Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Partanen: SDP:n näytöt talouspolitiikassa ovat kammottavia

19.11.2025 12:47:54 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa

Valtiontalouden tarkastusvirasto VTV:n tuore raportti paljastaa, että SDP:n johdolla tehtiin viime kaudella pysyviä, yli 20 miljardin euron menolisäyksiä, jotka eivät liittyneet koronaan ja rasittavat julkista taloutta merkittävästi edelleen. Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partasen mukaan demarivetoinen politiikka murensi Suomen talouden perustaa tavalla, jonka seuraukset tuntuvat vielä vuosia suomalaisten arjessa.

Karoliina Partanen
Karoliina Partanen Kimmo Falck

”Onko SDP:ssä luettu VTV:n tuoretta raporttia, joka paljastaa kammottavat luvut sosialidemokraattisesta taloudenpidosta? Viime kaudella SDP:n johtama hallitus paisutti valtion menoja yli 40 miljardilla eurolla, josta yli puolet ei liittynyt koronaan millään tavalla”, Partanen sanoo.

Valtiontalouden tarkastusviraston raportin mukaan Marinin hallituksen aikaisista menolisäyksistä noin 23 miljardia euroa oli pysyviä, koronakriisiin liittymättömiä menoja.

Menotasoa nostettiin pysyvästi 3,9 prosenttiyksikköä suhteessa BKT:hen. Menot kohdistuivat muun muassa hallinnon kasvattamiseen ja erilaisiin ohjelmiin ja hankkeisiin, jotka rasittavat julkista taloutta edelleen.

”Jos Lindtman ja muut sosialidemokraatit olisivat kyenneet edes jonkinlaiseen maltillisuuteen menolisäyksissä, ei julkisen talouden tilanne olisi näin vakava. Nykyinen tilanteemme osoittaa, kuinka syvän jäljen demarivetoinen politiikka jätti Suomeen. Eikä mikään SDP:n politiikassa ole noista ajoista muuttunut. Olisimme perikadossa ilman Orpon hallituksen väliintuloa”, Partanen paaluttaa. 

Myös seuraavan hallituksen on jatkettava Orpon hallituksen aloittamaa vastuullista linjaa taloudenhoidossa. Sopeutusmäärä voi nousta jopa noin 10 miljardiin euroon.

”Tänä ja ensi vuonna velkaa otetaan noin 4 miljardia euroa vähemmän kumpanakin vuonna, kuin otettaisiin ilman tämä hallituksen toimia. Vastuullista taloudenpitoa on jatkettava myös seuraavalla vaalikaudella”, Partanen sanoo.

”SDP:n näytöt tässä suhteessa ovat kammottavat: menokehykset rikottiin, pysyviä menoja lisättiin kymmenillä miljardeilla ja talouden perusta murennettiin tavalla, jonka seuraukset tuntuvat vielä vuosia suomalaisten arjessa. Emme voi ottaa riskiä siitä, että Suomi ajautuisi uudelleen samaan tilaan. Yhtään uutta hallituskautta demarien höttölinjalla emme yksinkertaisesti kestä", Partanen sanoo. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Partanen: Vain vahva yhteiskunta voi pitää huolta heikoimmista myös tulevaisuudessa15.4.2026 14:31:47 EEST | Tiedote

Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen muistutti välikysymyskeskustelussa siitä, että kestävä ja vahvistuva työllisyys ovat ainoa pysyvä keino köyhyyden torjumiseen. Äärimmäisen vaikean maailmantilanteen keskellä hallitus on tehnyt lukuisia määrätietoisia toimenpiteitä haavoittuvimmassa asemassa olevien ja hyvinvointiyhteiskunnan tulevaisuuden turvaamiseksi.

Kokoomuksen Sirén: Unkarin vaalitulos on voitto demokratialle14.4.2026 11:01:32 EEST | Tiedote

Unkarissa käytiin sunnuntaina 12.4. parlamenttivaalit. Oppositiojohtaja ja EPP:n europarlamentaarikko Péter Magyarin johtaman Tisza-puolueen vaalivoitto päätti Viktor Orbánin 16 vuotta kestäneen pääministerikauden. Suuren valiokunnan puheenjohtaja Saara-Sofia Sirén (kok.) on iloinen Unkarin vaalituloksesta demokratian voittona, mutta muistuttaa, ettei EU:n päätöksenteko voi olla riippuvainen yksittäisistä vaaleista.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye