Raitioliikenteeseen ennakoidaan peruttuja lähtöjä viikon ajaksi
17.9.2025 09:19:47 EEST | Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy | Tiedote
Kantakaupungin raitioliikenteeseen on odotettavissa lähtöjen peruutuksia seuraavan viikon aikana. Kaupunkiliikenne Oy on korjannut vikaantuneita raitiovaunuja, mutta valitettavasti kaikkia vanhempia vaunuja ei ole saatu takaisin liikenteeseen.

Kaupunkiliikenne pystyy toimittamaan lähes normaalin määrän kalustoa arkiliikennettä varten. Tällä on kuitenkin vaikutusta liikenteeseen ja seuraavan viikon aikana tulee peruttuja lähtöjä päivittäin.
Kaupunkiliikenne pahoittelee matkustajille aiheutuvaa haittaa. Liikenteen poikkeuksista ajantasaisen tiedon löytää HSL:n verkkosivuilta.
Ongelmat johtuvat siitä, että viime viikonloppuna tehty raitiotien jännitemuutos rikkoi vanhempien vaunujen inverttereitä. Invertterit ovat laitteita, jotka muuntavat tasavirtaa vaihtovirraksi.
– Saamme lisää varaosia ensi viikon aikana ja heti sen jälkeen saamme nopealla tahdilla kunnostettua useamman raitiovaunun liikennöintikuntoon, kertoo Kaupunkiliikenne Oy:n omaisuudenhallintayksikön johtaja Antti Nousiainen.
Kantakaupungin raitiotien ajojännite nostettiin 600 voltin tasajännitteestä 750 VDC:hen lauantain 13.9. ja sunnuntain 14.9. välisenä yönä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti NousiainenKaupunkiliikenne Oy, omaisuudenhallintayksikön johtaja
Puh:040 579 6074antti.nousiainen@kaupunkiliikenne.fiKuvat

Me Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy:ssä mahdollistamme pääkaupunkiseudun kestävän kasvun rakentamalla tulevaisuuden raideverkostokaupunkia ja pitämällä sen liikkeessä. Vastaamme joukkoliikenneinfran rakentamisesta sekä metrojunien ja raitiovaunujen liikennöinnistä, kunnossapidosta ja kehittämisestä laadukkaasti ja kustannustehokkaasti. Järjestämme kaupunkipyöräpalvelun ja liikennöimme Suomenlinnan lauttoja tytäryhtiömme kautta. Kannamme vastuun koko toimintamme elinkaaren päästöistä ja teemme valintoja, jotka muuttavat koko alan toimintaa, koska haluamme olla kestävien kaupunkien paras liikuttaja ja kehittäjä ̶ nyt ja tulevaisuudessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
Tapiolan metroasemalla liukuportaita suljettuna 29.6.–16.8. paloilmaisinhuoltojen vuoksi16.6.2026 13:29:47 EEST | Tiedote
Tapiolan metroasemalla tehdään heinä-elokuussa paloilmaisinjärjestelmän huoltotöitä liukuportaiden yläpuolisissa kattorakenteissa. Työn aikana liukuportaita on kesän aikana sujettuna.
Kulosaaren alueen metrosiltoja peruskorjataan12.6.2026 09:13:53 EEST | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy korjaa Kulosaaren alueen metrosiltoja vuosina 2027–2028. Siltatyöt tehdään samaan aikaan, kun Junatien metrosilta Kalasataman ja Sörnäisten välillä uusitaan.
Raivausajoneuvoa esitellään Vallilan varikolla 12.6.8.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Raivausajoneuvo, kaikkien ratikoiden sankari -tapahtuma järjestetään Helsinki-päivänä 12.6. klo 9–11 Vallilan raitiovaunuvarikolla. Tapahtumassa voi tutustua Kaupunkiliikenne Oy:n raivausajoneuvoon, sen toimintaan, varusteisiin ja kuljettajiin. Tämän vuoden uutuutena varikolle on järjestetty kurkistuspaikka, josta näkee raitiovaunujen huoltoa.
Rautatientorin metroaseman liukuportaat uusitaan5.6.2026 12:07:12 EEST | Tiedote
Rautatientorin metroaseman kompassi- ja laituritason välisiä pitkiä liukuportaita esitetään uusittavaksi. Helsingin liikenneliikelaitoksen johtokunta käsittelee asiaa koskevaa hankesuunnitelmaa kokouksessaan 11.6.2026.
Metroliikenteeseen katko vuonna 2027 – Liikennekatkon ajankohta vahvistettu3.6.2026 12:10:00 EEST | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy uusii Junatien metrosillan Kalasataman ja Sörnäisten välillä vuosina 2026–2028. Sillan uusimisen vaatiman metroliikenteen katkon ja Kalasataman metroaseman sulun ajankohdat on päätetty. Kalasataman aseman sulku on lyhentynyt huomattavasti aiemmin arvioidusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme