Vajaa puolet työntekijöistä käyttää tekoälyä – yli 80 % kaipaa koulutusta
30.9.2025 07:30:00 EEST | Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) tuore tekoälykysely osoittaa, että vajaa puolet sote-ammattilaisista on jo hyödyntänyt tekoälysovelluksia työssään. Yli 80 prosenttia työntekijöistä kokee tarvitsevansa koulutusta, jotta tekoälyä voisi ottaa käyttöön arjessa laajemmin ja turvallisemmin.

Puolet on käyttänyt tai käyttää, puolet ei
Selvitys paljasti selkeän jakautumisen: noin 43 prosenttia Keusoten sosiaali- ja terveydenhuollon ammattilaisista on jo käyttänyt tekoälyä työssään, kun taas 54 prosenttia ei ole vielä kokeillut sitä lainkaan. Vain muutama prosentti ei osannut ottaa kantaa. Tekoälyn käyttäjistä 16 prosenttia hyödyntää sitä päivittäin ja 39 prosenttia viikoittain, kun taas loput käyttävät sitä satunnaisesti.
-Olemme selvästi käännekohdassa. Tekoäly ei ole enää tulevaisuuden asia vaan tämän päivän todellisuutta noin puolelle työntekijöistämme, toteaa Keusoten tekoälyn kehittämisestä vastaava projektipäällikkö Jarmo Pulkkinen.
Työntekijät uteliaita ja valmiita oppimaan
Suurimmat esteet tekoälyn käytölle eivät liity vastustukseen tai pelkoihin, vaan tiedon, osaamisen ja työkalujen puutteeseen. Henkilöstö suhtautuu tekoälyyn pääosin myönteisesti: työntekijät ovat uteliaita ja valmiita omaksumaan tekoälyn osaksi arkea, kunhan he saavat siihen riittävät tiedot, taidot ja tuen.
Monilla työntekijöillä ei ole riittävästi tietoa saatavilla olevista ratkaisuista tai niiden hyödyistä, eikä koulutusta ole koettu saadun tarpeeksi. Myös selkeiden ohjeiden puute ja epävarmuus siitä, mihin työtehtäviin tekoälyä voisi soveltaa, hidastavat käyttöönottoa.
Taustaa
Kyselyyn vastasi 437 Keusoten työntekijää elo–syyskuussa 2025. Selvitys on tiettävästi ensimmäinen koko hyvinvointialueen tasolla toteutettu tekoälykysely Suomessa. Tutkimuksessa tekoälyllä tarkoitettiin teknologioita, jotka jäljittelevät ihmisen kyvykkyyksiä, kuten ChatGPT:tä, Microsoft Copilottia tai ohjelmistoihin rakennettuja tekoälyominaisuuksia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarmo PulkkinenProjektipäällikkö, tiedolla johtamisen ja automaation palvelut
Puh:040 807 5109jarmo.pulkkinen@keusote.fiLiitteet
Tietoja julkaisijasta
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue vastaa sosiaali- ja terveyspalveluista sekä pelastustoimen ja erikoissairaanhoidon järjestämisestä Hyvinkään, Järvenpään, Nurmijärven, Pornaisten, Tuusulan ja Mäntsälän alueella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote)
Keusote ja alueen kunnat rakentavat yhteistä hyvinvointia – yhteisseminaari kokosi päättäjät Järvenpäässä30.4.2026 13:21:42 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) järjesti 28. huhtikuuta 2026 Järvenpää-Talossa yhteisseminaarin alueen kuntien päättäjien kanssa. Päivän teemana oli hyvinvoinnin ja turvallisuuden rakentaminen yhdessä – perustehtävä, joka yhdistää hyvinvointialueen ja alueen kuuden kunnan työtä.
Keusote pilotoi tekoälyä sosiaalihuollossa – ammattilaiset kokevat työn nopeutuvan24.4.2026 11:53:41 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) pilotoi keväällä ja syksyllä 2026 tekoälyn hyödyntämistä sosiaalihuollon asiakastyössä. Pilotissa noin 40 ammattilaista testaa CGI:n ProConsona OMNI360 -järjestelmään integroitua Kertoja-toiminnallisuutta, joka tiivistää asiakaskirjauksia ja tukee tiedonhakua asiakaskertomuksista.
Keusoten aluehallitus päätti toisiolain mukaisista tietolupamaksuista22.4.2026 10:33:12 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) aluehallitus päätti kokouksessaan 21.4.2026 toisiolain mukaisten tietolupien ja tietopyyntöjen maksuista.
Hallituksen kaavailemat muutokset rahoitusmalliin eivät perustu riittävään tutkimustietoon eikä alueiden asukkaiden todellisiin tarpeisiin10.4.2026 10:40:46 EEST | Tiedote
Sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelut rahoitetaan yhteisillä verovaroilla. Siksi rahoituksen tulee mielestämme perustua todelliseen palvelutarpeeseen ja olla oikeudenmukaista. Nyt näin ei kaikilta osin ole, eivätkä hallituksen kaavailemat muutokset rahoitusmalliin perustu riittävästi tutkimustietoon tai alueiden asukkaiden todellisiin tarpeisiin.
Aluehallitus käsitteli kokouksessaan hyvinvointialueen taloutta1.4.2026 12:15:37 EEST | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) aluehallitus käsitteli kokouksessaan 31.3.2026 vuoden 2025 tilinpäätöstä ja tuottavuus- ja taloudellisuusohjelman päivittämistä vuosille 2026–2029.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme