Oulun yliopisto

Oulun yliopisto pyrkii markkinoille uudella makeutusaineella – etsii kumppaneita elintarviketeollisuudesta

28.11.2025 05:56:00 EET | Oulun yliopisto | Tiedote

Jaa

Oulun yliopisto valmistautuu tuomaan markkinoille uuden sukupolven makeutusaineen, Sweeprotin. Se on kasvipohjainen, proteiinimolekyyliin perustuva ja täysin kaloriton. Innovaatio on kehitetty vastaamaan elintarvike- ja juomateollisuuden tarpeisiin sekä kuluttajien kasvavaan kysyntään terveellisemmistä ja kestävämmistä vaihtoehdoista.

Kolme henkilöä seisoo vierekkäin Oulun yliopiston puistomaisessa ympäristössä.
Antti Moilanen (vas.), Petri Leukkunen ja Sakari Sipola tiimeineen kehittävät Oulun yliopistolla uutta sokeritonta ja kaloritonta makeutusainetta.

Sokerin runsas käyttö lisää esimerkiksi diabeteksen ja sydän- ja verisuonitautien riskiä. Perinteiset makeutusaineet, kuten aspartaami ja sukraloosi, ovat viime vuosina joutuneet tarkemman turvallisuusarvioinnin kohteeksi, mikä on horjuttanut kuluttajien luottamusta. Markkinoilta puuttuu edelleen ratkaisu, joka yhdistää maun, terveyden, kestävyyden ja turvallisuuden. 

Sweeprot on proteiinipohjainen, fermentoimalla valmistettu makeutusaine, joka maistuu sokerilta. Erittäin pienen annostelutarpeen myötä se ei myöskään vaikuta vatsan toimintaan, vaan hajoaa aminohapoiksi, kuten yleiset ravintoproteiinit. Sen kasvipohjainen alkuperä ja tieteellinen tausta erottavat sen monista nykyisistä vaihtoehdoista. Tuote on parhaillaan hakemassa esihyväksyntää, ja seuraavat askeleet keskittyvät sovellustestaukseen ja tulevan jatkokehityksen sekä viranomaisprosessien valmisteluun. 

Oulun yliopisto etsii aktiivisesti yhteistyökumppaneita elintarviketeollisuudesta, jotta Sweeprot voidaan kaupallistaa tehokkaasti ja laajasti. Yhteistyö tarjoaa yrityksille mahdollisuuden olla mukana tuomassa markkinoille innovatiivista ratkaisua, joka vastaa kuluttajien kasvaviin odotuksiin terveellisistä ja kestävistä tuotteista. Tavoitteena on rakentaa kumppanuuksia, jotka tukevat tuotteen hyödyntämistä varhaisen vaiheen tuoteinnovoinnissa, sovellustestausta, varsinaista tuotekehitystä ja lopulta laajamittaista käyttöönottoa. 

”Oulun yliopiston tiimi näkee Sweeprotin merkittävänä innovaationa, joka voi muuttaa makeutusaineiden markkinaa Euroopassa”, kertoo projektin vetäjä Petri Leukkunen

”Silti on tärkeää pitää odotukset realistisina. Viranomaisprosessit vievät aikansa, emmekä voi luvata tarkkaa aikataulua. Myös tuotannon skaalaaminen vaatii vielä kehitystyötä. Tulevan vuoden aikana keskitymme laajentamaan sovellus- ja soveltuvuustestejä ja varmistamme, että kaikki etenee tuoreimman tutkimustiedon ohjaamana.” 

Hanke on osa laajempaa kehitystä, jossa Suomi ja Eurooppa panostavat kestävään ruokateknologiaan. Projekti saa tukea EIT Food Seedbed Accelerator -ohjelmasta, joka yhdistää startupit, sijoittajat ja asiantuntijat.  

Tavoitteena on tuoda markkinoille makeutusaine, joka vastaa sekä kuluttajien arvoihin että tiukkoihin turvallisuusstandardeihin. Oulun yliopiston tiimi jatkaa tuotteen testauksia ja valmistelee kaupallistamispolun jatkoaskeleita. 

Lisätietoja: 

Asiakkuuspäällikkö Petri Leukkunen 

Petri.Leukkunen@oulu.fi, puh. 050 435 1184

Henkil%F6%20laboratoriotakissa%20ty%F6skentelee%20laboratoriolaitteen%20parissa.
Tutkijatohtori Antti Moilanen on jo valmistanut uuden makeutusaineen näytteitä yhteistyökumppaneiden testattaviksi.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kolme henkilöä seisoo vierekkäin Oulun yliopiston puistomaisessa ympäristössä.
Antti Moilanen (vas.), Petri Leukkunen ja Sakari Sipola tiimeineen kehittävät Oulun yliopistolla uutta sokeritonta ja kaloritonta makeutusainetta.
Lataa
Henkilö laboratoriotakissa työskentelee laboratoriolaitteen parissa.
Tutkijatohtori Antti Moilanen on jo valmistanut uuden makeutusaineen näytteitä yhteistyökumppaneiden testattaviksi.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on yli 18 000.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto

Äidin paino voi vaikuttaa mikrobiston viestintään lapsivedessä15.6.2026 05:50:00 EEST | Tiedote

Uuden tutkimuksen mukaan äidin painoon liittyvät tekijät näkyvät äidin mikrobiston tuottamissa viestintähiukkasissa paitsi suolistossa myös lapsivedessä. Havainto viittaa siihen, että mikrobiston vaikutukset voivat ulottua sikiön kehitysympäristöön asti. Tulos on kiinnostava, koska mikrobiston viestintään vaikuttavista tekijöistä sikiön kehitysympäristössä ei tiedetä vielä paljon.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye