Rakennusliike Lapti aloittanut uuden RS-kohteen rakentamisen Helsingin Oulunkylään – yhtiön neljäs gryndialoitus 2025
Lapti on aloittanut uuden omaperusteisen asuntokohteen rakentamisen Helsingin Oulunkylässä. Asunto Oy Helsingin Kruununvoutiin valmistuu 21 asuntoa loppuvuodesta 2026.

Asunto Oy Helsingin Kruununvouti rakentuu Oulunkylään Ruutanantielle. Viisikerroksisessa taloyhtiössä on yhteensä 21 asuntoa kaksioista suurempiin neljän huoneen perheasuntoihin. Ylimpien kerroksien asunnoissa on lasitettu parveke ja katutason asunnoissa lasitettu terassi.
Kerrostalo rakennetaan A-energialuokkaan, ja taloyhtiön kiinteistösähkön kulutuksessa hyödynnetään katolle asennettavaa aurinkovoimalaa.
Kaikissa asunnoissa on älykotivalmius ja mahdollisuus lisätä älylaitteita eli arkea helpottavaa teknologiaa, jolla voi esimerkiksi ohjelmoida kännykällä valaistusta ja pistorasioita tilanteen, kellonajan tai vaikka pörssisähkön hinnan mukaan.
– Helsingin Kruununvouti nousee aivan huippupaikalle Oulunkylään niin palveluiden, liikenneyhteyksien kuin ulkoilumahdollisuuksien näkökulmasta. Taloyhtiö on mukavan pieni, mutta sieltä löytyy monipuolinen asuntojakauma. Asuntojen tilaratkaisuihin ja tunnelmaan on mahdollista tutustua jo nyt VR-lasien avulla, vinkkaa aluejohtaja Jarkko Pakkala Laptilta.
Asunto Oy Helsingin Kruununvoudin myötä Lapti on käynnistänyt kuluvana vuonna yhteensä neljä uutta omaperustaista asuntokohdetta: Helsingin Kruununvoudin lisäksi Asunto Oy Oulun Graadin, Asunto Oy Tampereen Hatanpään Botanican ja Asunto Oy Oulun Valoisan. Lapti oli syksyn 2025 markkinaosuusmittauksessa koko maan kolmanneksi suurin RS-asuntojen myyjä (STH Group).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarkko Pakkala, aluejohtaja, Rakennusliike Lapti, puh. 040 830 7204, jarkko.pakkala@lapti.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Lapti lyhyesti
Lapti on monipuolinen ja vakavarainen kotimainen rakennusliike. Rakennamme yhdessä asiakkaidemme ja yhteistyökumppaneidemme kanssa koteja, toimitiloja, päivä- ja hoivakoteja, kouluja sekä sairaaloita ympäri Suomea. Meillä työskentelee noin 400 alan ammattilaista. Vaikuttavasta jäljestämme kertovat niin viimeistelty kädenjälki kuin yhteistyöstämme syntyvä lämmin muistijälki. www.lapti.fi
Vaikuttavaa jälkeä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rakennusliike Lapti Oy
Rakennusliike Lapti toteuttaa Hoivatiloille ikäihmisten hoivakodit Seinäjoelle ja Kuopioon26.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Rakennusliike Lapti suunnittelee ja rakentaa Hoivatiloille kaksi uutta ikäihmisten hoivakotia Seinäjoelle ja Kuopioon. Hoivakotien palveluntuottajaksi tulee Attendo. Kohteiden rakentaminen on käynnistynyt marraskuussa, ja hoivakodit valmistuvat loppuvuodesta 2026.
Urban Partners ja Rakennusliike Lapti voittaneet kilpailutuksen viiden päiväkodin toteutuksesta Turkuun11.11.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Turun kaupunki investoi historiallisen paljon kouluihin ja päiväkoteihin. Osana Turun päiväkotien uudistushanketta Urban Partners ja Rakennusliike Lapti rakentavat suunnitelmien mukaan viisi uutta, kestävää ja laadukasta päiväkotikiinteistöä kaupungin omaan käyttöön.
Lapti toteuttaa TA Yhtymälle asuinkerrostalon Oulun Hiukkavaaraan10.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Rakennusliike Lapti ja TA Yhtymä ovat allekirjoittaneet sopimuksen asuinkerrostalon toteuttamisesta Oulun Hiukkavaaraan. Lapti suunnittelee ja rakentaa Hiukkavaaran keskustaan seitsemänkerroksisen talon, johon tulee 33 vuokra-asuntoa. Kerrostalon rakentaminen on aloitettu, ja asunnot valmistuvat alkuvuodesta 2027.
KYSin vuodeosastorakennuksen peruskorjaus on valmistunut – toiminta käynnistyy vaiheittain marras-joulukuussa31.10.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Kuopion yliopistollisen sairaalan (KYS) pääsairaalan kaupunkikuvallisesti tunnetuimman osan, vuonna 1959 valmistuneen vuodeosastorakennuksen peruskorjaus on valmistunut. Loppuvuodesta vuodeosastorakennuksen vaiheittaisen käyttöönoton myötä Kuopion Harjulan sairaalan vuodeosastot ja poliklinikkatoiminnot siirtyvät KYSille.
Jyväskylän Mattilanpeltoon nousee 60-paikkainen ikäihmisten hoivakoti30.10.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylässä Mattilanpellon kaupunginosassa alkaa lokakuussa uuden ikäihmisten hoivakodin rakentaminen. 60-paikkainen hoivakoti valmistuu Keljonkadulle suunnitelmien mukaan loppuvuodesta 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

