Kysely: Yritykset toivovat panostuksia nuorten ammattiosaamisen vahvistamiseen
Kauppakamarien yhteisen osaajakyselyn mukaan yli 80 prosenttia yrityksistä kokee nuorten osaamistason ja valmiuksien haastavan niiden kilpailukykyä tulevina vuosina. Vain alle kolmannes vastaajista arvioi, että ammattiin valmistuneiden osaaminen vastaa työelämän tarpeita. Yritykset toivovatkin maan poliittiselta johdolta toimia nuorten työelämään pääsyn, perustaitojen ja ammattiosaamisen vahvistamiseen.

Kyselyyn vastanneiden yritysten arvioiden mukaan tulevina vuosina niiden kilpailukykyä haastaa eniten nuorten osaamistaso ja työvoiman työkyky. Turun kauppakamarin alueella Varsinais-Suomessa liki puolet (48 %) vastanneista näki nuorten osaamistason ja valmiuksien haastavan kilpailukykyä paljon, ja 33 prosenttia ainakin vähän.
Kauppakamarien jäsenyrityksilleen elokuun puolivälissä tekemään kyselyyn vastasi valtakunnallisesti reilut tuhat yritystä. Varsinais-Suomesta vastaajia oli 93.
”Yrityksissä nähdään nuorissa ja ammattiosaamisessa valtavasti potentiaalia, mutta yritykset kantavat huolta riittävästä opetuksen määrästä ja vaatimustasosta”, sanoo Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Suvi Pulkkinen.
”Nuorten pääsy työmarkkinoille on haastavassa taloustilanteessa vaikeutunut, ja nuorisotyöttömyys on ollut kasvussa. Tämä suuntaus olisi tärkeää onnistua kääntämään. Nuorille pitäisi tarjoutua työelämäkokemusta jo opintojen aikana esimerkiksi kesätöinä ja työharjoitteluina. Työkokemuksen lisäksi nämä kartuttavat kokemusta työpaikalla ja työyhteisössä toimimisesta. Paremmin työelämään valmiita nuoria saadaan tiiviimmällä yritysten ja oppilaitosten välistä yhteistyötä”, painottaa Turun kauppakamarin osaamisasioiden asiantuntija Satu Lindén.
Yritykset, jotka ovat rekrytoineet alueensa korkeakoulusta hiljattain valmistuneita nuoria, ovat heidän osaamiseensa pääsääntöisesti tyytyväisiä. Varsinaissuomalaista vastanneista 32 prosenttia arvioi ammattiin valmistuneiden osaamisen vastaavan työelämän tarpeita. Luku on hieman muun maan keskiarvoa parempi (29 %).
“Nuorten saamaan opetuksen määrään, vaatimustasoon ja opiskelukulttuuriin kannattaisi kiinnittää nyt huomiota. Nuorten kasvuun ja kaverisuhteisiin liittyvät tarpeet, käsitys työelämästä ja kyky kantaa vastuuta opiskelustaan ovat usein aika erilaista kuin nelikymppisillä alanvaihtajalla. Yritykset pitävät tärkeänä satsata tähän juuri nyt, sillä nuorissa on maamme tulevaisuus”, Pulkkinen sanoo.
Kauppakamarien osaajakysely tehtiin 18.−22.8.2025 ja siihen vastasi 1035 yritystä eri toimialoilta eri puolilta Suomea.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Satu LindénAsiantuntija, osaamisasiatTurun kauppakamari
Puh:041 530 3000satu.linden@kauppakamari.fiKuvat

Turun kauppakamari on Varsinais-Suomen alueella elinkeinoelämän edunvalvojana, kouluttajana ja asiantuntijana toimiva organisaatio. Kauppakamari on linkki yritysten ja julkisten päättäjien välillä, ja sen toiminta perustuu kauppakamarilakiin ja vapaaehtoiseen jäsenyyteen. Turun kauppakamari on perustettu vuonna 1917, ja se on yksi Pohjoismaiden suurimmista kauppakamareista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun kauppakamari
Varsinais-Suomen yritysjohto pitää Länsirataa tärkeänä29.8.2025 07:49:37 EEST | Tiedote
Raidehankkeet saavat varsinaisuomalaiselta yritysjohdolta tukea. Turun kauppakamarin kesällä tehtyyn kyselyyn vastasi 224 ylimmän johdon edustajaa Varsinais-Suomen alueelta. Paikallisjunaliikenne ja Länsiratahanke saavat runsaasti kannatusta. Vastaajista puolet (50,4 %) pitää seudun liikenteellisistä saavutettavuushankkeista Länsirataa vähintäänkin jonkin verran tärkeänä. Hieman vajaa puolet (46,9 %) arvioi myös paikallisjunaliikenteen tärkeäksi.
Turun kauppakamarin kysely: Yli puolessa yrityksistä voi työskennellä vieraalla kielellä26.8.2025 09:16:49 EEST | Tiedote
Yli puolessa varsinaissuomalaisista yrityksistä on mahdollisuus työskennellä vieraalla kielellä, selviää Turun kauppakamarin kyselystä.
Puolustusteollisuustapahtuma täyttyi vauhdilla: 150 paikkaa varattiin muutamassa viikossa19.8.2025 09:57:59 EEST | Tiedote
Loimaan kaupungin, Teknologiaklusterin ja Loimaan kauppakamariosaston yhdessä järjestämä puolustusteollisuuden verkostoitumistapahtuma tuo yhteen alan keskeiset yritykset, organisaatiot ja asiantuntijat keskustelemaan ajankohtaisista teemoista, uusista teknologioista ja yhteistyömahdollisuuksista.
Turun kauppakamarin eväät budjettineuvotteluun: Yritystukijärjestelmää on varaa uudistaa8.8.2025 12:52:02 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriön esittelemässä vuoden 2026 alustavassa budjettiversiossa on parannettavaa Varsinais-Suomen elinkeinoelämän näkökulmasta. Tuore kysely varsinaissuomalaiselle yritysjohdolle osoittaa, että yritystukijärjestelmässä on kehitettävää.
Kysely: Työpaikkojen määrä ei kasva loppuvuoden aikana2.7.2025 00:01:00 EEST | Tiedote
Varsinaissuomalaisten yritysten työvoiman saanti helpottunut selvästi. Heikko kysyntä maailmanmarkkinoilla ja kotimaassa näkyy yrityksissä siten, että työvoimaa ei uskalleta rekrytoida, vaikka osaajia on tarjolla paremmin kuin vuosikausiin. Turun seudulla työntekijöitä on aiempaa helpompi löytää, kun avoimia paikkoja on vähän ja hakijoita paljon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme