Järjestöjen uusi giljotiinileikkaus peruttiin, kaaos yhä näköpiirissä
16.9.2025 15:14:01 EEST | Toimihenkilöliitto ERTO | Tiedote
Toimihenkilöliitto Erto on tyytyväinen budjettiriihen päätökseen luopua 100 miljoonan euron lisäleikkauksista järjestöavustuksiin, mutta hallituksen aiemmat leikkaukset ovat silti johtamassa kaaokseen. Edelleen työsuhteen päättyminen koskettaa yli 1 000 alalla olijaa ja varjo hallituksen politiikasta tulee olemaan musta ja pitkä.

Valtiovarainministeri Purra esitti hallituksen 2026 budjettiriihelle 1.9.–2.9. järjestöjen valtionavustuksiin 100 miljoonan euron lisäleikkausta. Yhdessä aiempien tukileikkausten kanssa kehysriihen lisäleikkaukset olisivat toteutuessaan vieneet järjestöavustuksista yli 60 prosenttia vuoden 2024 avustusten määrään verrattuna.
”Erto on tyytyväinen, että 100 miljoonan euron järjestöavustusten lisäleikkauksista luovuttiin, mutta jo aiemmin päätetyt noin 140 miljoonan leikkaukset iskevät järjestökenttään ydinpommin tavoin. Jos hallitus olisi aidosti huolissaan sosiaalialan palveluista, olisi se perunut ainakin osan jo päätetyistä leikkauksista”, sanoo Toimihenkilöliitto Erton puheenjohtaja Juri Aaltonen.
Useat järjestöt ovat nyt kriisissä ja palveluiden tarjontaa ollaan ajamassa alas huolestuttavaa vauhtia. Valtioneuvoston aiemmin hyväksymät säästöt ovat noin kolmannes Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus Stean avustuksista.
Erto arvioi jo viime marraskuussa, että hallituksen siihen mennessä päättämät avustusten vähennykset johtavat kahdessa vuodessa yli 1 000 työsuhteen päättymiseen järjestöissä. Tämä vastaa noin 20 prosenttia alan työvoimasta. Lisäleikkaukset olisivat voineet johtaa jopa 3 000 työsuhteen päättymiseen Erton arvion mukaan.
”Alalla työskenteleville ihmisille työpaikkojen menettäminen on henkilökohtainen kriisi. Asiakkaille, jotka ovat voineet saada järjestöjen työstä pitkäaikaistakin tukea, avun äkkiväärä päättyminen on inhimillinen katastrofi”, sanoo Aaltonen.
”Hallituksen sosiaaliturvan leikkaukset lisäävät köyhyyttä ja avun tarvetta. Varjo tästä politiikasta tulee olemaan surullisen pitkä ja musta”, sanoo Aaltonen
”Teollisuuslaitoksen sulkeutumisen takia ministerit ryntäävät lupailemaan työllistymisen tukimalleja. Kun hallitus aiheuttaa omilla päätöksillään naisvaltaiselle sosiaalialalle tuhannen työsuhteen päättymisen ja heikompiosaisten palvelujen alasajoa, ei se tee mitään tilanteen korjaamiseksi. Tämä on hävytöntä!”, jatkaa Aaltonen.
Erton aiemmat tiedotteet aiheesta:
- Erto tukee mielenosoitusta järjestöjen puolesta 1.9.2025 ›
- Katastrofipäivitys: Arvio järjestöjen henkilöstövähennyksestä yli 3000, syrjäytyminen kasvaa ›
- Purran esityksen vaikutus: 2500 työllisen ja järjestöpalvelujen alasajo - tulee näkymään katukuvassa (08.08.2025) ›
- Jopa yli 1000 työntekijän vähennys sosiaalialan järjestöihin (05.11.2024) ›
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juri AaltonenPuheenjohtajaToimihenkilöliitto Erto
Puh:040 553 8536juri.aaltonen@erto.fiwww.erto.fiToimihenkilöliitto Erto on olemassa, jotta kaikilla olisi parempi työelämä. Erto on yhteiskunnallinen keskustelija ja neuvottelija, jonka 13 000 jäsentä työskentelevät yksityisillä aloilla asiantuntijatehtävissä. Erto neuvottelee ja sen jäsenet hyväksyvät vuosittain useita merkittäviä valtakunnallisia työehtosopimuksia ja palkkasuosituksia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Toimihenkilöliitto ERTO
Erto, Super ja Tehy antoivat lakkovaroituksen yksityiselle sosiaalipalvelualalle29.1.2026 14:56:25 EET | Tiedote
Sote ry:n jäsenjärjestöt Erto, Super ja Tehy ovat antaneet lakkovaroituksen yksityiselle sosiaalipalvelualalle. Lisäksi Erto on ilmoittanut koko alaa koskevasta vuoronvaihtokiellosta sekä tiettyjä alan yrityksiä koskevasta hakusaarrosta.
Erton kysely: Kolmannes esihenkilöistä ei selviydy työturvallisuustehtävistään29.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Työssä jaksaminen on kriittinen tekijä työurien pidentämiselle. Kolmasosa esihenkilöistä kertoo, ettei suoriudu työturvallisuustehtävistään haluamallaan tavalla. Alaisista kolmasosa kokee samoin.
Työmarkkinoita uhkaa satojen oikeudenkäyntien tsunami13.12.2025 13:30:00 EET | Tiedote
Eduskunta käsittelee parhaillaan ns. potkulakia eli hallituksen esitystä työntekijän irtisanomisen helpottamiseksi. Työnantaja saisi 1.1.2026 lukien irtisanoa työntekijän henkilökohtaisin syin ilman nykylaissa vaadittavaa painavaa syytä. Epätietoisuus on johtamassa satoihin oikeudenkäynteihin.
Etätyö käytössä 77 prosentissa työpaikoista - viidesosassa vakuutus kunnossa4.11.2025 09:04:08 EET | Tiedote
Erton yksityisen sektorin työolokyselyn mukaan etätyötä tehdään kolmessa neljästä (77 %) työpaikasta. Näillä työpaikoilla työskentelevistä seitsemän kymmenestä (69 %) ei tiedä etätyön vakuutusturvastaan. Viidesosalla (21 %) työpaikoista vakuutusturva on kunnossa.
Katastrofipäivitys: Arvio järjestöjen henkilöstövähennyksestä yli 3000, syrjäytyminen kasvaa1.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Valtiovarainministeriö Riikka Purra esittää tänään alkavassa budjettiriihessä valtion ensi vuoden budjettiin järjestöavustusten 100 miljoonan euron lisäleikkausta. Yhdessä aiempien tukileikkausten kanssa hallituksen sakset olisivat viemässä järjestöavustuksista noin kahdessa vuodessa yli 60 prosenttia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme