Oletko nähnyt droonin lentämässä metsässä tai pellolla? Se voi olla Maanmittauslaitoksen tutkimusdrooni
Maanmittauslaitoksessa on käynnissä lukuisia drooneihin liittyviä tutkimushankkeita, joissa tuotetaan tietoa muun muassa metsätuholaisten ja metsäpalojen ehkäisemiseksi sekä maatalouden innovaatioihin. Drooneilla tehtävässä kaukokartoituksen tutkimuksessa Suomi edustaa alan kansainvälistä tieteellistä huippua.

Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus FGI:ssä on hyödynnetty drooneja tutkimuksessa jo lähes 20 vuotta ja tutkimuksen tuloksia hyödynnetään yhteiskunnassa esimerkiksi metsätuhojen välttämisessä, maatalouden uusien sovelluksien kehittämisessä ja kaupunkiympäristön tutkimuksessa. Yksi keskeinen tutkimusalue on drooneilla tehtävä kaukokartoitus, jossa kohteita mitataan ja tutkitaan etäältä.
- Tutkimuksen avulla Suomeen on kehittynyt asiantuntemusta ja osaamista drooneista. Teemme tutkimuksessa läheisesti yhteistyötä yritysten, yliopistojen ja tutkimuslaitosten kanssa. Tutkimme ja kehitämme uusia menetelmiä, joita yritykset ja yhteiskunta voivat soveltaa käytäntöön, kertoo tutkimusprofessori Eija Honkavaara Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus FGI:stä.
5 aihetta, joita tutkitaan droonien avulla juuri nyt
Hirvien aiheuttamien taimivahinkojen ehkäiseminen
HirviDrone-hanke selvittää droonitekniikan ja tekoälyn mahdollisuudet hirvivahinkojen ehkäisyssä. Tarvetta ratkaisuille on sillä, hirvieläimet aiheuttavat vuosittain kymmenien miljoonien menetykset metsänomistajille. Tutkijat selvittävät kuinka biopohjaisella syönninestoaineella käsiteltävät taimet on mahdollista tunnistaa taimikosta ja kuinka hirvivahinkoja tehokkaasti ehkäisevä syönninestoaine on mahdollista levittää droonista valittuihin taimiyksilöihin.
Metsätuhojen ehkäisemistä droonien keräämän tiedon avulla
Multirisk -tutkimushankkeessa tutkijoiden tavoitteena on kehittää menetelmiä, joilla kirjanpainajan valtaamat yksittäiset puut pystytään löytämään varhaisessa vaiheessa. Tämä mahdollistaisi täsmälliset toimenpiteet tuhojen hallitsemiseksi.
Marjapaikkojen tunnistaminen ja marjastuskarttojen tuottaminen
Ferox-projektissa on tutkittu tekoälyn, datan ja robotiikan kehitystä ja hyödyntämistä marjastukseen.
Hankkeessa on käytetty sensoreilla varustettuja autonomisia drooneja keräämään tietoa, rakentamaan metsistä 3D-malleja ja arvioimaan tarkasti marjojen sijaintia, määrää ja tyyppejä.
Tekoälydroonit metsäpalojen havainnointiin ja välttämiseen
FireMan-tutkimushankkeessa tutkijat kehittivät tekoälypohjaista tekniikkaa nopeaan metsäpalojen havaitsemiseen ja tilannetietoisuuden luomiseen metsäpalojen aikana mm. itsenäisesti toimivan drooniparven avulla. Monitieteistä osaamista vaativassa hankkeessa olivat mukana Paikkatietokeskus, Jyväskylän yliopisto, Oulun yliopisto ja VTT.
Uhkaavasti leviävien rikkakasvien torjuntaa maatalouden turvaksi
ULRIKA-hankkeessa tavoitteena on tunnistaa droonien ja tekoälyn avulla rikkakananhirssi, joka on yksi viime aikoina levinneistä rikkakasveista Suomessa. Aiemmissa tutkimushankkeissa yksittäisiä ohria on jo pystytty tunnistamaan puhdaskaurakasvuston seasta hyödyntämällä drooneilla saatuja kuvia ja tekoälyä.
Lisätiedot
Tutkimusprofessori Eija Honkavaara,+358 29 531 4716, etunimi.sukunimi@maanmittauslaitos.fi
Kuvat



Teemme maanmittaustoimituksia, ylläpidämme kiinteistöjen ja osakehuoneistojen tietoja, huolehdimme omistusoikeuksien rekisteröinneistä ja kiinnityksistä, tuotamme kartta-aineistoja sekä teemme paikkatietoalan tutkimusta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maanmittauslaitos
Väylävirasto lunastaa maita kahdeltasadalta Valtatie 5 -maantiehankkeen alta7.10.2025 08:21:14 EEST | Tiedote
Leppävirran ja Kuopion välille rakennetaan uusi nelikaistainen maantie vuosina 2026–2028. Tien kohdalla on noin 200 tilaa, joiden alueita Väylävirasto tulee lunastamaan. Maanmittauslaitoksen maanmittausinsinöörin vetämä lunastustoimikunta vastaa lunastuskorvausten määräämisestä Suomessa lunastajan ja maanomistajan välisessä prosessissa, lunastustoimituksessa.
Yksityisteiden muutoksista sopiminen ensiksi naapureiden kanssa säästää aikaa ja kustannuksia3.10.2025 08:07:34 EEST | Tiedote
Kun yksityistiehen halutaan tehdä muutoksia, ensimmäinen askel on sopia asiasta muiden tienkäyttäjien ja maanomistajien kanssa. Maanmittauslaitoksen mukaan se nopeuttaa asian etenemistä ja säästää rahaa.
Ilmakuvaus ja laserkeilaus jatkuu yhteistyössä – KALLIO-ohjelman sopimus allekirjoitettu30.9.2025 09:59:36 EEST | Tiedote
Ilmakuvaaminen ja laserkeilaus yhteiskunnan tarpeisiin jatkuu, kun yksityiskohdista saatiin sovittua syyskuussa. KALLIO-ohjelman sopimus varmistaa kansallisen ilmakuvaus- ja laserkeilausohjelman jatkon ensi vuodesta alkaen. Sopimus kokoaa yhteen keskeiset julkishallinnon toimijat, jotka hyödyntävät koko Suomen kattavaa kartta- ja paikkatietoaineistoa omassa työssään.
Sijainnin voi paikantaa voi myös ilman satelliittisignaalia - tutkimuksessa uusia edistysaskelia23.9.2025 06:03:00 EEST | Tiedote
Satelliittipaikannuksen häiriöistä riippumattomalle paikannukselle on suuri tarve. DI Maija Mäkelän väitöstutkimus esittelee verkottunutta paikannusmenetelmää, joka ei tarvitse lainkaan satelliittisignaalia toimiakseen. Väitöstutkimus on osa Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus FGI:n tutkimushankkeita, joissa kehitetään paikannuksen häiriösietoisuutta ja keinoja suojautua häirinnän vaikutuksilta.
Hitta bär- och svampställen med hjälp av Lantmäteriverkets kartor och flygbilder22.9.2025 08:34:18 EEST | Pressmeddelande
Lantmäteriverkets kartor och de geodatatjänster som baserar sig på dem, såsom Kartplatsen, erbjuder omfattande information om terrängen och skogarna i Finland. Du kan använda öppet tillgängliga och avgiftsfria webbtjänster även för bär- och svampplockning.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme