Salibandyliiton tulospalvelu uudistuu – taustalla komeat kasvulukemat: ”100 miljoonaa katselukertaa vuodessa”
Salibandyliiton tulospalvelu uudistuu, kun se saa uuden visuaalisen ilmeen sekä taustajärjestelmä päivitetään tehokkaammaksi.

Tausta: Salibandyliiton visuaalinen ilme uudistuu
Salibandyliiton uusi visuaalinen ilme julkaistiin lokakuussa. Uusiksi menivät logot ja värimaailma. Nyt uusi ilme jalkautuu myös tulospalveluun. Samalla Torneopalin taustajärjestelmää päivitetään tehokkaammaksi.
– Tulospalvelu on yksi tärkeimmistä digitaalisista palveluistamme. Tänä vuonna tulospalvelussa rikotaan ensimmäistä kertaa 100 miljoonan katselukerran raja. Se kertoo volyymista, jolla palvelua kulutetaan. Ilmeuudistuksen myötä oli hyvä hetki päivittää myös tehoja, Salibandyliiton viestintäjohtaja Jussi Ojala avaa.
Pelkästään syksyn aikana tulospalvelussa on pyöritetty tällä kaudella noin 12 000 ottelua. Maaleja näissä peleissä on tehty jo reilusti yli 150 000. Myös käyttö on ollut tasaisesti kasvussa – viime vuoteen verrattuna tulospalvelun katselukertojen määrä on 19 prosentin kasvussa.
Salibandyliiton tulospalvelusta vastaa TorneoPal, joka pyörittää myös muun muassa Palloliiton, Koripalloliiton, Lentopalloliiton ja Käsipalloliiton tulospalveluita. TorneoPalin kautta tulevat kaikki tilastot myös F-liigan verkkosivuille.
– Yhteistyö Salibandyliiton kanssa on ollut tehokasta ja toimivaa. On hienoa nähdä, kuinka paljon olemme pystyneet yhdessä kehittämään tulospalvelua. Se näkyy myös lukemissa. Työ ei lopu tähän. Haluamme tarjota käyttäjille jatkossa entistä paremman kokemuksen, TorneoPalin toimitusjohtaja Panu Hiltunen kommentoi.
Yhteyshenkilöt
Jussi OjalaViestintäjohtaja
Puh:040 777 4831jussi.ojala@salibandy.fiTietoja julkaisijasta
Salibandy on yksi Suomen suurimmista urheilulajeista. Haluamme luoda liikettä, joka synnyttää elämyksiä, hyvinvointia ja menestystä. Salibandyllä ja sählyllä on Suomessa yhteensä noin 400 000 harrastajaa. Rekisteröityneitä pelaajia ja harrastajia on yli 50 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Salibandyliitto ry
Ensin osui Puola ja sitten 18 kertaa Suomi8.12.2025 18:53:22 EET | Tiedote
Suomi päätti naisten MM-turnauksen alkusarjansa voittoon kaatamalla iltapäivällä Brnossa Puolan 18-1. Suomi lähtee näillä näkymin jatkopeleihin lohkokakkosena, kun Suomen kanssa tasapeliin päätynyt Ruotsi vie ykköstilan maalierolla.
Veera Kaupin kone käynnistyi – kahdeksan pistettä Slovakiaa vastaan7.12.2025 17:57:34 EET | Tiedote
Suomi avasi voittotilinsä naisten MM-turnauksessa komeasti, kun Slovakia kaatui lukemin 13-4. Eilen Ruotsi-tasapelissä vielä ilman pisteitä jäänyt Veera Kauppi otti tänään vahingon takaisin latomalla peräti kuusi maalia ja syöttämällä kaksi.
Naisten salibandyn MM-kisat käynnissä Tšekissä7.12.2025 11:46:48 EET | Tiedote
Salibandyn naisten MM-kisat ovat meneillään Tšekissä. Uusi maailmanmestari ratkeaa sunnuntaina 14.12. pelattavassa MM-finaalissa. Suomi hakee turnauksessa paluuta kultakantaan sitten vuoden 2001.
Pirteä MM-avaus: Suomi nousi tasapeliin maailmanmestaria vastaan6.12.2025 18:02:58 EET | Tiedote
Suomen naisten MM-avaus Tshekin Brnossa oli lupauksia antava, kun Suomi nousi maailmanmestari Ruotsia vastaan kahden maalin takaa 3–3-tasapeliin.
Salibandyn vedonlyöntitutkinnan kurinpitopäätöksiä annettu3.12.2025 13:02:51 EET | Tiedote
Salibandyä koskettava vedonlyöntitutkinta on edennyt nyt siihen pisteeseen, että Salibandyliiton kilpailu- ja kurinpitoryhmä on tehnyt ja antanut tiedoksi kurinpitopäätöksiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme