Korkeakoulujen syksyn yhteishaussa opiskelupaikan sai noin 11 500 uutta opiskelijaa
21.11.2025 09:33:35 EET | Opetushallitus / Utbildningsstyrelsen | Tiedote
Korkeakoulujen syksyn yhteishakuun osallistui 33 900 hakijaa, joista opiskelupaikan sai 34 %. Yli puolet paikan saaneista pääsi ensisijaisena hakemaansa koulutukseen.
Korkeakoulujen syksyn yhteishaun valintojen tulokset on julkaistu. Haussa olivat tammikuussa 2026 alkavat koulutukset.
Yhteishakuun osallistui 33 900 hakijaa, joista opiskelupaikan sai noin 11 500 eli 34 %. Ammattikorkeakouluun pääsi 11 300 ja yliopistoon 170 hakijaa.
Suurin osa syksyn yhteishaun tarjonnasta oli ammattikorkeakoulujen koulutuksia: mukana oli 20 ammattikorkeakoulua ja kaksi yliopistoa. Hakukohteista 301 oli ammattikorkeakouluun ja yhdeksän yliopistoon. Hakijoista 98 % haki ammattikorkeakouluun. Yliopistoon, kuten myös sekä ammattikorkeakouluun että yliopistoon, haki prosentti hakijoista.
Yli puolet sai paikan ensisijaisena hakemastaan koulutuksesta
Opiskelupaikan saaneista 67 % pääsi ensimmäisenä hakutoiveenaan olleeseen koulutukseen.
Keskimäärin hakijat kertoivat hakulomakkeella 3,1 hakutoivetta. Korkeakoulujen yhteishaussa voi hakea yhteensä kuuteen koulutukseen.
Toisen asteen tutkinnon suorittaneille tarjolla oleviin koulutuksiin, jotka johtavat alempaan korkeakoulututkintoon (AMK-tutkinto tai yliopiston kanditutkinto) tai kandidaatin ja maisterin tutkintoon, haki 28 900 hakijaa. Heistä opiskelijaksi hyväksyttiin 9 460. Hyväksytyistä 43 % sai opiskelupaikan todistuksen ja 50 % valintakokeen perusteella.
Todistusvalinta koskee toisen asteen tutkinnon suorittaneille tarjolla olevia koulutuksia. Loput paikat täytettiin muilla valintatavoilla, esimerkiksi avoimen korkeakoulun opintojen perusteella.
Syksyn yhteishaussa opiskelupaikan saaneista 1 990 eli 17 % hyväksyttiin yliopistojen maisterikoulutuksiin tai ylempään ammattikorkeakoulututkintoon johtaviin opintoihin. Hakijoita näihin koulutuksiin oli 5 780.
Noin 63 % kaikista korkeakoulujen aloituspaikoista oli syksyn yhteishaussa varattu ensimmäistä korkeakoulupaikkaa hakeville. Ensikertalaisten osuus hakijoista oli nyt 68 % ja hyväksytyistä 76 %. Viime vuonna vastaavat luvut olivat 76 % ja 76 %. Ammattikorkeakouluihin hyväksytyistä 77 % oli ensikertalaisia ja yliopistoon hyväksytyistä 24 %.
Opiskelupaikan voi saada varasijalta vielä joulukuussa
Hakijat ovat tällä viikolla saaneet Opetushallituksen Opintopolku-palvelusta tiedon syksyn yhteishaun tuloksista sähköpostitse. Opiskelupaikka tulee ottaa vastaan marraskuun loppupuolella. Varasijapaikat jaetaan joulukuun alussa.
Opiskelupaikka voi löytyä myös lisähauissa, joita korkeakoulut voivat järjestää yhteishaussa vapaiksi jääneille opiskelupaikoille marras-joulukuussa. Näistä paikoista kerrotaan Opintopolussa ja korkeakoulujen omilla verkkosivuilla sitä mukaa, kun korkeakoulut päättävät lisähaun järjestämisestä.
Korkeakoulujen kevään ensimmäinen yhteishaku järjestetään 7.–21.1.2026 ja toinen 10.–24.3.2026. Ensimmäisessä yhteishaussa haetaan englanninkielisiin koulutuksiin sekä Taideyliopiston ja Tampereen yliopiston teatterityön koulutuksiin. Toisessa yhteishaussa haetaan suomen- ja ruotsinkielisiin koulutuksiin. Koulutuksiin haetaan Opintopolun kautta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Erityisasiantuntija Topias Kähärä, topias.kahara@oph.fi, p. 029 533 1758
Erityisasiantuntija Mikko Eronen, mikko.eronen@oph.fi, p. 029 533 1485
Liitteet
Linkit
Opetushallitus on opetus- ja kulttuuriministeriön hallinonalalla toimiva virasto, joka vastaa koulutuksen, varhaiskasvatuksen ja jatkuvan oppimisen kehittämisestä sekä kansainvälisyyden edistämisestä. Opetushallituksen mediapalvelu palvelee maanantaista torstaihin klo 9–16 ja perjantaisin sekä juhlapyhien aattoina 9–15.
- puh. 0295 331 703 media@oph.fi
- Opetushallituksen verkkopalvelu: Medialle
- Tietosuojaseloste
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Opetushallitus / Utbildningsstyrelsen
Gratis tågresekort ger 18-åringar möjlighet till äventyr i Europa8.4.2026 11:45:00 EEST | Pressmeddelande
Europeiska unionen delar årligen ut tiotusentals DiscoverEU-tågresekort till 18-åriga unga som bor i Europa. Man kan vinna en DiscoverEU-resa genom att delta i ansökningsomgången som ordnas två gånger per år. Redan tusentals finländska ungdomar har rest i Europa med EU-stöd.
Ilmaiset junamatkakortit tarjoavat 18-vuotiaille seikkailun Euroopassa8.4.2026 11:45:00 EEST | Tiedote
Euroopan unioni jakaa vuosittain kymmeniätuhansia DiscoverEU-junamatkakortteja Euroopassa asuville 18-vuotiaille nuorille. DiscoverEU-matkan voi voittaa osallistumalla kahdesti vuodessa järjestettävään hakuun. Jo tuhannet suomalaiset nuoret ovat olleet EU:n tuella junamatkalla Euroopassa.
Rättelse av antalet sökande vid den gemensamma ansökan till högskolor för tre högskolors del25.3.2026 16:50:00 EET | Pressmeddelande
I den ena av bilagorna till Utbildningsstyrelsens meddelande ”Totalt 149 000 sökte en studieplats vid vårens andra gemensamma ansökan till högskolor” som publicerades den 25 mars 2026 kl. 12.30 fanns ett fel. I bilagan där antalet sökande vid vårens andra gemensamma ansökan presenterades enligt högskola fanns felaktiga siffror för Helsingfors universitet, Humanistinen ammattikorkeakoulu och Hämeen ammattikorkeakoulu. Själva meddelandet innehöll inget fel. Vi ber om ursäkt för det inträffade och distribuerar här meddelandet på nytt med korrigerad bilaga.
Oikaisu korkeakoulujen yhteishaun hakijamääriin kolmen korkeakoulun osalta25.3.2026 16:50:00 EET | Tiedote
Opetushallituksen 25.3.2026 klo 12.30 julkaiseman tiedotteen ”Kevään toisessa yhteishaussa korkeakoulupaikkaa tavoittelee 149 000 hakijaa” toisessa liitetiedostossa oli virhe. Liitteessä, jossa eriteltiin korkeakoulujen kevään toisen yhteishaun hakijamäärät korkeakouluittain, oli virheelliset luvut Helsingin yliopiston, Humanistisen ammattikorkeakoulun ja Hämeen ammattikorkeakoulun kohdalla. Itse tiedotetekstissä ei ollut virhettä. Pahoittelemme tapahtunutta! Alla kyseinen tiedote uutena jakeluna – mukana korjattu liite.
Kevään toisessa yhteishaussa korkeakoulupaikkaa tavoittelee 149 000 hakijaa25.3.2026 12:30:00 EET | Tiedote
Ammattikorkeakouluihin ja yliopistoihin haki kevään toisessa yhteishaussa 149 000 hakijaa, mikä on noin 1000 enemmän kuin viime vuonna. Korkeakoulujen syksyllä alkaviin suomen- ja ruotsinkielisiin koulutuksiin oli tarjolla yli 56 000 aloituspaikkaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme