkoholi oli Italiassa ja Saksassa. Tiedot perustuvat kansainväliseen hintavertailuun.
“EU-maissa alkoholia verotetaan hyvin eri tavalla. Erityisesti viinin verotuksessa EU jakautuu kahtia. Monissa Etelä- ja Keski-Euroopan maissa, kuten Italiassa ja Espanjassa, viinin valmistevero on nolla. Sen sijaan Pohjoismaat samoin kuin Irlanti verottavat viiniä selvästi enemmän. Myös väkevien alkoholijuomien ja oluen verotuksessa on suuria eroja – Suomi on myös näissä tuoteryhmissä yksi Euroopan kireimmin verottavista maista”, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Harri Kananoja.
Tupakan hinnoissa Suomi oli Euroopan kuudenneksi kallein maa. Kalleinta tupakka oli Irlannissa, jossa tupakoitsija joutui maksamaan savukkeista 160 % enemmän kuin EU-maissa keskimäärin.
“Myös tupakkatuotteiden verotuksessa Euroopassa on suuria vaihteluita maiden välillä. Vaikka EU-säädökset asettavat puitteet, kansalliset verojärjestelmät vaihtelevat maiden välillä, mikä näkyy savukkeiden isoissa hintaeroissa.”
Ruoka ja alkoholittomat juomat Suomessa 10 prosenttia EU:n keskitasoa kalliimpaa
Ruuan ja alkoholittomien juomien hinnoilla mitattuna Suomi sijoittui kaikkien Euroopan maiden joukossa kahdeksanneksi. Suomea kalliimpia olivat esimerkiksi Sveitsi ja muut Pohjoismaat Ruotsia lukuun ottamatta.
Naapurimaissa Virossa ja Ruotsissa ruoka ja alkoholittomat juomat olivat vain hieman Suomea edullisempia.
”Edellisessä vastaavassa vertailuissa Ruotsi oli vielä Suomea hieman kalliimpi, mutta Ruotsin kruunun heikkeneminen suhteessa euroon näkyi nyt ruuan ja juomien halpenemisena. Virossa taas hintatasoindeksi on noussut Suomea voimakkaamman inflaation myötä. Vielä kolme vuotta sitten Viron hintataso oli alle EU-keskiarvon”, Kananoja kertoo.
“Vertailun kalleimmat maat Sveitsi, Islanti ja Norja, jotka eivät kuulu Euroopan unioniin, ovat olleet kärkimaita hyvinkin pitkään.”
Halvinta ruoka ja alkoholittomat juomat olivat vuonna 2024 Pohjois-Makedoniassa, Romaniassa ja Turkissa. Pohjois-Makedonian hintataso oli noin 70 % EU-keskiarvosta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Harri KananojaYliaktuaariTilastokeskus
Puh:029 551 3567harri.kananoja@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Teollisuuden uudet tilaukset kasvaneet koko alkuvuoden – kesäkuussa suurin kasvu metalliteollisuudessa8.8.2025 08:01:49 EEST | Uutinen
Teollisuuden uusien tilausten arvo jatkoi kasvuaan kesäkuussa alkuvuoden tapaan. Yritykset saivat kesäkuussa uusia tilauksia vuodentakaista enemmän kemianteollisuudessa ja metalliteollisuudessa. Paperiteollisuudessa tilaukset kuitenkin vähenivät 3,8 %.
Vanhojen osakeasuntojen myynti kasvoi merkittävästi29.7.2025 08:05:40 EEST | Uutinen
Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat kesäkuussa koko maassa 1,3 % vuodentakaisesta ja 0,4 % toukokuusta. Suurista kaupungeista hinnat nousivat kesäkuussa ainoastaan Espoossa, 1,9 %. Samanaikaisesti kiinteistönvälittäjien kautta tehtiin 30 % enemmän vanhojen kerros- ja rivitaloasuntojen kauppoja kuin vuotta aikaisemmin.
Syntyvyys yhä historiallisen matalaa – väestönkasvu keskittyy Uudellemaalle24.7.2025 08:03:44 EEST | Uutinen
Suomessa syntyi tammi-kesäkuussa 22 341 lasta, eli 413 enemmän kuin vuotta aiemmin. Väkiluku kasvoi 8 801 hengellä. Väestönkasvu perustui pitkään jatkuneen trendin mukaisesti muuttovoittoon ulkomailta.
Työttömyyden nousu jatkui edelleen kesäkuussa – etenkin nuorten tilanne vaikea22.7.2025 08:02:29 EEST | Tiedote
15–74-vuotiaita työllisiä oli kesäkuussa 23 000 vähemmän kuin vuosi sitten ja työttömiä puolestaan 51 000 enemmän. 15–24-vuotiaiden työttömyysaste nousi erityisen paljon, mikä kertoo muun muassa vaisusta kesätyötarjonnasta.
Vapaarahoitteiset vuokrat laskussa pääkaupunkiseudulla – asiantuntija kuvaa tilannetta poikkeukselliseksi17.7.2025 08:02:02 EEST | Tiedote
Vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat nousivat koko maassa 0,5 % huhti-kesäkuussa 2025 vuodentakaisesta. Pääkaupunkiseudulla vapaarahoitteiset vuokrat kuitenkin laskivat 0,3 %, kun muualla maassa nousua nähtiin 0,9 %. Vuokrat nousivat suurista kaupungeista eniten Rovaniemellä (2,0 %) ja laskivat eniten Vantaalla (-0,8 %).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme