Aurinkokettu Sky Power Finland Oy:n Säkylään ja Huittisiin suunnitellun aurinkovoimahankkeen ympäristövaikutukset on arvioitu (Varsinais-Suomi, Satakunta)
Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on antanut yhteysviranomaisen perustellun päätelmän Aurinkokettu-nimisestä aurinkovoimahankkeesta, joka on suunnitteilla Säkylän ja Huittisten alueille. Hankkeesta vastaa Sky Power Finland Oy.

Sky Power Finland Oy suunnittelee aurinkoenergian tuotantoaluetta Satakuntaan Säkylän kunnan Köyliön Ketunmäen alueelle. Sähkönsiirtoreitti sijoittuu sekä Säkylän kunnan että Huittisten kaupungin alueelle.
Hankealueen pinta-ala on 263 hehtaaria ja sille suunnitellaan enintään 219 hehtaarin laajuista aurinkopaneelialuetta. Hankkeeseen liittyy myös energiavaraston tai sähköaseman toteuttaminen. Voimalassa tuotettu sähkö suunnitellaan liitettäväksi reittivaihtoehdosta riippuen 3,4 tai 4,6 km:n pituisella maakaapelilla energiavaraston ja sähköasemalle, josta sähkönsiirto jatkuu ilmajohtona 5,2 km Huittisten sähköasemalle.
YVA-menettelyssä tarkasteltiin seuraavia vaihtoehtoja (VE)
- VE0: Hanketta ei toteuteta.
- VE1: Hanke koostuu paneelialueesta, jonka kokonaispinta-ala on noin 219 ha
- VE2: Hanke koostuu paneelialueesta, jonka kokonaispinta-ala on noin 161 ha
- VE3: Hanke koostuu paneelialueesta, jonka kokonaispinta-ala on noin 196 ha
Sähkönsiirron osalta hankkeessa tarkastellaan kahta vaihtoehtoista sähkönsiirtoreittiä, joiden kokonaispituus on toteutusvaihtoehdosta riippuen 8,6-9,8 kilometriä.
Arviointiselostukseen saapui yhteensä 13 lausuntoa ja 2 mielipidettä. Lausunnoissa korostui huoli suden elinympäristöistä, maisemavaikutuksista, luonnonsuojelualueista ja yhteisvaikutuksista muiden hankkeiden kanssa. Lisäksi esiin nousivat metsäkato, vesistövaikutukset ja sosiaalisten vaikutusten arviointi.
Hankkeen todennäköisesti merkittävimmät ympäristövaikutukset kohdistuvat susiin, hankealueen maisemaan ja yhteisvaikutuksiin muiden hankkeiden kanssa. Ilman lieventäviä toimenpiteitä merkittäviä vaikutuksia voi kohdistua myös Sonnilanjokeen, sen läheisiin luontokohteisiin sekä Natura- ja luonnonsuojelualueisiin.
Yhteysviranomaisen näkemyksen mukaan jatkosuunnittelussa on kiinnitettävä erityistä huomiota ympäristövaikutusten lieventämiseen. Hankealueen reunoille tulee jättää suojapuustoa maisemavaikutusten lieventämiseksi, ja Sonnilanjoen sekä suoalueiden hydrologia on turvattava. Suden lisääntymis- ja levähdyspaikkoihin kohdistuvia vaikutuksia ei voida nykyisillä selvityksillä poissulkea. Lisäksi linnustoselvityksiä on täydennettävä hankkeen jatkosuunnittelussa, ja rakentaminen ajoitettava lintujen pesimäkauden ulkopuolelle.
Ympäristövaikutusten arviointimenettely eli YVA-menettely ei ole lupamenettely, vaan sen avulla pyritään selvittämään hankkeesta todennäköisesti aiheutuvia merkittäviä ympäristövaikutuksia sekä löytämään keinoja vähentää tai kokonaan estää haitallisia ympäristövaikutuksia. YVA-menettely on hankkeen suunnittelun apuväline, jonka tulokset on otettava huomioon hankkeen jatkosuunnittelussa ja lupaharkinnassa.
Yhteysviranomaisen perusteltu päätelmä sekä arviointiselostus liitteineen ovat nähtävinä ympäristöhallinnon internetsivuilla osoitteessa www.ymparisto.fi/Aurinkoketun-aurinkovoima-YVA
Lisätietoja:
Erityisasiantuntija Sonja Lukkarinen
Varsinais-Suomen ELY-keskus
Ympäristö ja luonnonvarat -vastuualue
Avainsanat
Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Teemme työtämme Varsinais-Suomen lisäksi Satakunnan alueella liikenne- ja ympäristöasioissa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Varsinais-Suomen ELY-keskus on antanut yhteysviranomaisen lausunnon Norsk e-Fuel AS:n suunnitteleman sähköisen lentopolttoaineen tuotantolaitoksen YVA-ohjelmasta, Rauma (Varsinais-Suomi, Satakunta)2.7.2025 15:33:51 EEST | Tiedote
Varsinais-Suomen ELY-keskus on antanut yhteysviranomaisen lausunnon Norsk e-Fuel AS:n Raumalle suunnitteleman sähköisen lentopolttoaineen tuotantolaitoshankkeen ympäristövaikutusten arviointiohjelmasta eli YVA-ohjelmasta.
Ansökan om ersättning för sälskador öppen till utgången av augusti1.7.2025 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Jord- och skogsbruksministeriet har öppnat ett tidsbundet ansökningsförfarande för ersättning för sälskador inom Europeiska havs-, fiskeri- och vattenbruksfonden. Ansökningstiden pågår till den 31 augusti 2025. Ersättningar kan sökas för skador som sälar orsakat under 2024. Ansökningarna behandlas av NTM-centralen i Lappland och NTM-centralen i Egentliga Finland.
Määräaikainen hyljekorvaushaku on auki elokuun loppuun1.7.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätalousministeriö on avannut Euroopan meri-, kalatalous- ja vesiviljelyrahaston hyljekorvausten hakumenettelyn. Haku päättyy 31.8.2025. Korvauksia voi hakea hylkeiden aiheuttamista vahingoista vuodelta 2024. Hakemukset käsittelee Lapin ja Varsinais-Suomen ELY-keskukset.
Försöksprogrammet för återvinning av näringsämnen fortsätter ända till år 202726.6.2025 11:00:00 EEST | Pressmeddelande
Riksdagen har vid plenum 19.6.2025 godkänt ombudgetering av anslaget som har beviljats för forsknings-, utvecklings- och innovationsprojekt i försöksprogrammet för återvinning av nä-ringsämnen.
Ravinteiden kierrätyksen kokeiluohjelma jatkuu vuoteen 2027 saakka26.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Eduskunta on hyväksynyt täysistunnossaan 19.6.2025 Ravinteiden kierrätyksen kokeiluohjel-malle TKI-hankkeisiin myönnetyn määrärahan uudelleenbudjetoinnin
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme