Mediakutsu: Autojen uuden turvatekniikan vaikutukset liikennekuolemiin - tilaisuus Kajaanissa 2.10.

Jaa

Tervetuloa Onnettomuustietoinstituutin mediatilaisuuteen Kajaanissa torstaina 2.10. klo 11.00–11.30.  Tilaisuudessa tarkastellaan, miten autojen turvatekniikka on vaikuttanut liikennekuolemiin ja mitä on odotettavissa tulevaisuudessa.

Henkilö ajaa autoa, ja kojelaudan näytöllä näkyy peruutuskamera.
Autojen turvatekniikan vaikutuksia liikennekuolemiin tarkastellaan Kajaanissa 2.10. järjestettävässä mediatilaisuudessa. Vladimir Bondarenco

Ajoneuvotekniikan kehitys on ollut Suomen liikenneturvallisuudelle eräänlainen ilmainen lounas. Erityisesti autoihin on tullut lisää turvalaitteita, ja ajoneuvokannan uudistumisen myötä ne yleistyvät vähitellen.

Mutta miten suuri vaikutus turvatekniikalla on jo ollut – ja mitä voimme odottaa tulevaisuudessa? Tilannetta tarkastellaan tilaisuudessa erityisesti kuolemaan johtaneiden liikenneonnettomuuksien näkökulmasta.

Aika: torstai 2.10.2025 klo 11.00–11.30
Paikka: Original Sokos Hotel Valjus, Kajaani
Tilaisuuden jälkeen on mahdollisuus lounastaa klo 11.30 alkaen.

Tilaisuuden avaa Ari Korhonen, Kainuun tutkijalautakunnan puheenjohtaja.
Esityksen pitää Tapio Koisaari, teknologiapäällikkö, Onnettomuustietoinstituutti (OTI).

Ilmoittautumiset

Pyydämme ilmoittautumaan viimeistään maanantaina 29.9.2025.
leena.piirto@vakuutuskeskus.fi

Ei etäosallistumismahdollisuutta.


Onnettomuustietoinstituutissa (OTI) teemme työtä ehkäistäksemme liikenneonnettomuuksia Suomessa. Koordinoimme liikenneonnettomuuksien tutkijalautakuntien toimintaa ja hallinnoimme tutkinnasta kerättyä tietoa. Lisäksi kokoamme tilastot liikennevakuutuksesta korvatuista vahingoista. Tilastotiedon määrä ja laatu ovat kansainvälisesti ainutlaatuisia. Tarjoamme tietoa liikenneturvallisuuden kehittämiseen, tutkimukseen ja tietoon perustuvan päätöksenteon tueksi. Onnettomuustietoinstituutti toimii itsenäisenä yksikkönä Liikennevakuutuskeskuksessa.  www.oti.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Henkilö ajaa autoa, ja kojelaudan näytöllä näkyy peruutuskamera.
Autojen turvatekniikan vaikutuksia liikennekuolemiin tarkastellaan Kajaanissa 2.10. järjestettävässä mediatilaisuudessa.
Vladimir Bondarenco
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Onnettomuustietoinstituutti

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye